Informacje

25.04.2019 12:56 "Wystąpimy z roszczeniami"

Wejście na stację wciąż zamknięte. Metro obwinia wykonawcę biurowca

SERWISY:


Wejście na stację metra Świętokrzyska nadal pozostaje zamknięte. Urzędnicy spotkali się z wykonawcą pobliskiej inwestycji, która - według nich - spowodowała uszkodzenia.

Południowo-zachodnie wejście do stacji Świętokrzyska zostało wyłączone z użytkowania wtorek po południu. Służby metra zauważyły odkształcenia w konstrukcji wejścia.

Jak zaznacza rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń, przed schodami na poziome antresoli widoczne są wybrzuszenia granitowych płyt. Na ścianach dostrzegalne są też powiększone odstępy między płytkami. - To uszkodzenia, które każdy jest w stanie zobaczyć gołym okiem. Konieczne będzie wykonanie ekspertyzy, która wykaże, czy nie doszło do innych, poważniejszych odkształceń - dodaje.

O sprawie został także zawiadomiony Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

"Będziemy występowali z roszczeniem finansowym"

- Na dziś zaprosiliśmy wykonawcę sąsiadującej z wejściem do stacji inwestycji, w celu uzyskania wyjaśnień - powiedziała w czwartek rzeczniczka Metra Warszawskiego. I dodała, że uszkodzenia powstały z winy prac prowadzonych na terenie budowy. - Z całą pewnością będziemy występowali z roszczeniem finansowym - zaznacza.

O dzisiejsze spotkanie zapytaliśmy firmę Strabag, odpowiedzialną za budowę wieżowca Central Point. - Razem z projektantem, który wczoraj ocenił odkształcenia, zaprezentujemy Metru Warszawskiemu pewne rozwiązania, które spowodują, że będzie można bezpiecznie przywrócić schody do użytku – zapowiedziała rzeczniczka Strabagu Anna Cembrzyńska.

Zapewniła też, że gdy do wykonawcy dotarła informacja o problemach na stacji, prace na budowie zostały przerwane. - Między schodami a posadzką powstał dwucentymetrowy uskok - przyznaje.

Na razie nie wiadomo, jaka mogła być bezpośrednia przyczyna tego odkształcenia. - Na pewno ma podłoże technologiczne. W tym czasie prowadzone były prace gruntowe, które polegały na uszczelnianiu ściany między stacją metra Świętokrzyska a powstającym budynkiem - dodaje Cembrzyńska.

Po spotkaniu rzeczniczka Metra Warszawskiego poinformowała, że "konkretne ustalenia nie zostały jeszcze podjęte. "Otrzymaliśmy wyjaśnienia przyczyn awarii. Oczekujemy na kontrolę inspektora PINB i jej wyniki. Następnie na przedstawienie przez inwestora uzgodnionego sposobu trwałego usunięcia skutków prowadzenia prac w sąsiedztwie wejścia na stację" - poinformowała tvnwarszawa.pl Bartoń.

"Trudno powiedzieć o jakikolwiek terminie"

Wejście na stację jest zamknięte "do odwołania". - Dopiero po przeprowadzeniu ekspertyzy możliwe będzie przystąpienie do prac naprawczych. Trudno powiedzieć o jakikolwiek terminie, kiedy mogłyby się te prace rozpocząć lub ewentualnie wyznaczyć termin otwarcia wejścia - podkreśla Bartoń.

Dodaje też, że w czwartek Transportowy Dozór Techniczny przeprowadził kontrolę schodów ruchomych przy wejściu na stację. - Wykazała ona przemieszczenia. TDT wskazał na konieczność sprawdzenia ich konstrukcji nośnej - mówi rzeczniczka. Stan schodów musi teraz zweryfikować ich producent.

Stacja metra Świętokrzyska funkcjonuje bez zmian. Sytuacja nie wpływa też w żaden sposób na kursowanie pociągów.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • antywioch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 20:58 ~antywioch

  Oczywiście, wiocha musi mieć dużo biurowców. Wszędzie, nad metrem, przy metrze, zamiast teatru, muzeum, parku etc. W połowie puste, ale stoją, dumne, pną się do nieba, coraz wyżej i wyżej i gęściej. Kredyty wzięte, koperty wypełnione i dalej z koparą, wylanym betonem zajechać to miasto, bez planu, bez wizji, bez sensu....

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 20:33 ~AdUrbem

  Popieramy budowe metra bo nowoczesne miasto to szerokie arterie estakady podziemne parkingi dużo wysokich wieżowców i metro właśnie. Przypominamy tylko że metro nie może być wymówką do uderzania w kierowców tak jak to aktywiści chcieli zrobić na Górczewskiej i właśnie tylko po to mówią o metrze. Że na metrze nie można polegać świadczą częste problemy na linii czy właśnie takie problemy jak opisany tu

 • Abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 15:41 ~Abc

  A może niech tą stację jeszcze trochę bardziej wybrzuszą to się zmieści szerszy łącznik M1÷M2

 • qulka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 15:05 ~qulka


  archi~archi

  Jeśli inwestycja znajduje się w strefie oddziaływania, przed podjęciem prac projektowych, inwestor ma obowiązek uzyskać od Metra Warszawskiego, warunki realizacji inwestycji. Tyle.
  jam~jam

  Aha, tylko czy beton wie, że musi stosować się do warunków?


  Przy takich inwestycjach, każdy wie co ma robić i jakie są jego obowiązki. Jak się coś pomija czy zaniedbuje to tylko i wyłącznie świadomie na zasadzie - jest niskie ryzyko, może nam się uda zrobić to taniej i szybciej.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 14:45 ~jam

  archi~archi

  Jeśli inwestycja znajduje się w strefie oddziaływania, przed podjęciem prac projektowych, inwestor ma obowiązek uzyskać od Metra Warszawskiego, warunki realizacji inwestycji. Tyle.

  Aha, tylko czy beton wie, że musi stosować się do warunków?

 • archi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 13:09 ~archi

  Jeśli inwestycja znajduje się w strefie oddziaływania, przed podjęciem prac projektowych, inwestor ma obowiązek uzyskać od Metra Warszawskiego, warunki realizacji inwestycji. Tyle.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »