Informacje

05.06.2011 07:09 POMÓŻ RATOWAĆ ZABYTEK

Weź udział w sprzątaniu
Cmentarza Żydowskiego

SERWISY:

- Mało który miłośnik Warszawy może w czynie społecznym odnowić jakikolwiek zabytek. Potrzebne są kompetencje konserwatorskie, fachowa wiedza i umiejętności. A tu można ratować jeden z najpiękniejszych zabytków miasta zwykłym sekatorem i pędzlem - zachęcają organizatorzy sprzątania cmentarza Żydowskiego.

33 hektary kwater, z których większość wymaga pilnie pomocy - tak w największym skrócie prezentuje się dziś największa pamiątka, po żydowskiej Warszawie. Każdy, kto chce pomóc ją porządkować, może przyjść w niedzielę, między 11 a 16 na Okopową 49/51.

Warto wziąć ze sobą ubranie, które może się pobrudzić i coś do picia. Mężczyźni powinni też mieć nakrycie głowy. - Przy wycinaniu zarośli i malowaniu pięknie kutych, metalowych ogrodzeń grobowców można spotkać pasjonatów kultury żydowskiej z niezastąpionym Janem Jagielskim na czele, ludzi spoza środowiska, artystów i społeczników - zachęcają organizatorzy sprzątania.

Spotykają się więc już po raz dziesiąty, w wybraną niedzielę miesiąca. Można wybrać pracę ogrodniczą lub renowacyjną - każdy robi to w granicach swoich możliwości.

- To ważne miejsce w historii żydowskiej, ale i polskiej, która jest z nią nierozerwalnie związana; leży tu twórca pierwszej wielkiej encyklopedii polskiej, Orgelbrand, wydawca Mortkowicz, filantrop i budowniczy Wawelberg, bracia Fajansowie i wielu innych ludzi zasłużonych dla warszawskiej i polskiej kultury, nauki, gospodarki, sztuki. Zostawienie odłogiem cmentarza żydowskiego to jak porzucenie sąsiednich Powązek, które, dzięki opiece warszawiaków, stale odzyskują dawną świetność - zwraca uwagę pisarz Jacek Dehnel, który współorganizuje Ochotniczy Hufiec Porządkowania Cmentarza Żydowskiego.

>> Hufiec ma swoją stronę na Facebooku <<

roody/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Antysemita :D

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 03:17 ~Antysemita :D

  @~z mlekiem matki

  Dzięki za info o tym filmi , właśnie go oglądam i jestem zachwycony!

  Polecam wszystkim.

 • ttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 19:19 ~ttt

  Jest ich tylu w Polsce i nie ma komu sprzątać?.A przepraszam,pejsaci fizycznie nie pracują.

 • Alf/red/

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 19:04 ~Alf/red/

  > Podejrzewam, że gdyby się tak stało powstałby tam biurowiec lub bank.

  Podejrzenie błędne. Żydzi nie znają pojęcia "likwidacja cmentarza". Jak jest cmentarz, to będzie do końca świata, choćby był zaorany i zabudowany blokami. To mówiłem ja, człowiek kilkanaście lat mieszkający na cmentarzu.

 • z mlekiem matki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 18:52 ~z mlekiem matki

  ~abcde: Oczywiście ANTYSEMITYZM :) Nie dziwi Cię że tak bogata społeczność ( w skali świata, tak przywiązana do swej religii ) ma praktycznie "gdzieś" swoje miejsca historyczne. Fakty: w Siedlcach odzyskana bożnica została rozebrana, a teren sprzedany, w Yonkers NYC rabin sprzedał najświętsze dla żydów miejsce - cmentarz pod hipermarket i "zapomniał" o przeniesieniu szczątków. Kości ludzkie walały sie na budowie... Czy jakakolwiek grupa żydowskiej młodzieży porządkowała jakiś polski cmentarz wojenny lub ofiar terroru stalinowskiego ? Czy otoczyła opieką groby polskich żołnierzy na terenie Izraela ? Dlatego nie czuję żadnej ochoty do porządkowania ich cmentarzy. Ani trochę. Obejrzyj sobie film Żniesławienie, to Cię otrzeźwi.

 • Tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 18:47 ~Tubylec

  Niech Michnik, Gebert i inni sami sobie posprzątają. To ich pobratymcy w wierze i niech skończą z tym "przymuszniem" medialnym Polaków do odwalania roboty za nich. (i za free). Wystarczy że im muzeum budujemy za kasę z naszych podatków.

 • jurek bez pejsów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 18:43 ~jurek bez pejsów

  hehe, nie dziękuję. a jak sobie sami nie posprzątają to zabrać i zrobić jakiś plan zabaw albo coś

 • an_dziolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 18:28 ~an_dziolek

  To nie antysemityzm, tylko fakt. Nekropoliami powinni zajmować się wyznawcy religii, go których nekropolia należy. Znam kilku przedstawicieli narodu żydowskiego w Polsce, którzy świetnie zajmują się robieniem pieniędzy, załatwiają różne sprawy, których Polacy nie Potrafią załatwić itp. Więc niech ci brzuchaci prawnicy, biznesmeni... wezmą miotły i łopaty mi do dzieła.

 • ????

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 18:09 ~????

  a co szekli zabrakło że za darmo??

 • do abcde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 17:51 ~do abcde

  Zgadzam się z Tobą. Niestety legendy o krwi mają moc i nasze ciemne społeczeństwo, które rzeczywiście Żyda widziało być może tylko na filmach, ma teraz okazję się wyżyć...

 • abcde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2011 17:26 ~abcde

  Dlaczego nie można potraktować tego tylko w kategoriach uporządkowania ważnego historycznie miejsca? Od razu pojawiają się antysemickie komentarze i wyrażana jest niechęć do Żydów. Większość z tych ludzi zapewne nigdy nie miała sposobności spotkać żadnego Żyda i pisze bezsensowne komentarze na podstawie zasłyszanych haseł . Gdyby było to jakiekolwiek inne miejsce np. brzeg Wisły, to wszyscy by pisali jaka to wspaniała inicjatywa etc.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »