Informacje

12.01.2019 11:52 Budowa trwa już trzy lata

Wiadukt powstaje i powstać nie może. "Kiedy to się wreszcie skończy?"

SERWISY:

- Mamy zniszczoną drogę i chodnik, a podczas roztopów brodzimy w błocie - żalą się mieszkańcy Zielonego Ursynowa. Na ich osiedlu od trzech lat powstaje wiadukt i powstać nie może. Kolejarze obiecują teraz, że budowa skończy się wiosną. - Którego roku? - dopytują mieszkańcy.

Spotykamy się przy kilkunastometrowej ścianie. To część nowego wiaduktu na ulicy Karczunkowskiej, na Zielonym Ursynowie, na zachód od Puławskiej.

Budowany wiadukt ma usprawnić dojazd do głównej arterii dzielnicy, z której codziennie korzysta wielu kierowców jadących do centrum. Do tej pory w tym miejscu był przejazd kolejowy.

Okoliczni mieszkańcy wraz z rozpoczęciem budowy - wiosną 2016 roku - stracili dostęp do ulicy Karczunkowskiej. Otwarto prowizoryczny, utwardzony przejazd, z którego muszą korzystać, ponieważ innego wyjazdu z osiedla nie ma. Lokalne ulice w tej okolicy kończą się ślepo - polami.

Budowy jednak do tej pory nie zakończono, choć kolejarze już trzykrotnie obiecywali zakończenie prac.

"Opieszałe prace"

- Prace przebiegają wolno, opieszale. Wygląda to tak, jakby wszystko odbywało się na dziko. Widzimy, że przyjeżdża jedna firma, narobi bałaganu i odjeżdża, później przyjeżdża następna - komentuje Paweł Osiński, jeden z mieszkańców.

Mijają nas ludzie, którzy idą do jedynego sklepu w okolicy. Żeby tam dotrzeć, przechodzą kilkaset metrów po zamarzniętym błocie, wśród maszyn. Teraz z powodu mrozu jest trochę łatwiej. Znacznie gorzej jest w czasie deszczu.

Biegnący wzdłuż Karczunkowskiej chodnik już pierwszego dnia prac został rozebrany.

Podchodzi do nas starsza kobieta. - Nie mam własnego samochodu i chodzę pieszo. W wyniku budowy powstało błoto. Jest go pełno i jest śliskie. Kiedy spadł śnieg, sytuacja się wzmogła. Mam problem, żeby bezpiecznie dotrzeć do autobusu. Na osiedlu są osoby, które poruszają się o lasce - zwraca uwagę.

"Patrzę na buty"

- Nosimy ze sobą dodatkowe buty - mówią mieszkańcy o swojej drodze na przystanek do jedynego autobusu. Tym autobusem do szkoły jeżdżą też uczniowie.

Jeden z nich na spotkanie przyszedł z matką.

- Jak wygląda twoja droga do szkoły? - pytamy.

- Beznadziejnie się chodzi do szkoły. Pierwsze co robię, kiedy wracam do domu to patrzę na buty, jakie mam brudne - odpowiada.

- Jak dla mnie totalna tragedia - ocenia.

Kolejni mieszkańcy żalą się, że ich osiedle od kilku lat jest placem budowy. - Tiry dowożące materiały wjeżdżają na naszą ulicę. Finał był ostatnio taki, że sąsiadka miała zerwaną linię telefoniczną - opowiada.

Kiedyś, jak twierdzą mieszkańcy, było jeszcze gorzej. Podczas prac zostały wyłączone latarnie, więc ludzie przy głębokich wykopach chodzili z latarkami.

- Jak koparka czy dźwig się rozstawiły, to myśmy czekali mniej więcej 25 minut, aż pewien cykl się skończy. Ludzie nawet samochody musieli już zmieniać, bo były takie dziury, że wszystkim skrzypią zawieszenia. Kiedy to się wreszcie skończy? - pyta inny.

Jak pozwoli pogoda

O odpowiedź na pytania mieszkańców poprosiliśmy kolejarzy. Termin zakończenia prac był już kilkukrotnie przekładany. Ostatnio, PKP Polskie Linie Kolejowe obiecywały, że wiadukt będzie gotowy latem 2018 roku, czyli pół roku temu.

Kolejne opóźnienia tłumaczyli m.in. kolizjami z sieciami elektrycznymi i wodociągowymi, które wymusiły na wykonawcy zmiany w projektach, co przełożyło się na harmonogram inwestycji.

Dodatkowo, problemem była budowa nowego osiedla w sąsiedztwie inwestycji, co niosło za sobą konieczność wprowadzenia kolejnych zmian w projekcie.

Co dalej?

- Została już wykonana cała konstrukcja wiaduktu drogowego. Gotowe są podjazdy dla samochodów i schody dla pieszych. Na podjeździe od strony wschodniej zamontowane zostały balustrady i oświetlenie.  Postawiono również wiaty przystankowe komunikacji miejskiej - mówi Karol Jakubowski z PKP PLK. - Trzeba jeszcze położyć nawierzchnię asfaltową.

- Kiedy to się stanie? - pytamy.

- Kiedy pozwoli na to pogoda, czyli kiedy temperatury będą na plusie. Zakończenie wszystkich robót i oddanie obiektu do użytku planowane jest na wiosnę tego roku - odpowiada Jakubowski.

Mieszkańcy czekają.

Klaudia Ziółkowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Hw7Y93Dnłx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 23:51 ~Hw7Y93Dnłx

  Drodzy Internauci proponuję wsłuchać się w słowa o.Wiśniewskiego i zaprzestać tej mowy nienawiści. A pro-
  -pos powyższej sprawy Jeziorki Południowe są jednym z osiedli warszawskiej dzielnicy Ursynów na granicy z Mysiadłem, które to przynależy do gminy Lesznowola. Również graniczą z sołectwem Dawidy Bankowe, które są częścią gminy Raszyn. I przechodząc od spraw geograficznych do głównego problemu tematu, owa ulica Karczunkowska, bo o nią się rozchodzi, gdy spojrzy się na najnowszą mapę Google Street, to w miejscu, gdzie jeszcze 5 lat temu płynnie na odcinku ~400m dalej przebiegała, dziś jest ślepa, co ma swoje potwierdzenie w wypowiedziach mieszkańców. Nie muszę dodawać, iż po poszerzeniu i z jej łukowatym przebiegiem stała się jeszcze niebezpieczniejsza niż była. A za zabranie chodników z przed posesji i ciągu drogi po północnej stronie oraz całokształt należy się inwestorowi/-rom nie jedna noga od stołka.

 • ABN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 14:12 ~ABN

  Nie dramatyzujmy- nie ma tam jednego sklepu, jest też wielka biedronka na przeciwko XD

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 19:53 ~Jacek  pantuniestał~pantuniestał

  Nie żaden "zielony Ursynów" tylko Jeziorki Południowe
  Mietek~Mietek

  Czyli jak rozumiem to przedmieścia Piaseczna, bez utwardzonych dróg, kanałów deszczowych oraz szamba na podwórkach? Coś ala' Zielona Białołęka?
  turysta~turysta

  PO to przykład nieudacznictwa politycznego. A ż dziwne że ktoś na nich głosuje. Tyle czasu remontować krótką ulicę...  Tu akurat PO nie ma nic do gadania, tu się zetknęły dwie fuszerki PiSu. Wiadukt budowany przez PKP PLK i osiedle budowane w ramach programu Miszkanie+. Czyli inwestycje rządowe a nie miejskie.
  A czyj jest rzad obecnie?
  No właśnie.

 • turysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 14:25 ~turysta


  pantuniestał~pantuniestał

  Nie żaden "zielony Ursynów" tylko Jeziorki Południowe
  Mietek~Mietek

  Czyli jak rozumiem to przedmieścia Piaseczna, bez utwardzonych dróg, kanałów deszczowych oraz szamba na podwórkach? Coś ala' Zielona Białołęka?

  PO to przykład nieudacznictwa politycznego. A ż dziwne że ktoś na nich głosuje. Tyle czasu remontować krótką ulicę...

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 11:55 ~Wawka

  Podobnie jest na budowie POW w Wawrze. Zamknięto wschodnią jezdnię Patriotów i zamiast skupić się na tym fragmencie gro prac prowadzonych jest w lesie. A przecież to tutaj powinno się skupić siły i środki, by jak najszybciej powstały wiadukty pod tory kolejowe i tę jezdnię.

 • Warszawiak od urodzenia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 11:50 ~Warszawiak…

  Może nieco starsi Warszawiacy pamiętają, że to za niesławnej prezydentury naszego miasta sprawowanej przez Ś.P. Lecha Kaczyńskiego przez dłuższy okres czasu grzebano w tym samym miejscu, zbudowawszy jedną estakadę (przy Galerii) i wiadukty nad linią kolejową, które po paru latach trzeba było rozebrać budując S81. Lech K. i jego urzędnicy nie potrafili wtedy usłyszeć wtedy powszechnych zgłaszanych postulatów o konieczności przesunięcia torów tramwajowych i poszerzenia Marynarskiej do 6 pasów. Skutki tego odczuwamy do dziś.

 • darkimage

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2019 01:35 ~darkimage

  warszawiak~warszawiak

  Bo Warszawą rządzi PO - krótką ulice marynarską remontują już 3 lata !
  Jedyne co szybko odbudowali to tęcze po spaleniu...
  Tak wyglądają rządy Po w stolicy i w całej Polsce.
  Tak macie jak wybraliście.

  PiS nie jest żadnym lekarstwem. W niczym nie pomoże, a zaszkodzić jak widać już Ci zaszkodził.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2019 21:54 ~Jacek


  warszawiak~warszawiak

  Bo Warszawą rządzi PO - krótką ulice marynarską remontują już 3 lata !
  Jedyne co szybko odbudowali to tęcze po spaleniu...
  Tak wyglądają rządy Po w stolicy i w całej Polsce.
  Tak macie jak wybraliście.
  góralska~góralska


  Dokładnie - marynarska to mega skandal PO  Ta a PiS to pobuduje wszystko. Głównie pomniki.

 • góralska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2019 17:54 ~góralska

  warszawiak~warszawiak

  Bo Warszawą rządzi PO - krótką ulice marynarską remontują już 3 lata !
  Jedyne co szybko odbudowali to tęcze po spaleniu...
  Tak wyglądają rządy Po w stolicy i w całej Polsce.
  Tak macie jak wybraliście.


  Dokładnie - marynarska to mega skandal PO

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2019 17:18 ~Zawiedziony


  Zawiedziony~Zawiedziony

  Kolejny sukces dobrej zmiany. Towarzysze, niech żyje i rozwija się PKP!!!
  iza~iza

  " problemem była budowa nowego osiedla w sąsiedztwie inwestycji, co niosło za sobą konieczność wprowadzenia kolejnych zmian w projekcie" - to PKP sprzedała teren deweloperowi ?


  Nie, to też jest inwestycją rządowa Mieszkanie+.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »