Informacje

07.11.2014 09:19 komisja zakończyła prace

Wewnętrzne odbiory II linii metra na finiszu. "Nie było groźnych usterek"

SERWISY:


Komisja Metra Warszawskiego zakończyła sprawdzanie centralnego odcinka II linii metra. – Nie stwierdzono żadnych groźnych usterek – zapewnia rzecznik stołecznego urzędu. I dodaje, że kolejnym krokiem będzie sprawdzenie podziemnej kolejki przez straż pożarną, sanepid i nadzór budowlany.

- W czwartek komisja złożyła do Metra Warszawskiego 14 protokołów z odbiorów. Dotyczą siedmiu stacji, sześciu wentylatorni i łącznika miedzy I i II linią metra - wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. – Jeżeli chodzi o tunele, to ich budowa podlega prawu górniczemu. Wymaga ono, by po zakończeniu budowy, do urzędu górniczego zostało złożone zgłoszenie. Tak też zrobiliśmy - dodaje.

Pojedziemy w grudniu?

Teraz w Metrze Warszawskim trwa weryfikacja wszystkich złożonych dokumentów. - Jeżeli cała dokumentacja będzie prawidłowa, to zostanie złożony pod nią podpis i będzie można przejść do kolejnych, zewnętrznych odbiorów - zapewnia Milczarczyk.

Cały centralny odcinek II linii metra będą musiały sprawdzić jeszcze sanepid i straż pożarna, a ostateczną zgodę na użytkowanie wyda Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

>>>Szczegółowy kalendarz odbiorów <<<

Jak informowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, II linią pojedziemy najwcześniej 14 grudnia.

Znajdują usterki

W czasie prac komisja znajdowała usterki. Milczarczyk zapewnił, że wszystkie są usuwane na bieżąco.

Jeden z urzędników zajmujących się budową metra, przekonywał w rozmowie z nami, że usterki są raczej drobne. - Chodzi na przykład o brakujące guzki na peronach. Nie ma żadnych wad konstrukcyjnych - powiedział.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz o otwarciu II linii metra:

 

Głos metra

Głosem II linii metra wybrany został Maciej Gudowski. To on przeczyta komunikaty z nazwami stacji, które usłyszymy w wagonach podziemnej kolejki. Gudowski otrzymał najwięcej głosów w plebiscycie stołecznego ratusza i Pierwszego Programu Polskiego Radia.

Maciej Gudowski jest znanym polskim lektorem filmowym i radiowym. Na swoim koncie ma tysiące "przeczytanych" filmów, między innymi: "Dynastię", "Matrix", "Pulp Fiction", "Władcę pierścieni - Drużynę pierścienia", "Latający cyrk Monty Pythona", "Z Archiwum X", "Tango and Cash" i produkcje o Jamesie Bondzie.

Posłuchaj zapowiedzi stacji:


Centralny odcinek drugiej linii metra o długości ponad 6 kilometrów łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od Zachodu na Wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska".

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Pierwsze naziemne prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2010 r., a w maju 2012 r. tarcza "Anna" (nosząca imię na cześć księżnej Anny Mazowieckiej) rozpoczęła drążenie tunelu II linii metra.

Pierwotnie planowo, że budowa II linii zakończy się w październiku 2013 r., jednak prace opóźniły się m.in. z powodu zalania terenu budowy stacji Centrum Nauki Kopernik. W sierpniu 2012 roku budowniczowie podczas prac natrafili na ciek wodny, teren budowy stacji został zalany, zamknięto tunel Wisłostrady, a prace naprawcze trwały prawie rok, do czerwca 2013 r.

ran/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • statystyczny Nowak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 19:25 ~statystyczny Nowak


  Inżynier~Inżynier

  Przesiąki w tunelu to nic takiego? HGW ma dobre poczucie humoru. 16.11 się ono chyba jednak skończy. Głosuję za zmianą, głosuję Sasina.
  Tropiciel spisków~Tropiciel spisków

  PRZECIEKI drogi Kolego Inżynierze, to w partii Twojego ulubieńca, można by rzec „specjalność zakładu”. Jak jutro napiszesz, że w metrze wykryto również UKŁAD, wcale mnie to nie zdziwi!


  bardzo dobrze mówi polać mu!

 • mad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 17:11 ~mad

  Zanim, ktos sie wypowie na temat czy sa przecieki czy mie i na ile zagrazaj one metru a na ile sa to "przecieki techniczne" niech poczyta o budowlach technicznych. Z zalozenia bowiem pewnych budowli nie buduje sie szczelnych. dlaczego polecam literature

 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 16:49 ~Mariusz

  Czekać trzeba było długo, ale w końcu mam nadzieję, będziemy świętować odbiór. Mieszkam na Pradze i wiem jak duża to będzie dla nas zmiana. Jak bardzo przybliży nas to do drugiej strony Warszawy. Sam będę mieć wtedy chwilę do pracy, dobrze że metro zepnie dwa brzegi Wisły, że wszystkie odległości zwłaszcza te pokonywane mostami nie będą już takie duże. Na święta na pewno się przyda.

 • gag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 14:58 ~gag

  nie mam zamiaru jezdzic tym metrem. Niech inni sobie parę lat potestują.

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 11:56 ~Kracho

  Czy II linia metra będzie gay-friendly?

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 11:48 ~astro

  Akwarium pod Wisłą to nie usterka.

 • Tropiciel spisków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 11:11 ~Tropiciel spisków

  Inżynier~Inżynier

  Przesiąki w tunelu to nic takiego? HGW ma dobre poczucie humoru. 16.11 się ono chyba jednak skończy. Głosuję za zmianą, głosuję Sasina.

  PRZECIEKI drogi Kolego Inżynierze, to w partii Twojego ulubieńca, można by rzec „specjalność zakładu”. Jak jutro napiszesz, że w metrze wykryto również UKŁAD, wcale mnie to nie zdziwi!

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 11:01 ~Edek

  Dopiero co były problemy uniemożliwiające otwarcie, a tu proszę.... wszystko już praktycnzie gotowe.
  Śmierdzi sprawa, oj śmierdzi.

 • Humorzasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 10:46 ~Humorzasta

  Inżynier~Inżynier

  Przesiąki w tunelu to nic takiego? HGW ma dobre poczucie humoru. 16.11 się ono chyba jednak skończy. Głosuję za zmianą, głosuję Sasina.

  Na Sasina chyba nie zagłosuję, bo on uosabia PiS. A co do poczucia humoru Hanny, to jest duża szansa na zepsucie jej natroju tej jesieni.

 • skorpion77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 10:44 ~skorpion77

  Jak można wciskać taką ciemnotę ludziom, że nie było poważnych usterek. Przecież tunel pod Wisłą się rozszczelnia pod wpływem nacisku gruntu i już cieknie woda ciurkiem. Nastąpiły pęknięcia w izolacji tunelu. Chcą to zatuszować i zamaskować, żeby do tragedii doszło później ? Najlepiej wtedy, gdy pani Gronkiewicz-Waltz zakończy już swoją przygodę z Ratuszem w Warszawie. Dlaczego TVN Warszawa nie umieścił o tym artykułu i pokazuje zdjęć z tego tunelu, które ukazały się w prasie ? Najbardziej śmieszy wypowiedź pana rzecznika od siedmiu boleści konsorcjum budującego metro, że to zjawisko normalne, które było przewidziane i nie ma powodów do niepokoju. W końcu mówi to co mu każą szefowie firmy, ale to nie zwalnia go od zastanowienia się nad tym co plecie.
  Oczywiście ja sam nie jestem żadnym ekspertem, ale to nie znaczy, że nie mogę mieć kontaktu z ludźmi, którzy takimi ekspertami są i mogą się wypowiedzieć kompetentnie na ten temat.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »