Informacje

17.05.2012 10:10 wspólna wystawa z londyńskim muzeum

Warszawskie muzeum rusza
na podbój Londynu

SERWISY:
"Stage and Twist" to tytuł wspólnej wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Tate Modern w Londynie. Widzowie zobaczą prace młodych artystów z Polski i Rumunii - Anny Molskiej i Cipriana Muresana, którzy krytycznie odniosą się do tradycji awangardy artystycznej.

- Wystawa zaprezentuje prace odnoszące się głównie do sytuacji regionu, w którym żyjemy - Europy Środkowo-Wschodniej. Są one pewnego rodzaju sejsmografem nastrojów społecznych, które tutaj można zaobserwować - powiedziała w środę PAP Magda Lipska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która wspólnie z Capucine Perrot z Tate Modern będzie kuratorem ekspozycji.

- Inspirujący jest język tych prac. To świadomy język kontestacji, który odwołuje się do tradycji sztuki awangardowej, ale także do konkretnych wydarzeń historycznych, szczególnie z okresu transformacji. Artyści opowiadają o tych wydarzeniach z dużym dystansem i poczuciem humoru - dodała.
Najpierw Londyn, potem Warszawa

Ekspozycja będzie najpierw zaprezentowana w Londynie prestiżowej Tate Modern (od 25 maja do 14 października 2012), a następnie w Warszawie (od 17 stycznia do 28 lutego 2013).

Na wystawie widzowie zobaczą filmy Molskiej, m.in. "Tangram", w którym artystka odwołuje się do rosyjskiej awangardy artystycznej. Przedstawia parę młodych, muskularnych mężczyzn, którzy na białej przestrzeni podłogi układają z chińskiego tangramu "Czarny kwadrat" Kazimierza Malewicza z 1915 r. - jedno z najważniejszych przedstawień rosyjskiej awangardy XX w.

Nawiązania do awangardy

Polska i brytyjska publiczność obejrzy także prace Muresana, który zajmuje się rzeźbą, wideo, instalacją i rysunkiem. Jedna z rzeźb "Niepoprawni wierni" odnosi się do nieukończonej powieści Franza Kafki "Zamek". Rzeźba ta przypomina kształtem miniaturowy kościół z dwoma rzędami ławek po każdej stronie skierowanymi w kierunku ambony, na której zamiast Biblii znajduje się powieść Kafki.

Inną ciekawą pracą Muresana będzie "Skok w pustkę po trzech sekundach", w którym artysta nawiązuje do słynnej fotografii francuskiego artysty Yvesa Kleina, na której skacze on z rozpostartymi ramionami z wysokiego gzymsu wprost na ulicę. W pracy Muresana oglądamy performans Kleina zredukowany do jego fizycznych skutków - ciało artysty z rozpostartymi ramionami leży nieruchomo, chwilę po tym jak uderzył on o ziemię.

Nowa przestrzeń Tate

"Stage and Twist" zainauguruje otwarcie nowej przestrzeni Tate o nazwie Project Space (dawna Level 2 Gallery) dedykowanej pokazywaniu młodej, eksperymentującej sztuki międzynarodowej, do której zapraszani są młodzi artyści i kuratorzy z całego świata.

Wystawa jest efektem współpracy Tate Modern z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która ma na celu prezentowanie nowych trendów artystycznych, a także umożliwić młodym kuratorom obydwu instytucji zdobycie międzynarodowego doświadczenia zawodowego. Do współpracy Muzeum zostało zaproszone przez Tate Modern jako pierwsza instytucja z Europy Środkowo-Wschodniej.
PAP//bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »