Informacje

05.06.2014 17:26 8 tys. postępowań

Więcej osób dostanie mieszkania komunalne? Definicja "najemcy wrażliwego"

SERWISY:

Prawo do mieszkania komunalnego zyska więcej niż dotąd osób mieszkających w budynkach, które przestały być własnością miasta i wróciły w ręce przedwojennych właścicieli lub ich spadkobierców. Możliwość taką daje uchwała przyjęta w czwartek przez radę miasta.

Obecnie w Warszawie toczy się ok. 8 tys. postępowań dotyczących zwrotu nieruchomości odebranych tuż po wojnie na mocy tzw. dekretu Bieruta. Spowodował on, że wszystkie grunty w ówczesnych granicach Warszawy zostały przejęte przez miasto, a później przez Skarb Państwa.

Jak mówiła przewodnicząca komisji rozwoju gospodarczego w radzie miasta Zofia Trębicka (PO), obecnie mieszkańcy budynków, które przeszły w ręce prywatnych właścicieli, by móc otrzymać inny lokal z zasobu miasta, muszą uciekać się do postępowania przed sądem.

- Te osoby nie mogą zawrzeć innej umowy z miastem, ponieważ mają nawiązany stosunek najmu w lokalu, w którym mieszkają. Uciekają się do tego, że nie płacąc czynszu zadłużają się i wtedy właściciel występuje do sądu o eksmisję. Dopiero wtedy miasto jest zobowiązane zapewnić im lokal ze swojego zasobu - wyjaśniła.

"Najemca wrażliwy"

Podkreśliła, że wśród mieszkańców zreprywatyzowanych kamienic są osoby, które mają w miarę dobrą sytuację finansową i zdolność kredytową, ale też tacy, którzy potencjalnie zostaną bezdomnymi. To im właśnie ma pomóc przyjęta w czwartek uchwała.

Uchwała daje możliwość zawarcia umowy najmu mieszkania komunalnego zarówno z osobami mieszkającymi w budynkach, które już zostały oddane właścicielom, jak i w budynkach, które pozostają w zarządzie miasta, ale formalnie nie są już jego własnością, bo nie zapadła ostateczna decyzja o zwrocie.

Rozwiązanie takie stało się możliwe dzięki wprowadzeniu do uchwały w sprawie zasad najmu lokali komunalnych definicji "najemcy wrażliwego". Będzie za niego mogła być uznana osoba w wyjątkowo trudnej sytuacji rodzinnej albo zdrowotnej (spowodowanej niepełnosprawnością lub ciężką, przewlekłą chorobą swoją lub innej osoby z nią zamieszkującej), a także taka, której wyłącznym źródłem dochodu jej gospodarstwa domowego jest emerytura, świadczenie przedemerytalne albo świadczenie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Zyska ona prawo najmu mieszkania komunalnego także wtedy, gdy nie będzie spełniać tzw. kryterium metrażowego, ustalonego na sześć m kw. powierzchni mieszkalnej na osobę w gospodarstwie domowym.

Za najemcę wrażliwego będą mogły być uznane nie tylko osoby posiadające umowę najmu podpisaną z miastem, ale też te, które zajmują lokal na podstawie starych, powojennych decyzji administracyjnych o przydziale mieszkania.

Najemcy wrażliwi mieszkający w budynkach prywatnych zyskają prawo do najmu mieszkania komunalnego, jeśli ich czynsz będzie wyższy niż 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Według obowiązującego obecnie wskaźnika jest to 14,70 zł za m kw. miesięcznie.

Na miejski lokal będą mogły liczyć też te osoby, które będą chciały zamienić swoje mieszkanie na mniejsze i tańsze w utrzymaniu. O inne mieszkanie, także większe, będą mogły wnioskować osoby w trudnej sytuacji rodzinnej lub zdrowotnej, jeśli najem innego lokalu jest uzasadniony np. potrzebą zmiany kondygnacji, na której mieszkają.

Więcej osób mieszkających w budynkach objętych działaniem "dekretu Bieruta" zyska prawo do najmu mieszkania komunalnego także dzięki podniesieniu obowiązującego je dziś minimum dochodowego o 10 proc. Po zmianach będzie ono o 40 proc. wyższe niż dla pozostałych osób, a w przypadku emerytów - o 70 proc. wyższe.

W przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych minimum - w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa - wzrośnie z 1756 zł do 1891 zł, a w przypadku gospodarstw jednoosobowych - z 2415 zł do 2600 zł. W przypadku gospodarstw emerytów będzie to wzrost z 2161 zł do 2296 zł dla gospodarstw wieloosobowych i z 2972 zł do 3158 zł dla gospodarstw jednoosobowych.

Zobacz archiwalną wypowiedź prezydent o dekrecie Bieruta

PAP/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maćek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 12:25 ~Maćek

  ppp~ppp

  Nie powinno być żadnych mieszkań komunalnych. Dlaczego jedni muszą sobie wypruwać flaki, aby mieć własne mieszkanie a inni mają to za free? Dlatego bo ci pierwsi lepiej zarabiają i w związku z tym są za to karani ?


  Mylisz się. Gmin już nie ma. Mieszkania należą do ZMSP.

 • biedni_komunalni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 13:13 ~biedni_komunalni

  Znam taką "mniej zaradną życiowo" lokatorkę komunalną. Jest świętą krową, bo "samotna mamusia z dwojgiem dzieci". Nie pracuje, a sprzętu rtv agd niejeden może pozazdrościć. ZGN wyremontował jej mieszkanie, z wymianą okien i drzwi włącznie, przyszła na gotowe. Wszystko w życiu załatwia sobie wrzaskiem i bluzgami (u sąsiadów) lub kłamstwem (w urzędach), przedstawiając siebie jako ofiarę i chodzącą nędzę. Realia?... Przewijający się przez klatkę schodową liczni "wujkowie" i kandydaci na tatusiów z piwkiem i papieroskiem, rozkręcanie ludziom rowerów, by ich wykurzyć ze wspólnego dla mieszkańców lokali własnościowych schowka, który ta pani oczywiście nazywa nie inaczej jak "wózkarnia", straszenie w administracji, że zmieni zamek i będzie korzystać sama, w końcu, po wyeksmitowaniu jej ze schowka - zapchanie zamka, żeby nikt nie mógł korzystać, skoro ona nie korzysta. Niesprzątanie kup po psie, a na próby cywilizowanej rozmowy - "spier... ruro!!!" Wszystkie te akcje na oczach uroczych dzieciątek, czyli dwóch synków, którzy za parę lat chyba będą bijać lokatorów na klatce schodowej, bo tak ich mamusia wychowa.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 11:42 ~Edek


  Pravda~Pravda

  Wybory idą Hanka stara się o darmową kampanię na koszt miasta a i przy okazji interesik ubije bo nie jedna kamienica bez właściciela nagle znajdzie spadkobiercę. (po cichu powiązanego z PO). Hanka zna się na takim biznesie w końcu z rodzinką opyliła nie swoją kamienicę przy Noakowskiego za co do tej pory nie ma wyroku mimo że spadkobierczyni właścicielki (na jej nieszczęście (hanki) przeżyła Holocaust). Hanka jest lepsza niż nie jeden szmalcownik pod tym względem.
  (Wystarczy poszukać artykułów w google )
  czk~czk

  Jeśli wiesz o przekrętach zgłoś do prokuratury. Jeśli tego nie robisz to po prostu ględzisz

  Rację ma też o tym czytałem.
  Było i tu i w SKO. Mimo niepodwarzalnych dowodów oszustwa HGW odrzucili temat bo takie mamy państwo uznaniowego prawa gdzie jeżeli wałki robią odpowiedzni ludzie to nic im nie grozi zwłąszcza rodzinki urzędasó i pachołków PO i co łyso ci POwska szmato ?

 • czk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 10:53 ~czk

  Pravda~Pravda

  Wybory idą Hanka stara się o darmową kampanię na koszt miasta a i przy okazji interesik ubije bo nie jedna kamienica bez właściciela nagle znajdzie spadkobiercę. (po cichu powiązanego z PO). Hanka zna się na takim biznesie w końcu z rodzinką opyliła nie swoją kamienicę przy Noakowskiego za co do tej pory nie ma wyroku mimo że spadkobierczyni właścicielki (na jej nieszczęście (hanki) przeżyła Holocaust). Hanka jest lepsza niż nie jeden szmalcownik pod tym względem.
  (Wystarczy poszukać artykułów w google )

  Jeśli wiesz o przekrętach zgłoś do prokuratury. Jeśli tego nie robisz to po prostu ględzisz

 • biker4life

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 09:31 ~biker4life

  do ~ppp

  sa ludzie ktorym Panstwo zabralo cale z mieszkania ksiazeczki mieszkaniowej (gdzie byly pieniadze na cale mieszkanie 50-60 metrow) i nie oddallo ani grosza a teraz nie chce przyznac komunalnego co jest i tak niczym w porownaniu do tego co zabralo

  Kolejnym bledem bylo przydzielenie mieszkan, do ktorych nie mieli praw, ludziom, ktorych oszukali. Kto ma teraz to naprawic? Rowniez Panstwo powinno. Pozostaje problem - za czyje? Niestety za nasze, nie za pieniadze tych, ktorzy to spowodowali. Tak dziala kazdy teraz - nabierzemy kredytow, powiekszymy deficyt, umrzemy, splaca nastepne pokolenia, nie nasz problem.... :/

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2014 07:48 ~Waw

  żal mi wszystkich którzy jadą na lokatorów mieszkań komunalnych...ja się bardzo cieszę, że takie zmiany zachodzą bo wiele z tych ludzi zarabia minimum i na kredyt ich nie stać. W Komunalnym mieszkam od 30 lat, pracuje ja mój mąż, mama ma rente niestety na własne nas nie stać.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 23:01 ~Warszawiak

  Jest część ludzi na tym świecie, którzy są mniej zaradni życiowo niż reszta społeczeństwa. I nie koniecznie muszą być pijakami. (alkoholików, którzy nie chcą zmienić swojego postępowania i poddać się odwykowi traktował bym inaczej) i Państwo jest właśnie od tego aby im pomóc. Nie koniecznie w ten sposób jak teraz, ale jednak nie powinno zostawiać na lodzie. W innych państwach jak Niemcy, Francja, Kanada, Anglia nawet USA i wielu innych też są mieszkania komunalne i jakoś jest dobrze, tylko u nas zaraz jest źle.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 21:32 ~qwerty

  No mieszkania komunalne to jeden z największych przekrętów III RP.
  Coś a la komisja majątkowa tyle, że do kwadratu.
  Mieszkania (często z garażami podziemnymi) podostawali znajomi urzędników, rodzina i wykupili za 10% wartości.

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 20:44 Kompletna bzdura

  Maćek~Maćek

  Niech p. prezydent nie błaznuje. To żenada. Mieszkam na osiedlu komunalnym w Warszawie. Jest tu 7 bloków, nikt nie ma podpisanej umowy z Zarządme Mienia Skarbu Państwa. Wszyscy mieszkają tu i płaca czynsze "na mordę". Poza tym są tu pustostany, w których można zamieszakć od zaraz, bez remontów, ale miasto ich nie chce udostępnić. Partaczyni !


  Dziecko, jak ty masz mieć umowę z Zarządem Mienia Skarbu Panśtwa jak mieszkania komunalne są własnością gminy.

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2014 20:29 ~ppp

  Nie powinno być żadnych mieszkań komunalnych. Dlaczego jedni muszą sobie wypruwać flaki, aby mieć własne mieszkanie a inni mają to za free? Dlatego bo ci pierwsi lepiej zarabiają i w związku z tym są za to karani ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »