Informacje

22.05.2018 17:48 wypełnione ziemią, obłożone kokosowa matą

Ważny łącznik wciąż zamknięty. Falujące ekrany blokują otwarcie

SERWISY:


Choć budowa krótkiego łącznika Sokolej z Targową pochłonęła ponad 13 milionów złotych i zakończyła się w styczniu, droga wciąż jest zamknięta. I nie wiadomo, kiedy pojadą nią samochody, bo jest problem z ekranami akustycznymi.

Przedłużenie Sokolej między Zamoyskiego i Targową to jeden z brakujących fragmentów Trasy Świętokrzyskiej, która ma łączyć Pragę Północ i Targówek. Budowa tego stumetrowego odcinka wraz z fragmentem prostopadłej ulicy Zamoyskiego ruszyła w kwietniu 2017 roku i miała potrwać osiem miesięcy. Ulica jest gotowa co najmniej od stycznia, ale wjazd wciąż uniemożliwiają barierki. I nie zanosi się, by miało się to szybko zmienić. Inwestycja wciąż nie uzyskała pozwolenia na użytkowania. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nawet o nie nie wystąpił, bo ma wątpliwości co do ekranów akustycznych, które zbudował wykonawca.

Ziemia, mata kokosowa i bluszcz

Ekrany w tym miejscu od początku były problematyczne. Władze stolicy odnosiły się sceptycznie do konieczności ich budowy, ale miały związane ręce. - Konieczność budowy ekranów wynikała z decyzji środowiskowej - mówi nam Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID.

Ale miasto zaczęło szukać alternatywy dla ogromnych ścian z paneli. Wtedy pojawił się pomysł "zielonej ściany". - Biuro Architektury chciało czegoś bardziej efektownego. Planowano ogród wertykalny, czyli żelbetowa konstrukcję, w której można umieścić donice, a w nich sadzić różne rośliny i tworzyć z nich kompozycje. To wygląda ładnie, ale wymaga czasu, bo potrzeba by nowego projektu i nowej decyzji środowiskowej - wyjaśnia Gajewska.

Zdobycie takiego dokumentu trwa zwykle kilka miesięcy, w dodatku nie było pewności, czy innowacyjne rozwiązanie spełni akustyczne normy. Dlatego urzędnicy zdecydowali się na rozwiązanie kompromisowe - ekrany wypełnione ziemią, obłożone matą kokosową i porośnięte bluszczem.

- Po wybudowaniu okazało się, że konstrukcja odkształciła się. Zwróciliśmy się do projektanta, żeby zapewnił nas, że prace zostały wykonane zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Takie zapewnienie dostaliśmy, jednak jesteśmy ostrożni i postanowiliśmy sprawę zbadać dogłębnie. Poleciliśmy wykonawcy założenie na tym ekranie urządzeń - reperów geodezyjnych, które pozwolą zmierzyć ewentualne odchylenie tego ekranu. Ponadto zlecimy wykonanie ekspertyzy niezależnej organizacji i na tej podstawie podejmiemy decyzję, co dalej robić - tłumaczy rzeczniczka ZMID. Ddodaje, że nie potrafi odpowiedzieć, kiedy ulica Sokola zostanie otwarta. - Ekran jest elementem drogi służącym ochronie środowiska i bez niego nie możemy uzyskać pozwolenia na użytkowanie. Póki co, nie odebraliśmy tej inwestycji (od wykonawcy - red.), chcemy pozbyć się wątpliwości - uzupełnia.

Kiedy kolejny odcinek?

Za budowę tego krótkiego fragmentu Trasy Świętokrzyskiej (z ekranami, chodnikami i ścieżką rowerową) wykonawca - hiszpańska firma Balzola - dostanie 13,6 miliona złotych, czyli ponad dwa miliony więcej niż pierwotnie planowano.

Jeśli już uda się go wreszcie otworzyć, do wybudowania zostanie jeszcze fragment trasy między Targową a Kijowską, którym kierowcy dotrą do gotowego już odcinka Trasy Świętokrzyskiej prowadzącego do Zabranieckiej. Niestety w tej kwestii Małgorzata Gajewska też nie miała dla nas dobrych informacji.

- W tym roku raczej tej budowy nie zaczniemy. Miasto zdecydowało o etapowaniu tego odcinka: pierwszy obejmie odcinek od Targowej, wraz z przebudową skrzyżowania z włączeniem go w istniejącą ulicę Kijowską. Drugi to budowa odcinka od Markowskiej do wybudowanego już fragmentu Trasy Świętokrzyskiej przy Dworcu Wschodnim. Przetarg na wykonawcę (pierwszego etapu - red.) możliwy jest w przyszłym roku - podsumowuje Gajewska.

 

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kevin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2018 12:05 ~Kevin

  Jest listopad - kiedy koniec eksperymentów? Nikogo normalnego w tym ZDiM nie ma? A od strony Targowej też postawicie ekrany przy kamienicach?

 • zrezygonowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 09:32 ~zrezygonowana

  Jest - pazdziernik 2018. Trasa nadal zamknieta. Czy są jakiekolwiek szanse na otworzenie jej w tym roku?

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 20:50 ~jacek

  Ta trasa to jest jedna wielka porażka. Powinna połączyć zachód ze wschodem. Tymczasem lekką rączką wydano miliony by poprawić przejazd na Kasprzaka, prostej czy Sokolej a z drugiej strony wydano miliony by ograniczyć ruch na Świętokrzyskiej a teraz zrobiono buspas na Kijowskiej jednocześnie zamykając alternatywną Ząbkowską. Poza tym te budowane drogi kończą się dziwnie ślepo i trzeba kombinować jak jechać dalej bo na wprost nie da rady. Tak ze Świętokrzyskiej wpadamy na Kopernika z Sokolej na Zamoyskiego a w przyszłości na Targową i dalej z nowego odcinka Trasy na Zabraniecką. Projektanci do więzienia za marnowanie pieniędzy!

 • beznadziejnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2018 08:17 ~beznadziejnie

  Nowa droga i zamknięta do dzisiaj. (14.06) Jedyna szansa na otwarcie to całkowita zmiana władzy po wyborach. I kary dla nadzorujących budowę.

 • taniość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 09:48 ~taniość

  Jak wykonawca szuka najtanszych z najtanszych jak to zwykle bywa to tak to sie konczy - Chytry dwa razy placi. Szkoda tylko ze bardzo rzadko tak to sie konczy ze takie kwiatki wychodza na poczatku, nawet przed oddaniem inwestycji. Zazwyczaj jest tak ze zrobia droge po kosztach, a za pare lat wszystkie studzienki siadaja, asfalt peka i wszystko sie sypie - to jest kompletny absurd. I wykonawcy jak widac nie boja sie oddawac takich bubli bo najwidoczniej nie ma na nich bata, wymagania gwarancji sa malo restrykcyjne, a zamawiajacy czyli urzedy nie potrafia wyegzekwowac na wykonawcach wysokiej jakosci. Co chwila jezdzac po warszawie, jade calkiem nowa droga (kilkuletnia) i widze dziury, zaglebienia, zapadniete studzienki, jest tego masa, nie mowie tu o glownych arteriach ale o mniejszych ulicach. Podsumowujac Polaks filozofia: zrobic tanio bo albo nie ma pieniedzy albo umozliwia sie wygranie przetargu po zanizonej cenie, pieniadze plyna, a za pare lat trzeba remontowac i budowac od nowa, bezsensowne ale kasa sie kreci

 • stani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2018 09:44 ~stani

  nie ma cwaniaka nad warszawiaka....ale jaja

 • azs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2018 10:25 ~azs

  13 mln, żeby skrócić trasę o 100 m :D brawo

 • Bareja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 15:56 ~Bareja

  Po co został wybudowany ten niepotrzebny odcinek trasy znikąd do nikąd? Po to żeby koledzy zarobili. To jest miś na skalę możliwości UM i to nie jest ostatnie słowo tego urzędu...

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 15:12 ~nemesis  RealLife~RealLife

  tylko za PO 200 m za 13 mln ( to chyba cena z zakupem ziemi przez wykonawce bo jeżeli za samo zbudowanie i rozbiórkę to śmierdzi to wałem na KM)
  Edek~Edek

  To daje jakieś 60 MLN za KM (faktycznie trochę sporawa ta cena za tyle sie nie buduje nawet autostrad
  stonka~stonka

  Kilka faktów zamiast pomówień: po pierwsze ogłoszono przetarg, do którego przystąpić mógł każdy wykonawca z UE. Najniższą ofertę w przetargu (11,5 mln zł) złożyła Balzola, pokonując trzech konkurentów z cenami od 13,1 do 14,5 mln zł. Dodatkowo przebuduje fragment ul. Zamoyskiego od wiaduktu linii średnicowej PKP w stronę ul. Jagiellońskiej. Po drugie, porównywanie budowy autostrady w polu z ulicą w tkance miejskiej jest nieuprawnione. Inna skala, inny zakres, inne warunki.

  Jaka skala jaki zakres?

  Tam był parking, trawnik i chodnik. Żadnej tkanki miejskiej tam nie było

 • bbbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 14:08 ~bbbb  RealLife~RealLife

  tylko za PO 200 m za 13 mln ( to chyba cena z zakupem ziemi przez wykonawce bo jeżeli za samo zbudowanie i rozbiórkę to śmierdzi to wałem na KM)
  Edek~Edek

  To daje jakieś 60 MLN za KM (faktycznie trochę sporawa ta cena za tyle sie nie buduje nawet autostrad
  PazernyiS~PazernyiS


  Nie podniecajcie się tak - nie rozumiecie różnicy w budowaniu dużej drogi w środku miasta i autostrady wśród pól. To raz, dwa to porozmawiajmy lepiej ile milionów Pazerni przekręcili na ojczulku, spółkach SP, skokach, zakupie samolotów dla vip, itd. Pazerni to sułtani przekrętów.


  Dodaj jeszcze drogi na Euro 2012. To był mega przekręt.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »