Informacje

01.08.2011 21:28 wspólne śpiewanie w rocznicę wybuchu powstania

"Warszawskie śpiewanki":
tłumy na placu Piłsudskiego

SERWISY:

Od wykonania "Warszawianki" rozpoczął się w poniedziałek wieczorem koncert piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego. Śpiewały zarówno dzieci, młodzież, jak i sędziwi dziś uczestnicy Powstania Warszawskiego.

- Przyszło mnóstwo osób w różnym wieku, ale nie wszyscy znali piosenki. Korzystali ze specjalnych śpiewników - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl, Tomasz Zieliński.

Koncert rozpoczął się o godzinie 21.00 od "Warszawianki". "Oto dziś dzień krwi i chwały" - zabrzmiało nad placem Piłsudskiego.

Coraz więcej chętnych do śpiewania

"Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki" to happening muzyczny, podczas którego wspólnie z powstańcami mieszkańcy śpiewali przedwojenne i powstańcze piosenki.

 - To już piąta edycja "Warszawskich Śpiewanek". Widzimy, że z roku na rok przychodzi na te spotkania coraz więcej chętnych, coraz aktywniej włączają się we wspólne śpiewanie. Na koncert przychodzą rodziny z dziećmi, studenci, oraz kombatanci, ludzie, którzy pamiętają tamte wydarzenia i tamte piosenki – mówiła w rozmowie z PAP Anna Kotonowicz, rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego, które zorganizowało koncert.

Zdjęcia na telebimach

- Największą popularnością cieszą się najbardziej znane piosenki powstańcze: "Warszawskie dzieci", "Pałacyk Michla" czy "Sanitariuszka Małgorzatka", oraz marsze, np. "Marsz Żoliborza" - powiedziała PAP Dorota Serwa, kierownik działu edukacji w Instytucie im. Stefana Starzyńskiego.

Przed koncertem pokazany został film, w którym uczestnicy Powstania Warszawskiego opowiadali o roli muzyki podczas walk o Warszawę w 1944 r. oraz wspominali piosenki, które wówczas śpiewali.

PAP/mjc//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2012 22:24 ~Andrzej

  witam tak jak Amerykanie twierdzą że POLSKA nie ma plaż i dostępu do morza tak i wy macie pojęcie o POWSTANIU WARSZAWSKIM szacunku trochę bo dzięki takim ludziom nie rządzi dziś wami Putin

 • 1944- pamiętam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 17:09 ~1944- pamiętam

  Takie pytanie do tych, którzy są negatywnie nastawieni do powstania: wolelibyście zostać zamordowani przez oficera SS w czasie przesłuchania, czy idąc na ufortyfikowane pozycje niemieckie.Tym ludziom chodziło o zakończenie terroru, który trwał od końca września 1939r.A to wina zachodu jak i wschodu, że powstanie upadło.Powstanie miało być sygnałem dla sojuszników:Niemcy są związani walką, możecie przekraczać Wisłę.

 • Arnold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 13:24 ~Arnold

  Ale ja mam na imię Arnold

 • Danzig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 13:21 ~Danzig

  @Warszawiak

  To powstanie wielkopolskie i III powstanie śląskie cokolwiek zmieniły w biegu historii dla Polski. Powstanie warszawskie nic nie wnosiło, sytuacja Polaków i tak była w rękach ZSRR, w dodatku to powstanie jest przegrane.

  Doedukuj się i naucz się pokory, bo widać że z chamków pochodzisz. Szastasz na prawo i lewo frazesami o PW a niewiele wiesz. Typowy warszawiaczek.

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 12:33 ~mza

  @warszawiak
  trzeba być ignorantem żeby pisać takie brednie. Żeby nie "Ci wstrętni Ruscy" jeśli byś był, to tak byś się nazywał

 • bobik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 12:24 ~bobik

  Śpiewanki, dyrdymałki....
  Podobno w kasie miasta brakuje pieniędzy.

 • stulej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 11:36 ~stulej

  Warszawiak co ty bredzisz? Co ma powstanie do wolności? Z tego co mi wiadomo to w wyniku powstania niemcy nie przegrali wojny.

 • Elbląrzanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 11:35 ~Elbląrzanin

  a kto za to zapłaci?

 • nie-powstaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 11:30 ~nie-powstaniec

  Ale mi chodzi jedynie o refleksję, a dziś występuje jedynie bezrefleksyjny patriotyzm w stylu 'zginęli za Polskę, chwała im...'. Czy ktoś wspomina, że sama decyzja o powstaniu była aktem desperacji, z góry skazaną na klęskę decyzją, po której nie zostało nawet 5% przedwojennych warszawiaków? Trochę refleksji proponuję i krytycznego spojrzenia na historię!

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2011 10:12 ~Warszawiak

  nie-powstaniec, głupoty wygadujesz, za kilka lat przez takie podejście jak Twoje nikt nie będzie pamiętał, co się działo na naszych ziemiach i kim jesteśmy. Gdyby nie ONI to byś się nazywał Arnold albo Jurgen. Zamilcz lepiej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »