Informacje

13.07.2012 13:05 inwestycja za 160 milionów zalana

Węzeł Łopuszańska pod wodą

SERWISY:


Wodny problem na węźle Łopuszańska. W piątek rano w Al. Jerozolimskich pojawiły się ogromne kałuże. Kierowcy obawiają się "powtórki z Dźwigowej", a drogowcy odsyłają do wykonawcy inwestycji. - Muszą to naprawić, nie obchodzi nas jak - komentują.

- Rozlewiska znajdują się w "wannie" na obu skrajnych prawych pasach w Al. Jerozolimskich - relacjonował po 6.00 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. – Kałuże są naprawdę duże. Częściowo wychodzą na drugi pas - dodał.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zrzuca winę na wykonawcę. - To jest problem wykonawcy, czyli firmy Strabag. Proszę ich pytać o rozlewisko - poinformowała Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID i dodała: - Są pewne usterki związane z nieszczelnością, które zostały wpisane do protokołu. W ramach gwarancji muszą być naprawione. Nas nie obchodzi jak.

Gajewska przypomniała, że inwestycja jest objęta trzyletnią gwarancją.

Awaria pompy

Jednak po kilku godzinach rzeczniczka ZMID wyjaśniła przyczyny zalania. Okazuje się, że rozlewisko nie miało nic wspólnego z usterkami związanymi z nieszczelnością. - Według wykonawcy doszło do awarii pompy. Pod jezdnią Al. Jerozolimskich znajduje się zbiornik, który gromadzi wody opadowe. Kiedy się zapełni woda jest przepompowywana do kanalizacji. W związku z awarią tej pompy woda rozlała się na jezdnię - poinformowała Gajewska.

- Awaria nastąpiła na przyłączach energetycznych przejętych i eksploatowanych przez RWE STOEN. Doszło do tego prawdopodobnie pomiędzy 7 a 8 lipca (sobota-niedziela) i przez parę dni zbiornik retencyjny zapełniał się wodą opadową. W piątek o 8.00 rano udało się usunąć awarię i w ciągu kilkudziesięciu minut woda opadowa została usunięta z jezdni - poinformowała nas po południu Ewa Bałdyga, rzeczniczka Strabagu.

Wyłączony pas ruchu

Mimo to, pas w stronę centrum jest wciąż wyłączony z ruchu. - Musiał być on jednak zamknięty wcześniej. Możliwe, że drogowcy zamknęli go w związku z prowadzonymi pracami przy odwiertach - relacjonował Marcinczak. W jednym miejscu widoczna jest rura, która prowadzi z odwiertu do kratki ściekowej.

Po kilku godzinach udało nam sie ustalić, że ma to związek z czyszczeniem kanalizacji deszczowej, które przeprowadzają drogowcy.

Wodny problem?

Węzeł Łopuszańska nie ma szczęścia do... wody. O tym, że inwestycja może mieć problem z wodami gruntowymi pisaliśmy w marcu. Wtedy internauci komentowali wycieki, porównując problem do sytuacji na ul. Dźwigowej.

Wtedy drogowcy nie potrafili podać konkretnego powodu zaistniałej sytuacji. Robili odwierty, żeby dowiedzieć się, co jest powodem wycieków. - W odwierty będziemy wprowadzać specjalną żywicę uszczelniającą, która ma zapobiec przyszłym wyciekom wody - wyjaśniała rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Przez najbliższy rok wykonawca będzie monitorował miejsce wycieku, aby zaobserwować jak zachowuje się żywica w różnych warunkach pogodowych - podczas mrozów, śniegu, deszczu czy wysokich upałów – dodała.

Inwestycja za 160 mln zł

Trzypoziomowe skrzyżowanie zostało oddane do użytku 30 grudnia 2011 roku.  Pierwotnie węzeł miał zostać otwarty już w maju. Na opóźnienie wpłynęły między innymi złe warunki pogodowe.

Budowę węzła na zlecenie Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych zrealizowała firma STRABAG. Umowa została podpisana w maju 2009 roku na kwotę ok. 160 milionów złotych. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • taki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2012 12:27 ~taki

  Odpowiedź : dlaczego zalewa…
  Obok tuż za ekranem a przed torami WKD (pod 2 wiaduktem) od zawsze stała woda. Jest to jezioro, w którym zawsze była i BĘDZIE woda. Woda rozlewa się aż na jezdnie, która po prawej stronie jest zapadnięta. Co za tym idzie tego przecieku nie da się zatkać bez usunięcia przyczyny. Wniosek firma będzie ściemniać aż minie gwarancja. A tu wychodzą błędy projektowe…

 • ak44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2012 17:17 ~ak44


  Chciałbym zadać dwa pytania dotyczące tego węzła:

  1. kiedy zostanie oddany (dawno już zbudowany) przystanek autobusowy
  Zajezdnia Kleszczowa (w kierunku Mokotowa)

  2. Kiedy zostaną obrócone ekrany akustyczne? Ekrany te majuą dziurki z
  jednej strony aby posadzone pnącza mogły rosnąć na ścianie.
  Niestety w większości przypadków dziurki znajdują się po przeciwnej
  stronie paneli, a pnącza zamiast pnąć się do góry ścielą się po
  ziemi.

 • proekono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2012 14:23 ~proekono

  Mam 2 pytania do zorientowanych:
  1. Na lewym pasie jadac w kierunku centrum na samym dole jest zawsze mala kaluza. Teraz to bez problemu, ale co bedzie przy ujemnych temperaturach? O tragedie nie bedzie trudno. Zostanie to usuniete?
  2. Zaraz po oddaniu, wiadukt byl ladnie oswietlony na fioletowo. Obecnie już nie jest (nawet podczas Euro nie byl). Co się stalo?

 • kix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2012 10:28 ~kix

  Nie rozumiem! Ta pompa pracuje bez żadnej kontroli działania, bez "kontrolki" na pulpicie operatora drogi lub RWE?!!!
  Jedyną "kontrolką" są dopiero kałuże?!
  Jak w średniowieczu ...

 • lewa2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2012 00:03 ~lewa2

  ile stopni ma woda w wannie mozna sie już kapac?? ratownika postawili?

 • leśny dziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2012 23:17 ~leśny dziadek

  Skoro budowla ma 3 lata gwarancji to może w końcu zlikwidują uskok w asfalcie na wiadukcie w stronę Mokotowa?

 • piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2012 23:07 ~piotrek

  Jak słyszę Strabag to wiem że chodzi o fuszerkę i bubel, dlaczego ta firma ciągle dostaje do realizacji jakieś inwestycje? Tyle już razy dali ciała że nie powinni być dopuszczani do przetargów na nowe inwestycje.

 • ha ha ha x3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2012 22:31 ~ha ha ha x3

  A jeszcze mam pytanie do wszystkich kiedy będzie u nas w państwie odpowiedzialność za wszystko co się wiąże z wykonywaniem tak dużych inwestycji?

 • ha ha ha x3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2012 22:20 ~ha ha ha x3

  Nie wiecie ? To są włochy, a tam są wody gruntowe które się pojawiają nie wiadomo skąd. Osobiście myślę że wypchneli je z Dźwigowej po roku walki a wepchneli je w węzeł Łopuszańska ( oczywiście wody ) i dalej wypychają ją w górę czyli na południe ale po co ? Tak do nas wróci.
  P.S. Patrz drugie zdanie, tak nas oszukiwali przez rok z Dźwigową. Nie ma kary w tym państwie ?!!!

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2012 22:11 ~Stefan

  manik~manik

  Ale o co chodz? Zarządzeniem w-ce prezydenta, węzeł Łopuszańska jest utrzymywany przez ZDM bo został tam puszczony ruch i to on powinien ponieść konsekwencje za wodę w wannie.


  Oczywiście masz rację jedni robią buble, a drudzy mają je naprawiać. My tylko to finansujemy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »