Informacje

30.07.2013 16:08 proszą o zgłaszanie problemów na infolinię

Więcej kontroli klimatyzacji.
W upalne dni 32 usterki

SERWISY:


Ostatnie upalne dni dawały się we znaki pasażerom komunikacji miejskiej, a nadzór ruchu wzmógł kontrole klimatyzacji w autobusach i tramwajach. Odnotowano 32 przypadki niedziałających urządzeń.

"Jechałam dziś dwa razy autobusem. W żadnym nie działała klimatyzacja. Po 40 minutach ledwo stałam na nogach" - napisała w poniedziałek na warszawa@tvn.pl Paulina. Podobnych głosów było więcej, bo pogoda dała "popalić" warszawiakom. Temperatura w Warszawie była najwyższa od prawie 20 lat.

170 kontroli w trzy dni

Urzędnicy zapewniają, że w upalne dni, odbyło się też więcej kontroli w autobusach i tramwajach.

- Jak wzrasta temperatura, są one intensyfikowane. Tak było pomiędzy 27 a 29 lipca - mówi Konrad Klimczak z biura prasowego ratusza. - Przeprowadzono ok. 170 kontroli, odnotowano 32 przypadki uchybień - dodaje.

Uchybień, czyli na przykład niedziałającej lub wyłączonej klimatyzacji. Za każdy taki przypadek przewoźnikowi naliczane są kary finansowe. Łącznie od maja przeprowadzono 1481 kontroli, odnotowano 247 usterek.

- O problemach z klimatyzacją informują nas też pasażerowie. Apelujemy o zgłaszanie takich przypadków poprzez infolinię 801 044 484, bo wtedy trafiają one do nadzoru ruchu - zaznacza Klimczak.

W autobusach maksymalnie 25 st. C.

Minimalna moc chłodzenia jest ustalona w specyfikacji przetargowej. W przypadku przewoźników autobusowych – Miejskich Zakładów Autobusowych, Mobilisu, PKS Grodzisk Mazowiecki oraz ITS Michalczewski - temperatura wewnątrz pojazdów nie może przekroczyć 25 st. C. Gdy jest większa, klimatyzacja powinna włączać się automatycznie.

W tramwajach chłodzenie ma działać przez cały czas kursowania. W pociągach SKM, podobnie jak w autobusach, temperatura wewnętrzna nie powinna przekroczyć 25 st. C.

Kierowca ma "ciepły guzik"

Kierowcy autobusów wyposażonych w klimatyzację mają obowiązek stosowania przez całą dobę tzw. "ciepłego guzika", pozwalającego na otwieranie drzwi przez pasażerów samodzielnie. Jeśli na przystanku nie ma oczekujących i nikt nie wysiada, drzwi pozostają zamknięte i do środka nie dostaje się wtedy gorące powietrze, a schłodzone nie wydostaje się na zewnątrz.

W pojazdach, które nie są wyposażone w system chłodzenia wnętrza okna muszą zostać odblokowane, powinny zostać otwarte szyberdachy i włączone nawiewy.

Część pojazdów klimatyzowana

Ile jest klimatyzowanych pojazdów? W 2012 roku były 1002 autobusy (czyli 53,9 proc. wszystkich) i 164 tramwajów (33,47 proc.). W urządzenia chłodzenia były wyposażone wszystkie pociągi SKM (29 składów).

W autobusach wskaźnik wozów klimatyzowanych w 2013 roku (dane z czerwca) wzrósł do 61,48 proc. (MZA – 53,09 proc., Mobilis – 98,64 proc., ITS Michalczewski – 50,93 proc., PKS Grodzisk Mazowiecki – 100 proc.), a w tramwajach do 37,55 proc. (187 wagonów klimatyzowanych).

Mniej problemów?

Zarząd Transportu Miejskiego twierdzi, że z roku na rok problemów z klimatyzacją w pojazdach komunikacji jest mniej. W roku 2011 sprawdzono 1427 pojazdów i odnotowano 523 uchybienia. Rok później liczba skontrolowanych wozów wzrosła do 5035, a nadzór ruchu ukarał przewoźników autobusowych za 1383 przypadki niesprawnej klimatyzacji. Pasażerowie są innego zdania: - "mobilne sauny", "smród, duchota, zdechnąć można" – to tylko niektóre z opinii.


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • michal_1986r

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 19:44 ~michal_1986r

  ŻAŁOSNE I KARYGODNE JEST TO ŻE KIEROWCA AUTOBUSU ZTM NA PROŚBĘ PASAŻERA NIE WŁĄCZY KLIMATYZACJI PRZED GODZ. 8 BO NIE DOSTANIE PREMII. W autobusie może być ponad 30 stopni, cieknie z połowy pasażerów,ale kierowca oczywiście dba o swoją premię podczas gdy w swojej kabinie siedzi w chłodzie jak w lodówce bo klima jest strefowa w autobusach i ma gdzieś resztę ludzi.... Wypuścić też nie wypuści w korku pasażera który mało nie zemdleje bo autobus ma kamery i też nie dostanie za to premii .... LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!! ZACZNIJCIE SAMI JEŹDZIĆ KOMUNIKACJĄ TO MOŻE WRESZCIE ZROBI SIĘ PORZĄDEK!

 • Agnieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 16:30 ~Agnieszka

  A w tramwaju nr 18 ostatnio było włączone OGRZEWANIE. Autentycznie parzyło nogi z wywiewów na podłodze... Było by do wytrzymania gdyby to "chłodzenie" nie było włączone...

 • JOJO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 16:02 ~JOJO

  Dwa dni temu w ten najwiekszy upawł jechałam tramwajem 4 - nowoczesny i wuposażony w klimaty ale niestety nie włączona. Okna zatrzaśnięte,ludzie zlani potem. Musiałam wysiąść, bo prawie zemdlałam. Wsiadłam następnie na Młocinach w E^ _nowe wyposażone w klimatyzacje i ta sama sytuację. Mam kartę miejską za cięzkie pieniądze i mam chodzić pieszo,zeby przezyc w te upały. Może trzeba wystapic przeciwko ZTM z pozwem zbioriowym że sprzedaje usługi, których nie realizuje.

 • miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 15:38 ~miś

  Klima działa tylko w tramwajach... dlaczego? bo ich nikt ich z paliwa nie rozlicza.

  W autobusach prawie nigdy nie działa, ale nie to jest najbardziej wkurzające...

  Wkurza to że pomimo niedziałającej klimy, albo niewydolnej nie mozna otworzyć okna, bo przecież jest "klimatyzacja", to wtedy jest najgorzej.

  Ja juz wole autobus starego typu bez klimy z otwartymi oknami niz taki smierdziobus.

 • Piu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 14:17 ~Piu

  I co z tego, że Mobilis ma prawie 100 proc. klimatyzowanych autobusów, a PKS Grodzisk 100 proc. skoro praktycznie zawsze jest ona wyłączona?!!!! Oszczędzają na paliwie męcząc ludzi - super strategia.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 13:46 ~olo

  te kontrole to coroczna ściema, tak samo jak w zimie z ogrzewaniem.
  ZTM czaruje pasażerów bo oszczędza.
  Klimę trzeba serwisować a to kosztuje.

 • kaspijczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 13:18 kaspijczyk

  Chyba nie rozumiesz problemu. Nie było klimy, za to okna były duże i otwierane w całości, więc jak pojazd jechał, to wspaniale śmigał wiatr i było przyjemnie w pojeździe, nie wspominając o otwartych klapach dachowych! P.S.czasownik narzekał nie pisze się "nażekał", bo to hańba i straszny wstyd!

  Pasażer na gapę~Pasażer na gapę

  Chyba już wszyscy zapomnieli jak jeszcze 10 lat temu były upały i jeździły jelcze i było w nich też gorąco i nikt nie nażekał. W kultowym polskim filmie była taka kwestia. "Pani kierowniczko, jest zima to musi być zimno" ja bym powiedział. Pasażerowie jest lato i musi być ciepło.

 • kaspijczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 13:11 kaspijczyk

  Pewnie jesteś jedna z tych osób, co mają w uszach watę, latem i zimą. Jeszcze przed czasami klimatyzacji, widywałem w upał takie osoby, co krzyczały, żeby pozamykać okna, bo STRASZNIE zimno i wieje!

  Mokotow~Mokotow

  Wielkie halo. Ledwo trafił się jeden letni dzień w roku i wszyscy tracą głowy.
  Do tramwajów nie da się wsiąść bo są zimniejsze od lodówek. Niedługo trzeba będzie brać ze sobą szalik tylko na potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej.
  Istne wariactwo za pieniądze z naszych biletów i podatków.

 • nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 12:14 ~nemo

  Owszem kiedyś autobusy jeździły bez klimy. Ale miały okna.

 • ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 12:02 ~ela

  W PKS Grodzisk jak i MOBILIS w 90% nie działa klimatyzacja

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »