Informacje

22.05.2019 13:34 NA PRADZE

Wciąż widać na niej ślady po pociskach. Kamienica w rejestrze zabytków

SERWISY:

Łagodnie obeszła się z nią wojna, choć elewację zdobią ślady po pociskach. Mieszkał tu konstruktor pomp wirowych, a wewnątrz zachowały się ceramiczne posadzki, unikalne malowidła ścienne czy ozdobna balustrada. Kamienica przy Sprzecznej 8 została wpisana do rejestru zabytków.

Ulica Sprzeczna jest jedną z najstarszych, trwających w swym dawnym kształcie praskich ulic. Nieruchomość pod numerem 8 powstała w 1911 lub 1912 roku jako kamienica czynszowa, na parceli zakupionej w 1908 roku przez Leona Józefa Klatczyńskiego od Julii Greczyny.

"W kamienicy mieszkał między innymi Szczepan Łazarkiewicz – konstruktor pomp wirowych, związany od lat dwudziestych z fabryką pomp Stefana Twardowskiego, a także kilkoro strażaków, handlowców, a także kolejarzy. Na parterze działał sklep Rabinowiczów oferujący w hurcie terpentynę, smoły, karbolineum i pokost, a przed wojną znajdowały się tu sklepy spożywcze Wilanowicza i Olszewskiego" - czytamy na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Podczas działań wojennych kamienica nie poniosła znacznych zniszczeń, jednak wciąż widoczne są na elewacjach ślady po pociskach.

Jak informuje MWKZ, po wojnie budynek przeszedł na własność miasta na podstawie dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze Warszawy. Większość mieszkań została przeznaczona na lokale socjalne, jednak obecnie z powodu złego stanu technicznego trwa wysiedlanie lokatorów.

Oryginalna stolarka

Kamienica ulokowana jest przy południowej granicy Pragi Północ, w półzwartej zabudowie. Leży na wielokątnej, wydłużonej posesji, o charakterystycznym, ukośnym przebiegu, przylegającej od zachodu do ulicy Sprzecznej. Budynek jest w całości murowany i podpiwniczony, z częściowo mieszkalnym poddaszem i nieregularnym zadaszeniem krytym papą. Posiada też kilkadziesiąt mieszkań oraz lokal o funkcji usługowej umiejscowiony w parterze.

Na podwórzu zachowane są fragmenty oryginalnego bruku, zaś wewnątrz pozostałości oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej, elementy dekoracyjne przejazdu bramnego, podłogowe płytki ceramiczne o zróżnicowanych motywach oraz piece kaflowe. Zdaniem konserwatora, na szczególną uwagę zasługują malowidła ścienne zlokalizowane na klatce schodowej, wyłaniające się spod późniejszych powłok malarskich.

"Dokumentuje dzieje Starej Pragi"

Zdaniem konserwatora, budynek stanowi jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych reliktów zabudowy mieszkaniowej na terenie ulicy Sprzecznej, posiada więc znaczące walory naukowe jako cenny dokument historii ulicy i jej rozwoju budowlanego. Tym samym dokumentuje również dzieje Starej Pragi.

"Dzieje budynku oraz związanych z nim osób umożliwiają rekonstrukcję przemian obyczajowych oraz przestrzennych dawnej Warszawy. Historia kamienicy wiąże się również z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej, w tym epizodami związanymi z działaniami powstańczymi. Istotnym jest, że pomimo, iż w okolicy toczyły się walki wojenne związane z bliskością V Oddziału Straży Ogniowej, budynek ocalał bez większych zniszczeń" - czytamy w notatce MWKZ.

Ozdobna balustrada, dekoracyjne posadzki

Jak informuje konserwator, niezachowany wystrój elewacji rekompensują dobrze zachowane wnętrza: niezwykle starannie wykonane, dekoracyjne, ceramiczne posadzki, zachowane okucia, klamki i haki stolarki okiennej i drzwiowej czy piece kaflowe. Wyjątkowość budynku podkreśla także nietypowy rzut i układ pomieszczeń, bardzo dobrze zachowana kuta, ozdobna balustrada w klatce schodowej i unikalne na skalę całej Pragi malowidła ścienne.

Ponadto kamienica zlokalizowana jest na terenie posesji o historycznym kształcie i granicach utrwalonych na przełomie XIX i XX wieku, więc tym samym jest to cenny dokument historycznych podziałów parcelacyjnych. Sposób zagospodarowania działki może być przedmiotem badań organizacji budownictwa mieszkaniowego na terenie Pragi.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o remoncie stuletniego "pekinu":


mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KKK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 11:20 ~KKK

  Piękne, ale remont konieczny. Podobne klatki schodowe na tyłach Nowego Światu - wchodzisz i przenosisz się w czasie :)

 • Dosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 08:54 ~Dosia

  Warto zachowania i remontu, doprowadzenia ogrzewania centralnego, sprawdzenia posadowienia z ewentualnym wzmocnieniem fundamentów. W takich kamienicach są fajne mieszkania, wysokie, przestrzenne.
  A do tych co chcą wyburzenia - w czasie II wojny już byli tacy, co wyburzyli Warszawę.

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 08:36 ~marta

  odnowić i sprzedać tym , którzy docenią miejsce, w którym mieszkają.

 • Trollofob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 07:27 ~Trollofob

  CZB~CZB

  Ludzie muszą gdzieś mieszkać ale czy nie można sfotografować, dobrze opisać i zburzyć. Postawić nowoczesny dom z garażami podziemnymi. Jaki ma sens utrzymywanie reliktu przeszłości. Zwykły dom mieszkalny nawet z przeszłością nie powinien mieć statusu zabytku.


  Ciekawe jak przy takim podejściu do sprawy wyglądała by Praga, Kraków i wiele, wiele innych miast?

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2019 00:57 ~Stefan

  Wpisali tę ruderę do rejestru zabytków, tylko po co? Ano zapewne po to, żeby jakiś deweloper dał w łapę, żeby to wykreślić z rejestru zabytków...

 • pjas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 21:58 ~pjas

  Jedna wielka tragedia mieszkać w czymś takim,ani centralnego.Pod młot i postawić coś praktycznego dla ludzi.

 • koniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 18:51 ~koniu

  Wpisali do rejestru zabytków i co dalej? Przecież ten budynek lada moment legnie w gruzach.

 • CZB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 15:36 ~CZB

  Ludzie muszą gdzieś mieszkać ale czy nie można sfotografować, dobrze opisać i zburzyć. Postawić nowoczesny dom z garażami podziemnymi. Jaki ma sens utrzymywanie reliktu przeszłości. Zwykły dom mieszkalny nawet z przeszłością nie powinien mieć statusu zabytku.

 • Ewka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2019 15:09 ~Ewka

  Wprost cudo!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »