Informacje

07.06.2011 17:27 NOCE ROZMOWY - RZĄD SZUKA SPOSOBU NA OPÓŹNIENIA

"Wiarygodny komunikat" ws. A2 premier zapowiada na środę

SERWISY:

Chcemy, by w ciągu najbliższych kilku dni prace na A2 ruszyły z pełnym impetem - oświadczył premier Donald Tusk, podkreślając jednocześnie, że nie oczekuje dymisji szefa resortu infrastruktury, tylko rozwiązania problemu. - Myślę, że jutro będziemy gotowi z wiarygodnym komunikatem, jak nadrobić te opóźnienia - zadeklarował we wtorek szef rządu.

Tusk podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że nie zna takiej sytuacji, by tam, gdzie buduje się ponad tysiąc kilometrów autostrad, wszystko "grało". - Nie jest to tłumaczenie, tylko chciałbym, żeby Polacy nie byli przesadnie pesymistami, jeśli chodzi o to, z czym zdążymy na Euro 2012 - stwierdził premier.

Zadeklarował jednocześnie, że bardzo wnikliwie bada sprawy związane z budową przez chińskie konsorcjum Covec dwóch odcinków autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Analizę tego przypadku - jak dodał - zlecił także szefowi Rady Gospodarczej Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu (ma on przygotować analizę dotyczącą szybkiego nadrobienia zaległości przy budowie autostrady, tak by droga mogła być gotowa przed Euro 2012).

Kłopoty na chińskiej części budowy A2 zaczęły się od skarg podwykonawców, że generalny wykonawca inwestycji zalega z zapłatą za wykonane prace i wypożyczenie sprzętu. Zaległości płatnicze Chińczyków podwykonawcy szacują na kilkadziesiąt milionów złotych. Chińczycy mają do czwartku przekazać stronie polskiej harmonogramy finansowania budowy. W piątek konsorcjum poinformowało, że jest gotowe odstąpić od kontraktu, ale jednocześnie poprosiło o dalsze rozmowy.

"To niepoważne"

Premier uważa, że Chińczycy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne. - Podważanie wiarygodności finansowej firmy Covec i przede wszystkim spółki matki (CREC - China Railway Engineering Corporation - red.) jest rzeczą niepoważną - podkreślił Tusk.

Nie wykluczył jednak, że "chiński wykonawca przesadził z optymizmem". Jego zdaniem, jedną z przyczyn niepowodzeń Chińczyków na budowie A2 może być też to, że nie docenili oni konkurencji na polskim rynku, tego, że jest "bezwzględniejsza niż mogli przypuszczać".

Tusk poinformował, że rozmowy ze stroną chińską trwają i będą trwały także w nocy z wtorku na środę.

- Myślę, że jutro będziemy gotowi z wiarygodnym komunikatem, jak nadrobić te opóźnienia (przy budowie A2 - red.) - powiedział szef rządu. I dodał, że rozmowy mają wyjaśnić, czy jest jeszcze możliwość kontynuowania inwestycji przez Chińczyków. "Zrobimy wszystko (...), by znaleźć pozytywne rozwiązanie" - powiedział szef rządu. Jak podkreślił, rząd chce, by prace na budowie ruszyły w ciągu kilku dni. Zaznaczył jednak, że rząd nie będzie ulegał szantażom i nie pozwoli, by wykonawca postawił znacznie wyższe niż do tej pory wymagania finansowe.

"To nie zagrozi Euro 2012"

Pytany, czy w związku z sytuacją przy budowie A2 będą dymisje, szef rządu powiedział, że do tej pory nie miał zastrzeżeń do rozmachu inwestycji drogowych. - Oczekuję od Grabarczyka nie dymisji, a uporania się z tą sytuacją jak najszybciej - powiedział premier. Dodał, że jeśli chodzi o infrastrukturę, to "nie akceptuje histerycznych reakcji".

Zdementował też doniesienia prasowe, że CBA i ABW miały go uprzedzać o możliwościach finansowych chińskiego inwestora. Informacje - jak przyznał - otrzymał tylko od ABW, a dotyczyła tego, "co się dzieje na placu budowy i próby pierwszej analizy, dlaczego tak się dzieje".

Jak zaznaczył, ta informacja nie dotyczyła przygotowania chińskiej firmy do procesu inwestycyjnego.

Tusk odniósł się także do opóźnień na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie. Poinformował, że opóźnienia przy realizacji tej inwestycji na pewno będą nadrobione, choć przyznał, że może to opóźnić jej oddanie.

Jednak jego zdaniem, to opóźnienie nie zagrozi realizacji Euro 2012. - Euro 2012 w Polsce nie jest zagrożone - podkreślił premier. Odmówił zadeklarowania, że wszystkie planowane inwestycje będą na Euro 2012 gotowe.

Czytaj więcej na tvn24.pl

tvn24.pl//mac//kdj

 

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • okoproroka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2011 23:08 ~okoproroka

  co wy tutaj wypisujecie?
  na chińskich odcinkach robota wre, bardziej niż przed kryzysem
  ciężarówki kursują i zabierają towar z powrotem z budowy
  a Generalna robi inwentaryzację
  i wciśnie swoim kolejnym wykonawcom ciemnotę

 • WAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2011 00:23 ~WAWA

  PO co nam PO lskie HINY

 • milton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 20:55 ~milton

  Hura - optymizm ciągle p Tuska nie opuszcza aby do wyborów a póżniej winni będąPIS-owcy i cykliści .Aby nam się żyło.

 • Wa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 20:07 ~Wa

  Łopatę dla Pana Tuska ufunduje, transport zapewnię. Od kiedy pan zaczyna?
  A2 wybuduje Pan w ciągu 300 dni?

 • MazdFan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 19:04 MazdFan

  Bardzo dobrze ze nie zdymisjonuje Cezarego... ktoś kto wejdzie w środku realizacji tych wszystkich planów to do czerwca 2012 będzie dopiero sie zapoznawał z dokumentacja każdej ze spraw, a tych w związku z licznymi budowami/inwestycjami trochę jest. Pan Grabarczyk długo juz jest ministrem i zna dokładnie każdą realizowaną inwestycję, a nowy będzie sie uczył, wiec nie myślcie sobie ze nowy MI coś zmieni! Jeśli ktoś tak myśli to albo jest z PISu albo jest głupi , chociaż to chyba różnoznaczne buahahaha :P

 • MazdFan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 18:47 MazdFan

  Bardzo dobrze ze nie zdymisjonuje Cezarego... ktoś kto wejdzie w środku realizacji tych wszystkich planów to do czerwca 2012 będzie dopiero sie zapoznawał z dokumentacja każdej ze spraw, a tych w związku z licznymi budowami/inwestycjami trochę jest. Pan Grabarczyk długo juz jest ministrem i zna dokładnie kazdą realizowaną inwestycję, a nowy będzie sie uczył, wiec nie myślcie sobie ze nowy MI coś zmieni! Jeśli ktoś tak myśli to albo jest z PISu albo jest głupi , chociaż to chyba różnoznaczne buahahaha :P

 • MeloMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 18:37 ~MeloMan

  Na pewno organizacja EURO zależy od tej autostrady. Im bliżej wyborów, tym Premier bardziej potłuczony...nietopsze! Na szczęście pozycja Grabarczyka niezagrożona. W związku z budową tej autostrady nie mam do niego pretensji, ale poprzedniego rozkładu do końca życia mu nie wybaczę. I nie zmienia faktu to, że ta żenada bezpośrednio mnie nie dotknęła!

 • PółTusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 18:36 ~PółTusk

  Tusk i sitwa z Grabarczykiem na czele do łopat na budowie a nie do rządzenia!!!!

 • r

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 18:29 ~r

  Panie Premierze -> udało się usunąć chińczyków -> teraz pora na zaprzyjaźnioną firma, weźmie po nich spadek i duże pieniądze?

 • Sławek59

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 18:13 ~Sławek59

  "Tusk odniósł się także do opóźnień na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie. Poinformował, że opóźnienia przy realizacji tej inwestycji na pewno będą nadrobione, choć przyznał, że może to opóźnić jej oddanie." to zdanie to kuriuzum w wykonaniu POTuska. Alba będą nadrobione albo bedzie opóżninie. Jak nadrobienie opóźnienia może opóżnić oddanie. POtusk mysli że Polacy to idioci i może im pięknymi słówkami zalepić oczy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »