Informacje

09.03.2015 21:26 Wzloty, upadki, awantury

Wczoraj razem rządzili miastem.
Dziś robią prezydent w Putina

SERWISY:


Przepychanka między zarządem dzielnicy Bemowo a stołecznym ratuszem trwa w najlepsze już od czterech miesięcy. Jednak genezy konfliktu należy szukać wcześniej i wiąże się ona z osobą Jarosława Dąbrowskiego, byłego burmistrza dzielnicy i wiceprezydenta Warszawy.

Jeszcze niedawno był gwiazdą samorządu. W czasie swoich siedmioletnich rządów (2006-2013) na Bemowie Jarosław Dąbrowski uchodził za dobrego gospodarza. Inwestycje w sieć bezprzewodowego internetu czy wypożyczalnie rowerów Bemowo Bike tworzyły wizerunek nowoczesnej dzielnicy. Dąbrowski dobrze żył z mediami, swobodnie czuł się przed kamerą, wydawał nawet własną gazetę, która opisywała kolejne sukcesy burmistrza.

 

Nagły awans

W czerwcu 2013 roku awansował do "dużego ratusza". Po zdymisjonowaniu swojego zastępcy Jarosława Kochaniaka, który nie radził sobie z reformą śmieciową, Hanna Gronkiewicz-Waltz szukała zaufanego człowieka. Sięgnęła wówczas po Dąbrowskiego.

W awansie nie zaszkodziła mu nawet opisywana w lokalnych mediach sprawa przyznania poza kolejnością mieszkania komunalnego matce przyjaciółki w 2010 roku. W stołecznym ratusz mówiono wówczas, że "każdy może popełnić błąd". Skończyło się na upomnieniu.

Wiceprezydentowi Dąbrowskiemu udało się sfinalizować wprowadzenie nowego systemu odbioru odpadów. Jego akcje rosły, aż do kwietnia 2014 roku, kiedy ze stanowiskiem wiceburmistrza Bemowa pożegnał się Paweł Bujski, wcześniej współpracownik Dąbrowskiego. Nieoficjalnie mówiło się, że Bujski usilnie próbował rozwikłać sprawę nieprawidłowości w dzielnicy, o których donosili mu pracownicy.

Niespodziewany upadek

Były wiceburmistrz rozesłał do mediów oświadczenie, w którym zarzucał Dąbrowskiemu nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach. Dąbrowski nazwał te oskarżenia "bredniami", ale szybko okazało się, że awantury nie da się wyciszyć.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zleciła kontrolę w bemowskim ratuszu. Jeszcze przed ogłoszeniem ich oficjalnych wyników Jarosław Dąbrowski podał się do dymisji. Tłumaczył, że nie chce być obciążeniem wizerunkowym dla pani prezydent. Dymisja została przyjęta. Kontrola potwierdziła część zarzutów Bujskiego.

Sprawa zajęła się też prokuratura. – Śledztwo cały czas jest w toku. Na razie nikomu nie postawiono żadnych zarzutów – mówi nam Przemysław Nowak, rzecznik prokuratury okręgowej.

Zaskakujący powrót

Choć wydawało się, że kariera polityczna Dąbrowskiego jest skończona, ten postanowił powalczyć. Z gronem najbliższych współpracowników powołał własny komitet wyborczy i ku ogólnemu zaskoczeniu zdobył najwięcej mandatów - 9. Ale nawet wtedy wydawało się, że zostanie zmarginalizowany. Władze lokalnych struktur PO i PiS zadeklarowały stworzenie egzotycznej koalicji, aby tylko nie dopuścić eksburmistrza do władzy.

Dąbrowski jednak nie złożył broni - przeciągnął do swojego klubu pięciu radnych PO. Rozłamowcy wraz z ludźmi byłego burmistrza wybrali go na przewodniczącego rady dzielnicy.

Namaścił następcę

Na czele nowego zarządu Bemowa stanął natomiast jego były rzecznik, a potem zastępca - Krzysztof Zygrzak. Natychmiast pojawiły się glosy, że to niedawny wiceprezydent stolicy będzie rządził dzielnicą "z tylnego fotela". Nowy burmistrz zaprzecza, ale swoich rozlicznych powiązań z dawnym pryncypałem się nie wypiera.

– To mój wieloletni współpracownik. Widzieliśmy, że kandydatura Jarosława Dąbrowskiego na burmistrza byłaby trudna dla przełknięcia dla Hanny Gronkiewicz-Waltz ze względów czysto osobistych. Stąd powołano skład zarządu, który nie powinien budzić kontrowersji – tłumaczy dziś Zygrzak.

Konflikt z ratuszem

Hanna Gronkiewicz-Waltz od razu zapowiedziała, że nie przekaże pełnomocnictw koniecznych do sprawnego dzielnicą zarządowi związanemu ze swoim niedawnym zastępcą.

Prezydent ustanowiła dla dzielnicy swoich pełnomocników, ale władze Bemowa odprawiły ich z kwitkiem. Zygrzak oskarżył Gronkiewicz-Waltz o zamach na demokrację i przekraczanie uprawnień. Od kilku miesięcy obie strony przerzucają się opiniami swoich prawników. Końca konfliktu nie widać.

Dochodzi do scen żenujących. "Gazeta Stołeczna" opisywała urzędników, którzy barykadują się w gabinetach albo uciekają przez okno przed wysłannikami z ratusza. Zygrzak miał własnoręcznie zdemontować kamery monitoringu w urzędzie, ponieważ czuł się szpiegowany przez prezydent Warszawy.

Przedmiotem sporu stał się też telebim umieszczony nad głównym wejściem do urzędu dzielnicy przy ul. Powstańców Śląskich. Urzędujący burmistrz wykorzystuje go do krytyki swojej przełożonej. W styczniu wyświetlał informację o tym, że "prezydent ignoruje demokrację, łamie prawo i próbuje siłą przejąć władzę na Bemowie".

W poniedziałek przekroczona została kolejne granica. Na fasadzie urzędu pojawiły się z kolei dwa ogromne banery z wizerunkami Hanny Gronkiewicz-Waltz i prezydenta Rosji Władimira Putina. Czytaj więcej o sprawie.

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Olga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 14:38 ~Olga

  marek~marek

  Aż wstyd mieszkać na Bemowie...

  Wstyd? To chyba krasc!:'( Zawsze mozna sie wyniesc Wstydzioszku:P

 • Olga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 14:34 ~Olga

  Oburzony~Oburzony

  Po takiej akcji, marnotrawieniu pieniędzy, zeszpeceniu ratusza i oburzeniu ludzi (nie pisząc o obrażaniu publicznie P.Prezydent) zygrzak powinien natychmiast być zdymisjonowany!!!!!

  Tak tak... baranku!:(((

 • Witek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2015 15:09 ~Witek

  jeśli pani Gronkieicz nie ma zaufania do demokratycznie wybranych władz dzielnicy to niech sobie poszuka miejsca gdzie indziej. Umiejętność współpracy nawet z osobistymi wrogami jest niezbędną umiejętnością każdego urzędnika państwowego. Jak pani założy sobie firmę, za własne pieniądze oczywiście to będzie pani mogła przekazywać upoważnienia komu pani zechce.

 • Barto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2015 12:47 ~Barto

  [cytat_2120419]
  za czasów Dąbrowskiego Bemowo się rozwijało i to jest niezaprzeczalny fakt.

  Bemowo się rozwijało??? Chyba rzeczywistość znasz tylko z propagandowych gazetek Dąbrowskiego. Jedyne co się rozwijało to propaganda za grube miliony (z pieniezy mieszkańców) rodem z PRL. Kilka siłowni plenerowych, rowery miejskie i zajęcia zdrowotne to strasznie mało jak na 8 lat rządów. Dużych inwestycji była jak na lekarstwo (proszę sobie poczytać wykonanie budżetów z ubiegłych lat). Mieszkańcy nie wybrali zarządu w wyuborach (bo się go w wyborach nie wybiera). Kpmietet Dąbowskeigo zdobył tylko 23% głosów, a pozostałe partie były przeciw jego dojściu do władzy, więc WIĘŚŻÓŚĆ mieszkańców nie chce jego rządów i jego aferalnej kliki.

 • Bagno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 17:39 ~Bagno

  Jak rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz sprzedawała pożydowską kamienicę w centrum Warszawy

  Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz w lutym 2007 r. zarobiła parę milionów złotych na sprzedaży prywatnej spółce pożydowskiej kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie. Waltzowie i ich krewni odziedziczyli większość udziałów w tej nieruchomości po Romanie Kępskim, wuju męża prezydent stolicy. I odzyskali ją od stołecznej gminy w ekspresowym jak na tutejsze warunki tempie.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 13:39 ~warszawianka

  Dąbrowski , pomimo kombinatorstwa, zrobił dla dzielnicy bardzo dużo. W kazdym konflikcie prawda leży po środku, ja jednak zastanawiam sie , za czyje piniadze wykonano te banery.... mam nadzieje, ze burmistrz wylożył swoja kase na to.....W tym całym bałaganie na końcu łańcucha pokarmowego - jesteśmy - MY - Mieszkańcy Bemowa....codziennie przebijając się przez zakorkowane Powstańców Ślaskich ... masakra jakaś

 • Adams

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 10:11 ~Adams

  jak Hanka taka pewna to niech prokurature zaangażuje skazani nie mogą pełnić funkcji publicznych, chyba że się boi że wypłynie coś niedobrego dla jedynej słusznej opcji...:P

 • qqqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 09:28 ~qqqq

  Skończcie remont skrzyżowania Powstańców śląskich z Górczewską, bo dłużej tych korków nie da się wytrzymać .... Hanka oddałaś do użytku metro oddaj też skrzyżowanie....

 • szogun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 09:00 ~szogun

  strona nie działa od soboty
  wlaczyli tylko wczoraj po południu , zeby zamiescic oswiadczenie hgw , ze baner jest nie legalny.

  A ja chcialem sie dowiedziec kiedy okienka sa otwarte...

 • Bemowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 08:58 ~Bemowo

  za czasów Dąbrowskiego Bemowo się rozwijało i to jest niezaprzeczalny fakt.

  po powołaniu na burmistrza typa z zielonki wszystko stanęło. - podziękowania dla HGW

  w DEMOKRATYCZNYCH wyborach zostały wybrane władze dzielnicy ale HGW swoim babskim FOCHEM ich nie uznaje

  obecnie na Bemowie nie dzieje się nic.

  zima w mieście - dyrektor Art-Bem nie udostępnił sali na zajęcia - bo HGW mu zabroniła
  zima w mieście - dyrektor ośrodka sportu na obrońców tobruku nic nie zrobił żeby uruchomić lodowisko. burmistrz sam się tym zajął. wydał polecenie dyrektorowi, żeby udostępnił wodę aby można było wylać ją na płytę.
  odpowiedź przydupasa HGW była taka, że ma 30 dni na ustosunkowanie się do tego.
  gdyby nie pomoc strażaków to lodowiska by nie było.
  Bemowo było pierwszą dzielnicą, która miała rower miejski. teraz już nie ma - większość stacji zlikwidowano. dzięki HGW.

  mam gdzieś co HGW się podoba a co nie. ale jej babskie fochy uderzają w mieszkańców dzielnicy i to już jest niedopuszczalne.
  z dobrze rozwijającej się dzielnicy robi się teraz dzielnica marazmu. dzięki babskim fochom HGW.

  zapomniała baba, że wiele osób z Bemowa na nią głosowało - większość z nich już tego błędu nie popełni,

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »