Informacje

31.01.2011 19:41  

Wiadukt Andersa dla Zgrupowania AK "Radosław"?

SERWISY:

W czasie, kiedy toczy się dyskusja nad propozycją zmiany nazwy ronda "Radosława", dziennikarz portalu tvnwarszawa.pl Maciej Czerski oraz Igor Sokołowski, prezenter TVN Warszawa proponują: niech wiadukt nad dworcem Gdańskim nosi nazwę AK "Radosław"

- W okolicach obecnie budowanego wiaduktu na Andersa walczyli powstańcy z grupy AK "Radosław" - przekonywał Igor Sokołowski, gospodarz programu "Miejski Reporter". - Takich miejsc jest wiele, trudno je przemianować - skomentował krótko Michał Grodzki, radny z PiS.

Z kolei Dariusz Dolczewski z PO zaproponował inne miejsce, okolice kopca Powstania Warszawskiego. - Ma powstać ulica Czerniakowska bis, niech ten odcinek ma właśnie nazwę AK "Radosław" - argumentował radny.

"To niesmaczne"

Zmiana nazwy ronda "Radosława" to nie nowy pomysł. Nazwa od początku spotkała się z krytyką i wielu warszawiaków do dziś nie chce jej zaakceptować. "Radosława" konsekwentnie broni jednak m.in. środowisko bliskie PiS. - Niesmaczna sytuacja pojawi się w momencie, kiedy żyjący z tej grupy powstańcy stracą swój patronat nad rondem. Trudno byłoby im znieść takie odebranie nazwy - twierdzi Michał Grodzki, miejski radny.

Problemu nie widzi radny PO, który opowiada się za koniecznością uregulowania tej niezręcznej sytuacji. - Powstańcza historia walczy z nazwą nadaną oddolnie, stworzoną przez mieszkańców w latach 50-tych. Ta nazwa sama się nie wykluła. Musimy to uregulować - twierdzi Dolczewski.

Z argumentami młodego radnego, nie zgadza się przewodniczący klubu  radnych PiS. W wypowiedzie udzielonej portalowi tvnwarszawa.pl stwierdził, że nazwa "rondo Babka" nie jest mocno zakorzenione w świadomości warszawiaków.

- Jestem warszawiakiem i używam obecnej nazwy ronda. Tak samo jeśli chodzi o ulicę Popiełuszki (dawna Stołeczna). Są nazwy, które powinno się zmieniać, jak np. al. Armii Ludowej. Natomiast rondo Babka wcale nie jest nazwą tak zakorzenioną w świadomości mieszkańców. O wiele bardziej warszawiacy kojarzą Kercelak, choć administracyjnie ta nazwa obecnie nie funkcjonuje – tłumaczy Maciej Wąsik.

Widzowie "za"

Rondo Babka wzięło swoją nazwę najprawdopodobniej od kopca, który znajdował się na środku skrzyżowania. Teorii skąd pochodzi nazwa jest więcej i nawet varsavianiści nie są co do tego zgodni. Fakt, że była to nazwa oddolna, nie nadana przez komunistyczne władze. W 2001 roku rondo zyskało patrona - Zgrupowanie AK "Radosław". Do dziś jednak wielu warszawiaków używa starej nazwy.

W smsowej sondzie, aż 97 proc. widzów jest za zmianą nazwy na rondo Babk, tylko 3 proc. chce pozostawienia obecnej nazwy.

bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nazwatonieprobl.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 19:56 ~nazwatonieprobl.

  Korek do Ronda Babka trwający w ostatnich czasach od 14 do 19-tej to bez wątpienia granda! Czy aby nie za dużo na rondzie świateł?? Jedna strona (od centrum) jest zakorkowana przez 6 godzin, a po drugiej stronie jest prawie pusto...

 • ja z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 09:54 ~ja z Warszawy

  A czy ktoś wie gdzie jest - DWORZEC POŁUDNIOWY?
  Ta tradycyjna nazwa zniknęła pod nazwą metro Wilanowska, nazwa zresztą też mocno kontrowersyjna bo ulica Wilanowska jest od dawna na Powiślu!!!
  Dlaczego nazwy ulic warszawskiech są wymyślane przez ludzi którzy w Warszawie są "od wczoraj" i nie mają pojęcia o tradycji i zwyczajach warszawskich!

 • kiedy stoicie - ja jadę w drugą stronę :P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 14:22 ~kiedy…

  ja się przyzwyczaiłam do "Radosława" - a jestem lokalną patriotką :P tak jak jest to jest dobrze :)

 • Viola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 13:28 ~Viola

  Proponuję zostawić nawę Rondo Radosława, a nad nim zrobić wiadukt i nazwę nadać mu poprzez wyłonienie najciekawszej z propozycji jaką mogli by dać mieszkańcy Warszawy np. w konkursie na stronie internetowej dzielnicy.
  Wiadukt nad rondem na pewno ułatwi nam życie, a możliwość wyboru jego nazwy pobudzi nasze szare komórki do działania :)

 • Dariusz Dolczewski - Radny m.st. Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 12:34 ~Dariusz…

  Witam,
  przywrócenie nazwy ze Zgrupowania AK "Radosław" na Rondo Babka, jak chce tego większość warszawiaków, nie niesie dodatkowych kosztów, poza zwykłymi administracyjnymi i tak wykonywanymi w ramach obsługi transportu miejskiego.
  Rondo Babka nie jest punktem adresowym, żadna firma ani mieszkaniec Warszawy nie jest pod tym adresem zarejestrowany. Nie ma tych kosztów.
  Tu chodzi o tradycję, historię i uszanowanie pamięci. Trzeba oddać należytą cześć Zgrupowaniu, które walczyło przecież o połączenie dzielnic, w tym sensie symbolika wiaduktu jest bardzo mocna.
  Intencje poprzedniej zmiany nazwy rozminęły się z rzeczywistością. Warszawiacy wolą Babką a traci na tym pamięć o Powstańcach.
  Dlatego ta inicjatywa.

 • Buba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 12:01 ~Buba

  Litości, przecież zmiania z Radosława na Babkę to gigantyczne koszty i kłopoty ze zmianą dokumentów, pieczątek etc. Czy to naprawde dla nikogo nie ma znaczenia?
  Uważam, że obecnie nie ma potrzeby zmian juz istniejących nazw ulic. W Warszawie jest wiele ważniejszych rzeczy do załatwienia.
  Buba

 • mikolaj_wegier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 11:41 ~mikolaj_wegier

  Wiadukt ten nazywa się popularnie także "wiaduktem żoliborskim" i wszelkie opisy historyczne w ten sposób go opisują.

 • eusebio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 11:09 ~eusebio

  Zmienić nazwę na Salcie Patefon i będzie wreszcie spokój.

 • robert_wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 10:46 ~robert_wwa

  Andersa? To przeciez tez tak oczywista nazwa wiaduktu, ze bez sensu kombinowac. Nie zmieniajmy rzeczy powszechnych i lubianych.

  Z rondem jest tak, ze dla mnie jest Babka. Wiem gdzie Karcelek, ale to juz takie usilne wmawianie opinii, ze wiemy lepiej. A kto wie inaczej pewnie nie jest patryiota lokalnym. Bez dwoch zdan na pewno wiecej osob wskaze Babke niz co/gdzie to Karcelek.

  Generalnie, lepiej nie miec ronda niz miec takie ktore usilnie chce sie wcisnac mieszkancom. Nie tedy droga, a Babka pomimo dekady jest swietnym tego przykladem.

 • tad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 09:18 ~tad

  Panowie radni..nudzi się wam?nie macie nic lepszego do roboty?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »