Informacje

02.09.2017 13:00 PO RAZ 4.

"Warto wyjść z domu i zacząć działać". Ulicami przeszła Parada Seniorów

SERWISY:

Warsztaty, piknik, panele dyskusyjne i międzypokoleniowa dyskoteka znalazły się w programie 4. Parady Seniorów "Dojrzali Wspaniali", która w sobotę pod hasłem "Siła wieku, człowieku!" przeszła ulicami Warszawy.

Według Weroniki Kolczyńskiej z fundacji "Zaczyn", zainteresowanie wydarzeniem rośnie. Rok temu w paradzie wzięło udział ok. 8 tys. osób.

- W tym roku planujemy pobić dotychczasowy rekord i zgromadzić ponad 10 tys. uczestników. Będzie to największa impreza, jaką udało się zorganizować do tej pory dla seniorów w Polsce – powiedział Przemysław Wiśniewski, pomysłodawca parady i prezes fundacji.

Parada wyruszyła w samo południe z ronda Charles'a de Gaulle'a w Warszawie i przeszła Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na teren Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zaplanowano "piknik pokoleń".

Manifestacja międzypokoleniowa

Organizatorzy zapowiadali, że "przemarsz ma być wspólną i radosną manifestacją solidarności międzypokoleniowej i siły drzemiącej w społeczności osób 60+". - Parada jest radosna, pełna entuzjazmu, uczestnicy niosą transparenty i balony. Chcemy powiedzieć "nie" stereotypom, według których osoby starsze są smutne, nie wychodzą z domów i oczekują od młodych tylko opieki. Chcemy też zaktywizować tych seniorów, którzy na co dzień nie są aktywni; powiedzieć im, że warto wyjść z domu i zacząć działać - wyjaśniła Kolczyńska.

W programie znalazł się koncert zespołu "Tercet Egzotyczny", zaplanowano też międzypokoleniową potańcówkę, warsztaty, taniec w kręgu, naukę malowania henną i ćwiczenia ruchowe.

Seniorzy mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych pod hasłem "Odważ się na zmiany", które poprowadzili m.in. Beata Pawlikowska, Krystyna Mazurówna, Konrad Gaca, Hanna Bakuła i Zbigniew Łuczyński. - Chcemy porozmawiać o tym, czy jesteśmy gotowi na zmiany w trzech sferach: psychiki, podróży i zmian zachodzących w naszym ciele - powiedziała Kolczyńska.

Wszyscy chętni mogli też skorzystać z bezpłatnych badań słuchu i badań neurologicznych, w których została zbadana reakcja na bodźce zewnętrzne.

Od czterech lat

Pierwsza Parada Seniorów odbyła się cztery lata temu. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika. To ona - wraz z Radiem Pogoda - poprowadzi sobotnią potańcówkę.

Kolczyńska zaznaczyła, że celem parady jest m.in. zwrócenie uwagi na kwestie demograficzne. "Społeczeństwo polskie się starzeje, podobnie jak cała Europa. Chcemy pokazać, że za zmianami demograficznymi powinny iść zmiany w polityce społecznej" - podkreśliła.

Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 r. liczba osób powyżej 80. roku życia wzrośnie z obecnych niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln osób.

Zobacz jak wyglądała parada w 2016 roku:

PAP/md/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • grazia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2017 10:55 ~grazia

  Ludziom zawsze się nie podoba,seniorzy są wolnymi ludżmi, mają prawo się cieszyć

 • Rozbawiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2017 15:59 ~Rozbawiony

  nick~nick

  Średnia wieku jak na marszach Obywateli RP i KOD.

  :D

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2017 14:57 ~nick

  Średnia wieku jak na marszach Obywateli RP i KOD.

 • Niespodzianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2017 13:56 ~Niespodzianka

  Co to znaczy " Gotowi na zmiany zachodzące w naszym ciele " ? Można być gotowym, a dostać udaru, stracić mowę i pamięć lub zostać warzywem i żadne przygotowanie nie pomoże.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »