Informacje

18.06.2015 19:14 Nakreślić nową mapę Jazdowa

Warsztaty, spacery i pieczenie chleba.
Rusza cykl Archipelag Jazdów

SERWISY:

Zielona enklawa u stóp Zamku Ujazdowskiego podczas 12 kolejnych weekendów będzie polem warsztatów dźwiękowych, dyskusji o literaturze i przyrodniczych wyprawy terenowych. W specjalnym piecu będzie też można wypiekać chleb. Wszystko w ramach cyklu Archipelag Jazdów.

Niewątpliwą zasługą poprzedniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Fabia Cavallucciego, której nie odbiorą mu jego liczni zagorzali krytycy, jest letnie ożywienie terenu przez budynkiem. W ostatnich sezonach Otwarty Jazdów przyciągał koncertami, kinem letnim, zajęciami jogi na świeżym powietrzu czy ekobazarem. Dzięki tym działaniom park, przez który wcześniej po prostu przechodziło się w drodze do CSW, stał się celem samym w sobie. Jednocześnie w przestrzeń zaczął wychodzić pobliski Instytut Teatralny, głośno zrobiło się wokół domków fińskich po drugiej stronie Trasy Łazienkowskiej, a tutejsza restauracja dostała gwiazdkę Michelin. Jazdów silniej zaistniał świadomości warszawiaków.

Nowa dyrekcja CSW nie rezygnuje z letniego programu, ale proponuje nową nazwę i w szerszą formule. Stara podobno się wyczerpała. Kuratorzy Archipelagu Jazdów chcą przede wszystkim wyjść z parku, poszerzyć pole działań i ich różnorodność. Akcent przesuwają z rekreacji na kulturę miasta i działania społeczne. Postawili sobie za cel opracowanie nowej mapy Jazdowa. "Na mapie będą przenikać się płynnie różnorodne wymiary przestrzeni: społeczny, architektoniczny, historyczny, krajobrazowy, przyrodniczy, a nawet dźwiękowy" – tłumaczą.

W poszukiwaniu roślin inwazyjnych

Pierwsze efekty tych działań już widać. Duet artystyczny Justyna Wencel i Marcin Chomicki efektownie pomalował barierki wzdłuż dwóch najpopularniejszych szlaków prowadzących do Zamku Ujazdowskiego: wzdłuż chodnika od placu Na Rozdrożu oraz na kładce nad Trasą Łazienkowską.

Ciekawie zapowiadają się punkty programu poświęcone przyrodzie. Podczas warsztatów terenowych uczestnicy przyjrzą się temu, co rośnie na Jazdowie. Punktem wyjścia do poznania okolicznej przyrody będzie ogród stworzony przez Gregora Różańskiego w dawnym zbiorniku wodnym Szpitala Ujazdowskiego. Artysta zasadził tam rośliny niemile widziane przez Ministerstwo Środowiska czy Unię Europejską, bo uznane za zbyt inwazyjne. Różański zestawia świat ludzi ze światem roślin upatrując w niepożądanych gatunkach azylantów i nielegalnych imigrantów.

Filmy, książki i pieczenie chleba

Przed zamkiem stanie kontener, w którym mieszać się będzie woda z różnych ujęć na terenie Warszawy. Zostanie też uruchomiony piec, w którym każdym będzie mógł wypiec chleb.

W lokalu przy Marszałkowskiej 6/9, który jakiś czas temu przejęło CSW, odbywać się będą pokazy filmów o oddolnych lokalnych inicjatywach w Polsce i na świecie, a bibliotece Zamku Ujazdowskiego cykl spotkań o warszawskiej sztuce w przestrzeni publicznej. Dla miłośników literatury zaplanowano Archipelag Literatury. Dyskusje dotyczyć będą konkretnych tytułów, w których istotne jest zagadnienie miejsca, sąsiedztwa i wspólnoty.

Cykl Archipelag Jazdów rusza w najbliższy piątek.

>>SZCZEGÓŁOWY PROGRAM NA STRONIE CSW<<

bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »