Informacje

22.03.2011 16:23 Niepełnosprawni postulują

Więcej przejść w Jerozolimskich?
Prezydent: rozważymy to

SERWISY:

- Przedostanie się z okolicy Dworca Centralnego na drugą stronę ulicy zajmuje Wam kilka minut. Osobie na wózkach kilkadziesiąt - zwraca uwagę Marek Sołtys, "Szalony Wózkowicz". Niedziałające platformy i brak przejść naziemnych w tym rejonie sprawiają, że niepełnosprawni czują się tam jak w pułapce. O pomoc poprosili prezydent miasta. A ta deklaruje: przyjrzymy się tej sprawie.

Ruchome platformy umożliwiające niepełnosprawnym skorzystanie z przejścia podziemnego na wysokości Dworca Centralnego ciągle się psują. Brak działających urządzeń jest barierą. Drogę, którą osoba sprawna przejdzie w kilka minut, korzystając z przejścia podziemnego, dla niepełnosprawnych ruchowo jest kilka razy dłuższa.

- Trzeba wsiąść w autobus, przejechać do najbliższego przejścia naziemnego, przejść przez nie i znów skorzystać z komunikacji miejskiej, żeby zawrócić - opisuje Marek Sołtys, orędujący za "wózkowiczami". Ta droga, w zależności od tego, jak szybko podjedzie autobus i czy niepełnosprawny będzie się w stanie do niego dostać, zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Prezydent: trzeba się tym zająć

Absurd? Dlatego Sołtys proponuje rozwiązanie: - Można zrobić tam przejście naziemne, albo przynajmniej przejazd dla rowerów, z którego moglibyśmy skorzystać - proponuje. Co na to Ratusz?

- Trzeba się zająć tymi Alejami Jerozolimskimi, bo to jest trudne miejsce i do tego w samym centrum Warszawy - mówiła w poniedziałek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, która została przez Wózkowicza odznaczona nagrodą Szprycha 2010 za pomoc niepełnosprawnym. I deklaruje chęć współpracy z TPSW: - Niepełnosprawni najlepiej wiedzą, czego im potrzeba - dodała.

Drogowcy: poszukamy rozwiązania

- Problem jest - przyznaje rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, Adam Sobieraj. I tłumaczy - wszystko zależy od pieniędzy. Urzędnicy ZDM zastanowią się, jak można pomóc niepełnosprawnym i - co najważniejsze - ile to będzie kosztowało.

Czy przejazd tylko dla rowerów i wózków jest możliwy? - zapytaliśmy. Sobieraj podejrzewa, że próba organiczenia dostępu do niego była by fikcją. - Inni też chcieli by z niego korzystać - ocenia. Przytacza inne możliwe rozwiązania: kładka i windami albo zastosowanie podnośników do przejść podziemnych.

I zwraca uwagę, że urządzenia, które mają pomagać potrzebującym, często psują bezmyślni chuligani. Niszczą mechanizmy, a windach załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne - wytyka.


Zobacz ekstremalny film, jaki Szalony Wózkowicz nakręcił w al. Jerozolimskich, żeby zwrócić uwagę na problem w tym miejscu:

 

 

mz/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2011 21:14 ~Marek

  Oczywiście, że w centrum miasta powinny być przejścia co 100 metrów.
  Korki by się szybko zmniejszyły, bo ludzie przestaliby wreszcie pchać się do centrum miasta samochodami.

  Ciekawe kiedy pojawi się w Polsce jakiś prezydent albo prezydentka z jajami i zrobi miasto przyjazne przede wszystkim dla mieszkańców, a nie dla przejezdnych/przyjezdnych...

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 22:03 ~mza

  @ zuzia
  spytaj swojej Mamy jeśli jest ona z W-wy jak sobie radziła?

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 20:47 ~smerf_maruda

  Pilnujcie zeby windy działały - to wystarczy. Takie 'ułatwienie' dla niepełnosprawych widac na Rzymowskiego - Budimex od pół roku nie może skończyc kłądki z podjazdem i skutecznie blokuje wszystkim Rzymowskiego. Na Alejach też penie byście coś takiego tyle robili - a na Rzymowskiego 30 m dalej jest kłądka z windą, która nie działa - trzeba było ją naprawić a nie robić kładkę-potworka, a 10 metrów przed nią jest przejście dla peiszych.
  Zastanawima się ile jeszcze można robić kłądkę?
  Z całym szcunkiem dla osób na wózkach - nie można pod was robić wszystkiego - wystarczy że żeby zapalić swiatlo w ubikacjach czy umyć ręcę muszę prawie klękać i to nie w tych oznaczonych symbolem wóżka bynajmniej.

 • Zuzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 20:30 ~Zuzia

  Jestem młodą matką i ostatnio wybrałam się z wózkiem do centrum - uznałam że lepiej jechać komunikacją miejską a nie samochodem, w centrum nie ma przecież wielu miejsc do parkowania. Przez pol godziny probowalam znaleźć przejście dla wózków - chciałam dostać się spod Mariotta do Dworca Centralnego. Nie jest to niestety możliwe - wszędzie są schody! Byłam na prawdę w szoku. W trakcie poszukiwań znalazłam inną mamę,w podobnej sytuacji - pomogłyśmy sobie nosząc po schodach wózki na zmianę. Wtedy dotarło do mnie jak absurdalna jest to sytuacja. Centrum stolicy Polski a zupełnie jakbym się znalazła na Dzikim Wschodzie. Jak to jest możliwe, że nawet na Dworcu Centralnym nie ma podjazdów dla wózków (liczne są za to schodki). Paranoja.

 • illya

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 20:17 ~illya

  Wniosek prosty - czas już wreszcie na likwidację Ronda Dmowskiego, zrobienie tam skrzyżowania i normalnych, naziemnych przejść dla pieszych.

 • PW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 19:21 ~PW

  Czy nie prościej naprawić i regularnie konserwować platformy i windy przy schodach do przejść podziemnych?
  Po co nowe projekty organizacji ruchu, wytyczanie przejść, blokowanie ruchu - to przecież wyjdzie dużo drożej.

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 18:18 ~Ania

  Problem jest też z przejazdem dla wózków przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich! Tam winda została zamknięta z powodu dewastacji przez co niepełnosprawni nie mają jak przedostać się na drugą stronę ulicy!!! Podobno winda nie działa też przy przejściu na wysokości CH Reduta!!!!

 • PO,

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 18:16 ~PO,

  Może zrobimy co 100m przejście dla pieszych,co?

  wtedy korki będą jeszcze większe.

  Proponuję zmienić firmę serwisową platformy i same platformy i będzie taniej i przyjemniej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »