Informacje

29.12.2010 15:28 Plan ratownictwa medycznego dla Mazowsza

Więcej karetek w ciągu dnia

SERWISY:

Zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek i przyporządkowanie do nich miejscowości według kryterium najszybszego dojazdu ma się przyczynić do tego, że pogotowie będzie szybciej dojeżdżało do pacjentów - zapewnił w środę wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Kozłowski zaprezentował plan ratownictwa medycznego dla woj. mazowieckiego. Obecnie jest on w konsultacjach społecznych ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2011 r. Plan musi zostać podpisany przez ministra zdrowia.

"Zespoły ratownictwa medycznego będą miały bliżej do pacjenta, a tym samym znacznie skróci się czas ich dojazdu" - podkreślał Kozłowski. Dodał, że proponowane zmiany mogą spotkać się z protestami niektórych szpitali, wykorzystujących zespoły ratownictwa medycznego do "poprawy sytuacji finansowej" i zadań, do których nie jest ono przeznaczone.

Więcej karetek dziennych

Autorzy planu podkreślają, że najwięcej wezwań do chorych odnotowywanych jest w ciągu dnia. Dlatego zwiększona ma zostać liczba tzw. karetek dziennych (pracujących między godz. 10 a 22), a zmniejszona liczba tzw. karetek nocnych. Ma to skrócić czas dojazdu do pacjenta i pozwolić na lepszą koordynację działań ratowniczych.

Plan przewiduje zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek z 43 do 12 i przyporządkowanie do nich gmin oraz miejscowości według kryterium najszybszego dojazdu, a nie przynależności administracyjnej (powiatu).

5 centrów dyspozytorskich

W planie przewidziano też zmniejszenie liczby centrów dyspozytorskich - w pierwszym okresie do 12, docelowo do pięciu. Jeden punkt odbioru zgłoszeń ma dysponować znacznie większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego, co powinno ułatwić wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty. Obecnie w woj. mazowieckim funkcjonuje prawie 180 zespołów ratowniczych. Zwiększona będzie także liczba miejsc wyczekiwania karetek.

Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mają latać także w nocy. Utworzone zostaną dwa Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego - w Warszawie i Radomiu.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niezadowolony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 12:32 ~niezadowolony

  Pan wojewoda pięknie wypowiada się o skróceniu czasu dojazdu ZRM tylko nic nie wspomina ile osób straci pracę poprzez zmiany które nie mają nic wspolnego z poprawą systemu. Na szczęście niedługo wybory i to może być zmiana wojewody!!!!

 • meloman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2010 16:25 ~meloman

  a co z centrum dysp. na Hożej/Poznańskiej ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »