Informacje

28.02.2011 22:39 czy stracą 6 mln złotych dofinansowania?

Wiązowna walczy o kulturę
"Już się z nas śmieją"

SERWISY:

Gminie Wiązowna grozi utrata 6 mln zł dofiansowania na budowę centrum kultury. To oznacza, że centrum w ogóle nie powstanie. - Nie pozwolimy na to. Będziemy walczyć - zapowiadają mieszkańcy i część radnych.

Dwa lata gmina starała się o dofinansowanie na budowę centrum kultury. W końcu się udało. Jesienią jednak odbyły się wybory samorządowe i nowa władza postanowiła zweryfikować wcześniejsze ustalenia.

Na początku lutego radni zdecydowali, żeby w projekcie tegorocznego budżetu budowa centrum się nie znalazła. Władze zrezygnowały z dotacji 6 mln zł. Całość inwestycji to 10,5 mln, więc gmina miała dopłacić tylko 4,5 mln.

W poniedziałek radni znów zajęli się sprawą. Z jakim efektem?

– Budowa WCK nie znalazła się w wieloletniej prognozie finansowej, to znaczy że radni nie chcą centrum – tłumaczy Renata Falińska, radna gminy.

- Rzeczywiście radni podjęli decyzję, żeby nie wpisywać jej do planu finansowego - odpowiada Monika Sokołowska, przewodnicząca rady gminy. Od razu jednak dodaje, że można to zrobić na każdej kolejnej sesji. - Ale na innych warunkach - zastrzega.

 Napiszą do marszałka

Chodzi umowę na dofinansowanie w wysokości 6 mln złotych, które marszałek województwa Mazowieckiego przeznaczył na budowę domu kultury. Zgodnie z nią całą kwotę trzeba wykorzystać do końca czerwca 2012 roku.

- Nie zdążymy w tak krótkim czasie - mówi Sokołowska i zapowiada, że gmina złoży wniosek o przedłużenie tego terminu. - Jednak najpierw taki wniosek musi opracować wójt gminy. Zgodnie z procedurami marszałek województwa decyzje podejmie najwcześniej za dwa miesiące - tłumaczy przewodnicząca rady.

"To gra na czas"

Mieszkańcy, którzy licznie zgromadzili się na obradach rady gminy mówią, że to gra na czas. Oskarżają władze o brak chęci.

– Nawet jeżeli marszałek zgodzi się na przedłużenie umowy, to gmina i tak coś wymyśli, żeby nie budować centrum – mówili przed sesją mieszkańcy.

– Już o nas głośno, już się śmieją, że jesteśmy ignorantami, którzy nie chcą funduszy na tak szczytny cel – denerwuje się olimpijczyk Andrzej Supron, mieszkaniec gminy.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niezalezna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2011 15:24 ~niezalezna

  Pan Supron kandydujac na radnego była za utworzeniem gimnazjum w jednej miejscowosci, w ktorej gimnazjum jest od kilku lat... To KRZYKACZ, ktorego cechuje niesportowe zachowanie...
  Moze on bedzie w WCK prowadzil tez swoje zajecia harytatywnie bo czy ktos pomyslal za co wiazowna utrzyma takie Centrum?

  Ludzie, 3 lata temu nikt nie pytal mieszkancow czy chce WCK, to byla decyzja Jędrzejczaka i z konsultacji wynika, ze WIEKSZOSC NIE CHCE WCKA. Gmina to nie tylko Wiązowna, to tez inne miejscowosci, w ktorych ludzie nie maja polaczenia komunikacyjnego z "Wielkim Centrum Wiązowna". dlaczego my wszystko robimy od dupy strony? Co to za kraj pełen idiotów?

 • Tusk Duck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 11:58 ~Tusk Duck

  Wiesiu! pozdrów Kasię Hall i Prezydenta RP. Widzę że się szykujesz na Wójta Wiązowny. PO nie zapomni o Tobie i niebawem nim zostaniesz. Bądź na tym stanowisku człowiekiem godnym i reprezentuj uczciwie interesy mieszkańców. WCK jest kością niezgody więc wprowadź taką politykę aby mieszkańcy coś z tego mieli - nie tylko obietnice. Nie zawiedź ludzi!

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 00:03 ~ja

  Do 7: ohoho. Ale mądry wpis. Szczyty elokwencji. Ciekawa jestem jakie umiejętności dzieciaków chciałbyś rozwijać w WCK? Liczysz tam na etat jako wychowawca?

 • 7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2011 12:12 ~7

  Ludzie, gadacie takie głupoty, że się śmiać chce. Teraz się bedą burzyć że drogi w Izabeli czy Michałówku nie ma. Tak czy siak to 6 milionów nie przejdzie na inne cele, a 250 tys i 25tys odsetek trzeba bedzie zapłacić grzywny. Wiązowna jest PUSTĄ wsią, z trzema sklepami i z 10 zakładami fryzjerskimi, nie ma kompletnie miejsc na spotkania, na zabawe, i rozwijanie umiejętnosci dzieciaków, i takie pier**** że najpierw drogi żeby dojechać do WCK jest śmieszne! PIER******** sie wszyscy w te puste łby.

 • mieszkaniec od urodzenia Michałówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2011 09:33 ~mieszkanie…

  Ja tylko czekam i inni też podejrzewam ze wsi Michałówka i
  Izabeli,że może droga będzie zrobiona ile lat można czekać,obietnice byłego wójta spełzły na niczym,jak to się mówi OBIECANKI CACANKI A GŁUPIEMU RADOŚĆ,pamiętam jak była telewizja Kuriera warszawskiego,wójt dzień wcześniej tak kazał wyrównać drogę przez przez Izabel,że była głaciutka jak pupa niemowlaka,żadnego dołka.Z mieszkańców zrobił przed telewizją wariatów,co wy chcecie jak droga jest dobra,on potrafił żeby ulice w najbliższej okolicy Wiązowny były zrobione,a jak ludzie u nas mają jeździć po wertepach.Niech najpierw drogi zrobią, a to całe centrum po co to komu,kto będzie tam jeździł z dalekich wsi.

 • dzieciaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 22:38 ~dzieciaty

  Zawracanie kijem Wisły. Kochani wszystko można budować tylko trzeba na to pozyskać fundusze. No i oczywiście zorganizować wkład własny. Czy to przy funduszach unijnych czy przy innych pożyczkach. Wie o tym każdy kto budował dom i zaciągał na ten cel kredyt hipoteczny. Z tym że funduszy unijnych (6 baniek) nie trzeba spłacać latami. Czyli nasze WCK dla płatników podatków w Wiązowny to koszt 4,5 bańki. Takiej okazji już nie będzie. Przeciwnicy WCK czy ktoś z Was był kiedyś w Otwocku, Mińsku, Józefowie czy w jakiejkolwiek innej gminie czy mieście? Wszystko tam się buduje, zmienia i wszystko się opłaca. Jeśli p.Wójt pozyska te środki tak jak inne gminy to będziemy mieli i drogi i kanalizację i gazociąg i meliorację itd. Jeśli natomiast tak jak obiecała przed wyborami- że nie zadłuży Wiązowny... no to mamy problem.
  Ja mam dom na który zaciągnęliśmy kredyt 450tys. czyli 1/10 tego co trzeba pożyczyć jako wkład własny przy budowie WCK. Ile osób w gminie buduje dom i zaciąga podobne zobowiązania.. myślę że więcej niż 10 i będzie coraz więcej.Więc 10 Kowalskich stać na wydanie 4,5bańki aby zapewnić rodzinie lokum a gminy nie stać? Pożyczka oprocentowana jest 2% więc to raczej dobre warunki. To czemu kurcze nie budujemy??? Tu chyba inne czynniki decydują... niechęć, upór oraz krótkowzroczność obecnej władzy. Tyle osób opracowywało projekt i nie zauważyło że Wiązowny na to nie stać? Manipulacja- sprawa śmierdzi na odległość.

 • M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 12:26 ~M

  SZKODA WCK A NAJBARDZIEJ SZKODA POPRZEDNIEJ EKIPY BO PONAD 30LAT JAK TU MIESZKAM TO NIE ZROBIONO TYLE CO TERAZ PRZEZ 4 LATA.ZA RZADOW PANA BOGUCKIEGO I PANI BETKOWSKIEJ ZA KANALIZACJE WYLICZONO MI 4000ZL A ZA JEDRZEJCZAKA 2000ZL!!CUD CZY CO??WKONCU ZROBILI ULICE KOSCIELNA DUCHNOWSKA NADRZECZNA I INNE BO PRZEZ TYLE LAT TO TYLKO ZALEWANO SMOLA KTORA CHLAPALA PO PRZECHODNIACH.A W GLINIANCE MALO ZROBIONO???MIMO ZE NIE ZNAM ANI P.JEDRZEJCZAKA ANI NIKOGO Z JEGO EKIPY ALE ŻAŁUJE ZE NIE WYGRALI WYBORÓW BO NAPEWNO JESZCZE BY BYLO SPORO ZROBIONE A TAK BEDA TYLKO OSZCZEDNOSCI I NIEROBIENIE NIC BO SZKODA PIENIEDZY

 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 07:59 ~mieszkanka

  Janie24, myślisz .. pieniądze które Gmina mialaby dopłacić jako wład własny do WCK pochodzą z budżetu i moga zostać przesuniete na inny cel.. jedynie otrzymaną dotację trzeba oddać...wiec nie mów że albo WCK albo nic bo nie prawda..! a co do topienia, nie chodzi o mnie, bo ja akurat mam spokój.. i nie wydaje mi się, żeby to że ktośby mógł się tam osuszać jest wstanie przekonac mieszkańców o zasadności tej budowty, i puszczania uśmieszków w tym temacie! tym ludziom, nie jest akurat do śmiechu z powodu wody!!!

 • mieszkanka gminy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2011 19:53 ~mieszkanka gminy

  Zwolennicy WCK zapewnili sobie wsparcie "autorytetów", aktorów mieszkających w gminie - to, co te "autorytety" przekazały i pokazały - bardzo smutne, szczególnie pan Kowalewski - nie wiadomo skąd, bo w gminie nie mieszka i pani Krakowska, która chyba nie wiedziała, co mówi i chce młodych chłopców, co to ani do szkoły, ani do wojska - przysłać do do WCK - uczyć kultury! Nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. Pan Supron - no rzeczywiście! Niech już tym autorytetem zostanie jednak ksiądz!

 • Lokalny patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2011 18:54 ~Lokalny patriota

  Jeżeli chodzi o dotację to każdy, podkreślam KAŻDY z przeciwników budowy WCK wie, że jest to dotacja celowa i tych pieniędzy nie da się przesunąć na inne inwestycje. Nie trzeba Nam to za każdym razem tłumaczyć. Chodzi tu bardziej o ten kredyt co go trzeba zaciągnąć na budowę. Jeżeli gmina ma się zadłużać to wolę żeby zrobiła to na jakiś bardziej pożyteczny cel, bardziej "przyziemny" . Za 4,5 mln pewnie powstałyby fajne, nowe ośrodki zdrowia, może przedszkole albo sporo oświetlenia ulicznego a być może jedna DOBRA droga. Ja jako przeciwnik budowy po prostu uważam,że naszej gminie "coś" takiego jest aktualnie NIEPOTRZEBNE a po drugie NIE STAĆ nas na to! Są przecież ważniejsze sprawy.Kultura w gminie radziła sobie doskonale bez WCK i tak też pozostanie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »