Informacje

27.04.2011 13:45 80. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy

Warszawskie urodziny Komedy

SERWISY:

27 kwietnia obchodziłby 80. urodziny. Z tej okazji świętować postanowiły Galeria Freta oraz Lokal Użytkowy. W planach są projekcje filmów, do których muzykę napisał Komeda, koncerty oraz spotkanie m.in. z Andrzejem Wajdą i Tomaszem Stańką. 

Urodziny Komedy potrwają w Warszawie dwa dni. 27 kwietnia zaprasza do siebie Lokal Użytkowy. Koncert "Komeda-Chopin-Komeda" zagra Lena Ledoff. Utwór powstał z połączenia kompozycji Chopina i Komedy.

W Lokalu Użytkowym zobaczyć będzie można polsko-niemiecki film dokumentalny z 2009 roku "Muzyczne ścieżki życia" Claudii Buthenhoff-Duffy, w którym bliscy i przyjaciele wspominają zmarłego w 1969 roku muzyka. Wspomnienia przeplatają archiwalne nagrania, zdjęcia i fragmenty filmów. Klub szykuje też niespodzianki.  

Jeszcze ciekawiej zapowiadają się urodziny organizowane w Galerii Freta. Spotkać tam będzie można m.in. Andrzeja Wajdę, Tomasza Stańkę oraz Zbigniewa Namysłowskiego.

Tu również będzie można zobaczyć dokument Claudii Buthenhoff-Duffy poświęcony Komedzie. Poza tym koncerty zagrają Zbigniew Namysłowski Quintet i Drum Freaks Milo Kurtisa. Na koniec zostanie pokazany film "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy.

Od laryngologii do jazzu

Jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów, pianista, kompozytor i twórca muzyki m.in. do filmów "Niewinni czarodzieje" i "Dziecko Rosemary" urodził się 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu.

Krzysztof Komeda, właściwie Krzysztof Trzciński, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 1955 roku, po uzyskaniu dyplomu poznańskiej Akademii Medycznej, pracował jako laryngolog.

Karierę zaczął w Sopocie

Już jako student brał udział w jam sessions organizowanych w studenckich mieszkaniach po kryjomu, bo w czasach stalinizmu jazz był zakazany. W 1956 roku muzyk założył Komeda Sekstet. Zespół stał się pierwszą polską grupą grającą nowoczesny jazz. Komeda zaistniał na polskiej estradzie w 1956 roku podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie.

- Występ Sekstetu Komedy stał się wielkim wydarzeniem kulturalnym doby odwilży. W tamtym roku w sierpniu na sopockiej estradzie doszło do przełomu w polskiej kulturze. Wszystkie gazety i tygodniki pełne były Komedy, stał się on w jednym tygodniu kimś niezwykle ważnym dla polskiej kultury - przypomniał prof. Marek Hendrykowski, historyk sztuki filmowej, autor książki "Komeda".

Krzysztof Trzciński przyjął pseudonim "Komeda" jeszcze w Poznaniu w 1956 roku, rok później postanowił rozstać się z zawodem lekarza, ponieważ doszedł do wniosku, że świat muzyki i medycyny są nie do pogodzenia.

Filmowy rozdział Komedy

Jako muzyk filmowy Komeda zadebiutował w 1958 roku w filmie Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". W 1960 roku powstała muzyka do "Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy. Komeda pisał muzykę m.in. do filmów Janusza Morgensterna ("Do widzenia do jutra", "Jutro premiera") i Janusza Nasfetera ("Mój stary", "Zbrodniarz i panna", "Niekochana").

W styczniu 1968 Krzysztof Komeda wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował nad muzyką do filmów "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego i "The Riot" Buzza Kulika. W grudniu tego roku uległ w Los Angeles ciężkiemu wypadkowi. Do kraju przewieziono go 18 kwietnia 1969 roku. Zmarł dziewięć dni później.

27 kwietnia, godz. 19.00,
Lokal Użytkowy, ul. Brzozowa 27/29
Bilety20 zł; studenci 15 zł

W programie m.in.: koncert Leny Ledoff Komeda-Chopin-Komeda, film „Muzyczne ścieżki życia", urodzinowe niespodzianki

28 kwietnia, godz. 19.00
Galeria Freta, ul. Freta 39
Wstęp wolny

W programie:
- godz. 19.00: Rola w muzyki jazzowej w filmie – panel dyskusyjny (Andrzej Wajda, Tomasz Tłuczkiewicz, Tomasz Lach, Paweł Brodowski – Jazz Forum, i zaproszeni goście ze środowiska jazzowego m.in. Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Milo Kurtis)
- godz. 20.00: koncert zespołu Zbigniew Namysłowski Quintet
- godz. 21.00: pokaz filmu Drogi Życia, reż. Claudia Butenhoff- Deffy – film dokumentalny telewizji niemieckiej o kompozytorze
- godz. 21.30: koncert zespołu "Drum Freaks" Milo Kurtisa
- godz. 22.00: pokaz filmu Niewinni czarodzieje w reżyserii Andrzeja Wajdy z muzyką Krzysztofa Komedy

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »