Informacje

09.03.2016 10:28 Żoliborz nie chce mostu, Wawer na niego czeka

Wawer walczy o most Na Zaporze. "Jeśli się nie uda, wystartujemy w wyborach"

SERWISY:

Mieszkańcy Wawra zabiegają o budowę mostu Na Zaporze. Piszą petycję do władz miasta, w której przekonują, że tylko ta przeprawa rozwiąże ich komunikacyjne problemy. Jeśli protesty nie przyniosą efektów, będą walczyć o most, startując w wyborach samorządowych.

Gdy Żoliborz z Targówkiem spierają się most Krasińskiego, w drugiej części miasta trwa batalia o inny most – Na Zaporze. 929 podpisów w niecały miesiąc – tyle udało się zebrać pod petycją mieszkańców Wawra skierowaną do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w tej sprawie.

Podpisani apelują o budowę przeprawy, która połączyłaby Wawer z Wilanowem. Przekonują, że dzielnica Wawer – choć największa pod względem powierzchni – jest "dziurą" jeśli chodzi o przeprawy przez Wisłę. Bezpośredni przejazd na drugą stronę jest możliwy tylko przez most Siekierkowski.

"Teraz albo nigdy"

W liście do prezydent miasta twierdzą, że tzw. most Na Zaporze to inwestycja wyczekiwana przez nich od lat i niezbędna dla rozwiązania problemów komunikacyjnych. "Bez powstania takiej lokalnej przeprawy dzielnica Wawer utknie całkowicie w korkach" – piszą.

– Nasze pytanie brzmi nie "czy", a "kiedy" ten most powstanie – mówi Michał Żebrowski, radny Wawra (PO) i członek Społecznego Komitetu Budowy Mostu. Zwraca uwagę, że Wawer i Wilanów to dwie bardzo dynamicznie rozwijające się dzielnice, gdzie w ostatniej dekadzie zamieszkało łącznie około 20 tys. ludzi.

– W Wawrze od lat wydaje się najwięcej pozwoleń na budowę, w 2015 roku było ich ponad 700. W Wilanowie buduje się za to wielkie osiedla.  Jeśli w ciągu pięciu czy 10 lat tego mostu nie zbudujemy, to za 30 nie będzie dla niego miejsca. Będą protesty takie jak dziś obserwujemy na Żoliborzu – zapowiada.

Plany na wybory

Petycja do władz Warszawy to nie jedyna forma agitacji na rzecz przeprawy. Jej zwolennicy organizują się w mediach społecznościowych. Jeśli działania nie przyniosą oczekiwanych efektów – planują dalsze kroki. – Chcemy zinstytucjonalizować prawnie nasz społeczny komitet, a jeśli trzeba,  wystawimy własne listy w wyborach samorządowych – zapowiada radny Żebrowski.

Ratusz sceptyczny

Most Na Zaporze nie znalazł się w planach inwestycyjnych ratusza prezentowanych na środowej konferencji prasowej. Dlaczego? Odpowiedź władz miasta jest prosta – za kilka lat Wawer i Wilanów zyskają nowe połączenie, czyli most Południowy znajdujący się w ciągu obwodnicy Warszawy.

– Gdybyśmy zaczęli budować most Na Zaporze choćby od jutra, kreślić projekty i przeprowadzać konsultacje, to na pewno powstałby później niż autostradowy, planowany na 2019-2020 rok. Sam most autostradowy w sposób istotny rozwiąże problemy południa Warszawy, jeśli chodzi o ruch samochodowy – zapewnia wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Wiceprezydent dodaje jednak, że pomysł budowy mostu Na Zaporze nie upadł ostatecznie. – Za kilka lat na pewno powróci – stwierdza.


Do mieszkańców Wawra argumenty władz miasta nie trafiają. Most Południowy, ich zdaniem, nie rozwiąże problemu w całości. "Przeprawa ta będzie miała jednak głównie charakter tranzytowy i nie będzie wystarczająco dogodnym przejazdem dla mieszkańców Wawra" – piszą w liście do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

– Po wybudowaniu tej inwestycji  oba mosty: Siekierkowski i Południowy dzielić będzie ponad 8 km. Jest to odległość nie do przyjęcia pomiędzy mostami w żadnym liczącym się wielkim mieście europejskim – mówi radny Michał Żebrowski.

Przypomina też, że pozostałe mosty w stolicy dzieli około 2-3 kilometry. – Tymczasem Wawer i Wilanów to najdynamiczniej rozwijające się dzielnice Warszawy i dodatkowy most jest tam potrzebny – dodaje radny.

Pomysł budowy mostu Na Zaporze nie jest nowy. Pierwsze plany pojawiły się już w latach 80. Władze dzielnicy i władze miasta wracały do niego regularnie – w roku 1997 czy 2000. Na planach się jednak kończyło. Upragnioną przez mieszkańców Wawra przeprawę zapowiedziała także Hanna Gronkiewicz-Waltz. W kampanii w 2006 roku zadeklarowała, że pracę mogłyby ruszyć w 2015 roku. Nie ruszyły, a w ostatnim starciu wyborczym w 2014 roku na temat mostu nie było już mowy.

Zobacz jak może wyglądać most Południowy:


kw/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Cichyon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2016 14:08 ~Cichyon

  A dlaczego nie będzie zapory?
  Za mało mają deweloperzy miejsca?

 • Cześć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 20:24 ~Cześć

  Ten most powinien powstać już dawno temu. A co do komunikacji miejskiej w tej okolicy to faktycznie jest tragedia.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 14:52 ~vtr


  yar~yar

  po to ten most, że od lazienkowskiego na polnoc jest 5 mostow, a na poludnie tylko jeden. Po to ten most, że ułatwiłby komunikacje Wawra z innymi częsciami Wawy
  mix~mix

  nie tylko z wawra,ale ułatwi podróż słoików z lubelskiego do wawy

  To akurat ułatwi POW nie Most na Zaporze

 • misiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 14:51 ~misiu

  qń84~qń84

  Od kiedy Wawer jest najdynamiczniej rozwijającą się dzielnicą Warszawy???
  No i po co ten most skoro powstanie most Południowy, przy okazji budowy POW.
  Poczekajmy jak to będzie wyglądać z POW i wtedy wydajmy kasę na dodatkowe rozwiązania

  A na co chcesz czekać króliczku ? Most jest potrzebny dla ruchu lokalnego. Tak samo jak potrzebne jest połączenie mostem tramwajowym Gocławia z Czerniakowem.
  Most POW niczego w Wawrze nie rozwiąże tak jak nie rozwiązał Siekierkowski, bo to tranzyty i wypełniają się ponad swoje możliwości.

 • Żoliborz34566

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 07:26 ~Żoliborz34566

  W sumie to wawer jest prestiżową willową dzielnicą i to od lat powojennych pisał o nim Gałczyński więc powinien mieć co najmniej dwa mosty.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 06:39 ~xyz

  Jestem za nowym mostem, a nawet powinno stanąć ich kilka, nie tylko na wysokości Wawra.

 • luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2016 01:20 ~luki

  a łazienkowski z czyjego budżetu był odbudowany !!!

 • e2rd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 23:42 ~e2rd

  Polaczyc mostem Jozefow z Wilanowem i wszyscy beda szczesliwsi

 • mix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 22:15 ~mix

  yar~yar

  po to ten most, że od lazienkowskiego na polnoc jest 5 mostow, a na poludnie tylko jeden. Po to ten most, że ułatwiłby komunikacje Wawra z innymi częsciami Wawy

  nie tylko z wawra,ale ułatwi podróż słoików z lubelskiego do wawy

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 22:11 ~Mirek

  szybko niech budują!!
  Mieszkam niedaleko Augustówki i się nie moge doszekać mostu, gazu i kanalizacji!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »