Informacje

04.12.2015 16:25 OTWARCIE W MIKOŁAJKI

Warszawskie zoo ma
30 000 litrów Amazonki

SERWISY:

Już w niedzielę w zoo będzie można poczuć się prawie jak w Ameryce Południowej. Wszystko za sprawą 11-metrowego akwarium.

- Cały czas staramy się uatrakcyjniać i wzbogacać ofertę. Dziś prezentujemy wyremontowane akwarium. Budynek, w którym się znajdujemy, wymagał naprawdę poważnych prac, gdyż jego konstrukcja była w złym stanie – mówił podczas piątkowej prezentacji obiektu Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Niezwykłe zbiorniki

Budynek został zbudowany w 1932 roku, jako szklarnia i hala dla ptaków. W latach trzydziestych minionego stulecia uchodził za jeden z najładniejszych obiektów w warszawskim zoo. I takim pozostał. Jako że jest to element obszaru wpisanego do rejestru zabytków, jego wygląd nie uległ zmianie.

Za to wewnątrz zmieniło się wszystko. Nie ma już licznych, ale małych akwariów - jest za to sześć większych. Zaraz za wejściem, przechodząc mostkiem, goście mogą dostrzec pod nogami wielkie płaszczki rzeczne. Oczko wodne, w którym mieszkają, zagłębione zostało w posadzce i - choć niepozorne - mieści 10 000 litrów wody.

Otwarty zbiornik otoczony jest egzotyczną roślinnością, a mostek wykonano ze szklanych płyt.

W głównej części ekspozycji uwagę przyciąga 11-metrowe, akrylowe akwarium o pojemności 30 000 litrów. Zamieszkują je ryby z rodzin kąsaczowatych. Ekspozycję uzupełnia bujna roślinność z Ameryki Południowej. W tym słodkowodnym zbiorniku imitującym amazońską rzekę, zwiedzający zobaczą ponad 30 gatunków ryb m.in. neonki czerwone, bystrzyki axelroda czy otoski przyujściowe.

Obok znajduje się paludarium, również o pojemności 30 000 litrów, z największymi rybami Amazonii - arapajmami. Ich długość sięga dwóch metrów, a waga ponad 100 kilogramów.

Morskie akwaria zestawiono z kolei w system trzech zbiorników o łącznej objętości 15 000 litrów. Zamieszkują je miękkie koralowce, ukwiały, ryby rafy koralowej. Oddzielne schronienie znalazły koniki morskie.

Całość ekspozycji została uzupełniona multimedialnym systemem informacyjnym:


System za 6 milionów

W ściankach zbiorników zamontowane są dysze, które wytwarzają prąd morski, aby zapewnić faunie i florze warunki, jakie panują w ich środowisku naturalnym.

Na zapleczu budynku powstały nowoczesne systemy filtracyjne, dbające o utrzymanie właściwych parametrów wody. Zajmują nie małą część budynku i same w sobie stanowią jedną z ciekawostek nowego akwarium.

Modernizacja budynku była skomplikowanym przedsięwzięciem. Ekspertyza budowlana wskazywała na zły stan techniczny obiektu, który wymagał wzmocnienia. Czas i wojna bardzo osłabiły konstrukcję budynku. Dodatkowo jego przeznaczenie do celów akwarystycznych, które charakteryzują się wysoką wilgotnością i temperaturą panującą wewnątrz, przyspieszyły proces degradacji.

Prace rozpoczęły się na przełomie 2013 i 14 roku. Chociaż bryła pozostała niezmieniona, budynek zyskał solidne fundamenty, a także wzmocnienia konstrukcyjne spinające całość. W pawilonie wykonano również nowy dach, poddasze użytkowe, dodatkowe wyjście ułatwiające komunikację oraz nowe instalacje sanitarne, hydrauliczne i elektryczne. Nowoczesna wentylacja i system kanalizacyjny zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować wpływ ciepłej i wilgotnej atmosfery na konstrukcję budynku.

Wodę do celów użytkowych podgrzewają dwie baterie solarne.

Wyremontowane akwarium zostanie udostępnione zwiedzającym w mikołajki, 6 grudnia.

Całkowity koszt remontu akwarium 5,8 mln złotych:

kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2015 15:23 ~maniak

  jaki adres i jak cenowo sprawa wyglada?

 • Zębiska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2015 18:22 ~Zębiska

  A piranie też tam są ? Jeżeli tak, to mam nadzieję, że w osobnym akwarium !

 • Amazon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2015 18:06 ~Amazon

  Nie mówcie mi, że te ryby są prawdziwe ! To zmyślne reklamówki !

 • Acqua

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2015 17:59 ~Acqua

  Ciekawe, czy taka arapaja w panierce jest smaczna ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »