Informacje

27.06.2012 06:17 cyrkowe wybory w dzielnicy

Wawer: wybrali odwołaną burmistrz

SERWISY:


Wawer ma nowego burmistrza. Została nim Jolanta Koczorowska, którą... odwołano z tego stanowiska trzy tygodnie wcześniej.

We wtorek odbyły się dwie sesje rady dzielnicy Wawer. Podczas pierwszej głosowano nad odwołaniem przewodniczącego rady Norberta Szczepańskiego z Platformy Obywatelskiej, do czego nie dopuszczono podczas poprzedniej sesji. Odwołanie Szczepańskiego miało być naturalną konsekwencją odwołania zarządu.

Opozycja zarzuciła Szczepańskiemu, że kieruje się wyłącznie interesem swojego klubu, a nie całej rady. Zarzutów nie podzieliła większość radnych. W głosowaniu 14 było przeciwko jego odwołaniu, 7 - za, a jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Norbert Szczepański zachował stanowisko.

Mieszkańców nie dopuścili

Druga tego dnia sesja była poświęcona wyborowi władz dzielnicy. Dysponująca większością Platforma Obywatelska zgłosiła kandydaturę obalonej na początku miesiąca Jolanty Koczorowskiej. Radny PiS Andrzej Krasnowolski zarzucił kandydatce m.in. brak właściwej reakcji na podtopienia i zbyt rzadką obecność na sesjach rady i komisjach.

- W ilu radach nadzorczych spółek prawa handlowego pani zasiada? - dopytywał Krasnowolski. Odpowiedzi się nie doczekał.

Jolanty Koczorowskiej w osobliwy sposób broniła wiceprzewodnicząca rady dzielnicy. – Pani burmistrz jest na wszystkich komisjach. Pracuje do późnych godzin, co można sprawdzić na zapisach monitoringu – przekonywała Joanna Waligóra (PO). Jak dodała, wprowadzenie nowego zarządu i wdrożenie go w sprawy dzielnicy byłoby "marnowaniem czasu".

Przewodniczący Norbert Szczepański nie dopuścił do głosu mieszkańców, którzy przyszli na sesję.

– Wybierają państwo patologiczny zarząd! – usłyszał w odpowiedzi od jednego z nich.

Najazd "obserwatorów" PO

W rozmowach klubu PO aktywnie uczestniczyli politycy niewidywani na co dzień w Wawrze: poseł i wiceszef warszawskiej PO Marcin Kierwiński, radna Warszawy Ewa Masny, również z PO oraz najaktywniejszy w zakulisowych grach Jarosław Jóźwiak, dyrektor gabinetu politycznego Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nieoficjalnie dbali o to, by tym razem, żaden radny nie zagłosował wbrew partyjnej linii (podczas poprzedniej sesji przesądził jeden nieważny głos). Oficjalnie byli tylko obeserwatorami.

- Zakładam, że był to wypadek przy pracy – powiedział tvnwarszawa.pl poseł Kierwiński. Dopytywany, co tu robi, odparł krótko: - Jestem obserwatorem.

Cyrkowe głosowanie

Głosowanie na burmistrza miało dość niecodzienny przebieg. Zwykle radni pobierają karty i stawiają krzyżyk przy mównicy, której usytuowanie zapewnia tajność. Tym razem radni z PO z kartami wracali do stołu prezydialnego, gdzie mogli patrzeć sobie na ręce. Opozycja z PiS z satysfakcją przyjęła brak wzajemnego zaufania radnych PO, ale jednocześnie domagała się zachowania tajności głosowania. Robiła to... podglądając radnych PO. Gdy tylko któryś z nich podchodziło do stołu, by postawić krzyżyk pod okiem kolegów, wokół wyrastał wianuszek radych PiS.

- To się kwalifikuje do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa – zauważyła prawniczka urzędu.

- Jestem najstarszym samorządowcem na tej sali, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Dość tego cyrku, głosujmy przy mównicy! – irytował się wiceprzewodniczący rady Wiesław Domański.

- Radny może głosować wszędzie, nawet na dachu. Tajność jest przywilejem. Jeśli radny sobie tego nie życzy, może każdemu pokazać swoją kartę – ripostował Jarosław Jóźwiak i ostrzegał, że dalsza obstrukcja będzie skutkować zawiadomieniem "odpowiednich organów".

- Widać, że ludzie Platformy sobie nie ufają – komentował Maciej Wąsik, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie miasta (jak nam tłumaczył na sesję przyjechał "z sentymentu do Wawra").

Nowa stara burmistrz

Ostatecznie radni się jednak opamiętali i większość (także PO) zgłosowała przy mównicy. Po kilkunastominutowej przerwie ogłoszono wyniki. Kandydaturę Jolanty Koczorowskiej poparło 15 radnych, 8 było przeciw, żaden się nie wstrzymał. Tym samym obalona burmistrz wróciła na stanowisko.

– Od lat znam ją z pracy w samorządzie i uważam, że to dobry wybór. Proszę zauważyć, że zdobyła 15 głosów, choć PO ma w radzie tylko 12 – komentował poseł Kierwiński.

Nowa burmistrz zaproponowała na swoich zastępców znanych z poprzedniego zarządu Adama Godusławskiego i Przemysława Zaboklickiego. Wątpliwości wzbudziła szczególnie ta druga kandydatura, ale po kilku godzinach, krótko przed północą, ostatecznie radni zaakceptowali także ją.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2013 10:24 ~gga

  podobno charakter człowieka jest wypisany na jego twarzy......no comments.

 • GOŚĆ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2012 08:24 ~GOŚĆ

  Sądzę ,że po wczorajszym programie "Uwaga" w TVN, tak zwana pani burmistrz zostanie dyscyplinarnie zwolniona ,na nic innego nie zasługuje.UWAŻAM ,ŻE JEST TO OSOBA, KTÓRA NIE NADAJE SIĘ NA ŻADNE STANOWISKO nie wspominając już o jej BEZCZELNOŚCI.

 • WAWER

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2012 12:09 ~WAWER

  To jest skandal! Ostrzegam wszystkich przed załatwianiem jakich kolwiek, nawet najprostrzych spraw w tym urzędzie. Z punktu widzenia mieszkańca, sprawa wyglada w ten sposób, jakby urzędnicy dzielnicy Wawer mieli specjalne szkolenia w celu błędnego załatwiania spraw interesantów!!!! Zarząd Wawra to poprostu brak słów i jakichkolwiek komentarzy!!!!!!!!!!!!! Jedynymi interesami jakimi zajmują się urzędnicy wawerscy, są ich własne interesy!

 • wAWKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2012 02:05 ~wAWKA

  A ZAŁATWIENIE CZEGOKOLWIEK W URZĘDZIE ..? NA KOPERTY CZEKAJĄ?

 • Beznadzieja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2012 16:56 ~Beznadzieja

  Miałam nadzieję, że przy zmianie burmistrza w końcu coś się zacznie dziać w Wawrze, ale niestety... Ta Pani Burmistrz jest najgorsza z możliwych! Wawer jest zapuszczoną i opuszczoną przez boga i ludzi dzielnicą. MIałam nadzieje na zmiany...

 • WARSZAWIAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 09:00 ~WARSZAWIAK

  BYŁA TA PANI BUIRMISTRZEM NA PRAGA PÓŁNOC .NIE WIELE ROBIŁA/ 2008-2011/ROBIŁA CO CHCIALA HGW.

 • Anka Firanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2012 22:26 ~Anka Firanka

  Ja nie byłam zadowolona z odwołania zarządu i w sumie to sie cieszę, że jest z powrotem. Ale muszę przyznać, że to faktycznie jakiś cyrk jest. Mili Państwo przestańcie bawić się w politykę, szkoda czasu, to nie Wiejska. Tu się trzeba dogadać i kierować się interesami dzielnicy a nie knuc jedna partia przeciw drugiej. Gdybyście energię która marnujecie na durne zwady sporzytkowali na cos bardziej sensownego to wszystkim żyło by się lepiej...

 • marco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2012 21:30 ~marco

  wawerakk~wawerakk

  Kiedy remont ul. Bronowskiej i Trakt Lubelski w Wawrze? No kiedy? Skoro pani burmistrz taka mądra, to może się za to wreszcie zabierze???!!!


  KIEDY???!!!!!!!

 • zawiedziona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2012 21:11 ~zawiedziona


  zawiedziona~zawiedziona

  Beznadzieja. Wstyd mi ze dzielnica w ktorej mieszkalam od urodzenia i w ktorej nadal jestem zameldowana czyli place podatki jest tak beznadziejna. Nic sie nie dzieje w Wawrze-zadnego parku,brak placow zabaw,brak jakichkolwiek ruchow w celu rewitalizacji dzielnicy. Porazka.
  kocieruchy~kocieruchy

  Porażką jest Twoja wypowiedź - brak placów zabaw - a ten przy Pływalni ANIN, a ten na Włókienniczej, a ten na Syrence (ul. Starego Doktora), a na Żwanowieckiej, a na Pożaryskiego, a ten na Przewodowej a kilka małych na osiedlach. Co chcesz rewitalizować - drewniaki komunalne? Parków brakuje - a po co parki w dzielnicy, w której 50% leży w parku krajobrazowym.

 • mieszkanka Wawra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2012 21:01 ~mieszkanka Wawra

  Jest mi niezmiernie przykro ,że tak niegospodarnych , nierzetelnych ludzi przywrócono na stanowiska burmistrza i vice burmistrzów. Pani burmistrz na remont szkoły planowała 400 tysięcy złotych a już wydała 1 milion 200 tysięcy. W dzielnicy brakuje dobrego gospodarza. Gdzie Pani burmistrz honor?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »