Informacje

16.01.2017 19:50 stan jakości powietrza

Wiceprezydent Olszewski
pod ostrzałem pytań o smog

SERWISY:

Zabudowa klinów napowietrzających, współpraca z okolicznymi gminami czy informowanie o złym stanie powietrza - między innymi o te problemy warszawiacy pytali wiceprezydenta Michała Olszewskiego podczas "spotkania" na portalu społecznościowym.

Ochrona powietrza to w ostatnim czasie gorący temat. Władze miasta organizowały konferencje prasowe, a teraz także postanowiły odpowiadać na pytania mieszkańców na Facebooku. Odpowiadał na nie wiceprezydent Michał Olszewski.

O co pytali internauci?

Ogłaszanie alarmu

Organizacja Warszawski Alarm Smogowy chciała wiedzieć, jak wygląda informowanie mieszkańców o stanie powietrza.

"Aktualny stan stężenia zanieczyszczeń podajemy na głównej stronie urzędu miasta, oraz w przypadku wysokich stężeń na profilach m.st. Warszawy w mediach społecznościowych. Z kolei na co dzień plakaty Oddychaj Warszawo rozlepione są na słupach ogłoszeniowych, w komunikacji miejskiej emitowane są spoty - w ten sposób staramy się dotrzeć do szerszej grupy mieszkańców, aby byli świadomi problemu" – odpowiedział wiceprezydent.

Z kolei Joanna chciała wiedzieć, czy zostaną obniżone normy dotyczące stanu jakości powietrza. I powołała się na przykład Paryża, gdzie alarm jest ogłaszany przy niższym. Wiceprezydent odpowiedział, że jest unijna dyrektywa dla wszystkich państw członkowskich. "W Polsce poziomy alarmowe są określone w rozporządzeniu min. Środowiska i wynoszą obecnie 300 mikrometrów na metr sześcienny. Warszawa przyjęła poziom 100 mikrometrów na metr sześcienny, to trzy razy mniej niż zalecenie ministerstwa środowiska. Alert w Paryżu jest ogłaszany przy poziomie 80 mikrometrów, różnica pomiędzy miastami nie jest więc duża" – stwierdził Olszewski.

"Na jakim etapie są rozmowy miasta z sejmikiem wojewódzkim w sprawie wprowadzenia uchwały antysmogowej dla Warszawy?" – pytała też Warszawa Bez Smogu.

"14 grudnia poprosiłem Marszałka Województwa o przedstawienie nam jaki jest stan prac nad naszą uchwałą. Mamy też spotkanie z radnymi województwa za dwa tygodnie w tej sprawie" – odpowiedział wiceprezydent.

Kliny napowietrzające

Zapytany przez Dawida o to, ile lokali komunalnych i prywatnych jest w zasięgu sieci ciepłowniczej, stwierdził, że ta warszawska jest największa w Europie, ale nie gdy nie obejmie 100 procent powierzchni miasta. Na razie zaspokaja 80 procent potrzeb.

"Czy władze miasta będą współpracować z władzami ościennych gmin w sprawie redukcji zanieczyszczenia z przydomowych pieców na obrzeżach miasta? W jaki sposób ta współpraca będzie prowadzona, jeśli tak?" – chciał wiedzieć Marcin.

Wiceprezydent przypomniał, że stolica ma mieć swój Warszawski Indeks Powietrza, do którego można włączyć gminy aglomeracyjne. "Prowadzone są już rozmowy na temat włączenia ościennych gmin do systemu w ramach zawartego trzy lata temu porozumienia z 39 gminami metropolii. Jak na razie 14 gmin zgłosiło chęć współpracy i uczestniczenia w projekcie - na ich terenie także powstaną punkty pomiaru powietrza" – stwierdził Olszewski.

Padło także pytanie o korekty w studium uwarunkowań i kierunków rozwoju warszawy, zmierzających do zakazu zabudowy klinów napowietrzających miasto. "Na moją prośbę została zlecona analiza wpływu przekształceń samych klinów - jednym z priorytetów Marleny Happach jako Architekta Miasta jest rozpoczęcie prac nad nowym studium" – odpowiedział Grzegorzowi wiceprezydent stolicy.

Były także pytania o budowę stacji pomiarowych w różnych częściach miasta. Wiceprezydent, że to leży w kompetencji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

"Smogowozy" sprawdzają, czym palą warszawiacy:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2017 09:56 ~olek

  Naucz sie czytać ze zrozumieniem i wyłącz capslocka. Nikt nic nie blokuje. A wycinanie drzew w takiej ilosci to powolne zabijanie ludzi. Nie trzeba byc profesorem zeby wiedziec ze wegiel to CO2 a najbardziej trujace są pyły!! Jak wytniesz wszystkie drzewa to bedziesz je wdychał bo same sie nie przefiltruja. Dramat jak ludzie mało wiedza. Biologii nie było w szkole??


  MIESZKANIEC~MIESZKANIEC

  a co MIESZKAŃCY BIAŁOŁEKI CO BLOKUJĄ ZMIANY NA EC.ŻERAŃ W BUDOWIE GAZOCIĄGU.SAMI CHCĄ OPALANIE WEGLEM TO NIECH WĄCHAJA EC.ŻERAŃ I KOMINY Z DOMKÓW. EKOLOGIA BO LUDZIE NAD KANAŁKIEM PIESKÓW WYPROWADZAĆ NIE MOGĄ,DRZEWA WYCINAĆ ZABRANIAJĄ POD GAZOCIĄG.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 15:12 ~Marek

  Dobrze, ze wreszcie padło pytanie o kliny napowietrzające idące od Wisły. Ich zabudowywanie to główna przyczyną smogu. Kiedyś wszędzie były piece i zawsze paliło się w nich czym popadło, ale nikt nie likwidował tych klinów. Teraz ostatni ma być zabudowany przedłużeniem Gagarina w stronę Mostu Siekierkowskiego. Nawet strajkują, żeby było szybciej. Nie przypadkiem Bartycka to kiedyś były wyłącznie były działki. Teraz sa tam budynki, ulice będzie i autostrada. Cały Mokotów się udusi. Cały, bo to powietrze szło też na górę. Macie czego chcieliście. Tylko dzieci szkoda. Proszę alarmowców - pilnujcie tych ostatnich klinów!

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 13:37 ~Rafał

  Warszawianin~Warszawianin

  a na WOŚP to odpalono petardy za 5 mil zł i zasmogowano całe centrum Warszawy :/

  Jeśli już, to 5 mln zł.
  Pokazy sztucznych ogni są kilka razy roku. Bez przesady.
  Bardziej martwiłbym się o zwierzęta, dla których fajerwerki to ogromny stres.

 • menora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 11:53 ~menora

  Liczą się interesy deweloperów,bo dają "zarobić" a kliny "napowietrzające to dobre są na drugi dzień.Facet to wie doskonale.
  Poza tym,ta broda i ten nos mówią same za siebie.

 • SuperPodsumowanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 11:15 ~SuperPodsumowanie

  Dark~Dark

  Szmata na szyi, jabłko na laptopie, broda - i wszystko jasne. Kubek ze StarBugsa nie zmieścił się w kadr. Pod biurem rower, a w lodówce warzywa.

  Dokładnie! :D

 • MIESZKANIEC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 10:59 ~MIESZKANIEC

  a co MIESZKAŃCY BIAŁOŁEKI CO BLOKUJĄ ZMIANY NA EC.ŻERAŃ W BUDOWIE GAZOCIĄGU.SAMI CHCĄ OPALANIE WEGLEM TO NIECH WĄCHAJA EC.ŻERAŃ I KOMINY Z DOMKÓW. EKOLOGIA BO LUDZIE NAD KANAŁKIEM PIESKÓW WYPROWADZAĆ NIE MOGĄ,DRZEWA WYCINAĆ ZABRANIAJĄ POD GAZOCIĄG.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 10:30 ~qwerty

  ""Czy władze miasta będą współpracować z władzami ościennych gmin w sprawie redukcji zanieczyszczenia z przydomowych pieców na obrzeżach miasta?"

  Miasto powinno pozywać tamte gminy do sądu o immisje. To najskuteczniejsza metoda.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 10:29 ~qwerty

  Smog nie przeszkadza w wyłudzaniu kamiennic, więc nie jest problemem dla PO.

 • jaaaaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 10:02 ~jaaaaaaaa

  NIE dla spalarni na Targówku. Juz wystarczy ze z Zacisza truja i mamy najgorsze powietrze w miescie

  Nie nie nie

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 09:54 kraczor

  benek~benek

  Trzeba się wziąć za osobówkarzy-smrodziarzy. Na dzień dobry permanentny zakaz dla diesli.

  dokładnie tak!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »