Informacje

25.06.2014 16:51 Wyspy połączą kolczatką

Warszawskie muzea ruszają w świat.
O Hansenie opowiedzą w Barcelonie

SERWISY:

Warszawskie muzea coraz śmielej poczynają sobie w Europie. We wtorek Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło, że organizuje wystawę w Berlinie. A już dzień później Muzeum Sztuki Nowoczesnej pochwaliło się ekspozycją, którą zaprezentuje w Barcelonie.

W Barcelonie warszawska instytucja promować będzie dzieło Oskara Hansena, architekta, urbanisty, pedagoga Akademii Sztuk Pięknych. Ekspozycja przygotowana wespół z Museu d'Art Contemporani de Barcelona (MACBA) będzie pierwszą z cyklu zagranicznych wystaw poświęconych temu twórcy. Drugą zaplanowano w Porto w 2015 roku.

Z Hansenem w świat

- Kończymy Rok Hansena w Polsce. Powoli będziemy rozstawać się z tym tematem, mając nadzieję, że Hansen zacznie żyć swoim własnym życiem za granicą – mówi Marcel Andino-Velez, wicedyrektor MSN.

Dla młodej placówki nie będzie to pierwsza zagraniczna przygoda. Muzeum z sukcesem spopularyzowało twórczość wybitnej, ale zapomnianej polskiej rzeźbiarski Aliny Szapocznikow, organizując wystawy jej poświęcone w Brukseli i Nowym Jorku.

Zrekonstruują kolczatkę

Barcelońska ekspozycja opowiadać będzie o hansenowskiej teorii Formy Otwartej. Zakładała ona współtworzenie architektury przez jej użytkowników oraz eksponowanie wydarzeń codziennego życia.

Teoria Hansena swoje odzwierciedlenie znalazła m.in. pawilonach wystawienniczych, które projektował. Jego najbardziej monumentalne plany urbanistyczne, jak Linearny System Ciągły, czyli przebudowy Polski pasmami biegnącymi z północy na południe, nie wyszły poza szkice i modele. W takiej też formie zostaną zaprezentowane na wystawie. Jej aranżacja będzie rekonstrukcją kolczatki, metalowej konstrukcji, która tworzyła podstawę dużej ekspozycji Oskara Hansena w 1957 roku.

- Kolczatka będzie łączyła pięć wysyp. Każda z nich będzie poświęcona konkretnemu obszarowi związanemu z teorią Formy Otwartej – wyjaśnia Łukasz Ronduda, kurator barcelońskiej wystawy.

Sztuka na sześciu wyspach

Wspomniane sześć wysp to Polityka Skali (o koncepcjach urbanistycznych), Architektura zdarzeń (projekty architektury mobilnej oraz związki architektury z cybernetyką), Anty-Pomnik (projekt Pomnika-Drogi dla Auschwitz-Birkenau), Dom jako Forma Otwarta (przestrzenie własne Hansenów), Sztuka i Dydaktyka.

- W tej części pokażemy oryginalne instrumenty dydaktyczne, które stosował Hansen. Zrekonstruowaliśmy dwa przyrządy, które będą służyły do doświadczenia Formy Otwartej w praktyce - tłumaczy Ronduda.

Na ostatniej wyspie Tradycja Formy Otwartej będzie można obejrzeć prace dwóch pokoleń polskich artystów odnoszących się do hansenowskich koncepcji.

Wystawa Museu d'Art Contemporani de Barcelona (MACBA) rozpocznie się 10 lipca i potrwa do 6 stycznia 2015 rok.


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aleksandra Kędziorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 13:27 ~Aleksandra…

  Dziękujemy za tę uwagę - jako kuratorzy wystawy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i w prawidłowy sposób informujemy o wszystkich autorach tej pracy zarówno na wystawie, jak i w towarzyszącej jej publikacji. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia wystawy w Barcelonie, gdzie samodzielnie będzie można się o tym przekonać.

  Aleksandra Kędziorek, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 • renk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 18:12 ~renk

  Anty-Pomnik (projekt Pomnika-Drogi dla Auschwitz-Birkenau)nie jest jedynie projektem Oskara Hansena. Notoryczne pomijanie tego faktu min. przez autorow tej wystawy, czy w tekstach o projekcie jest karygodne.Projekt Pomnika Drogi jest autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza, Oskara Hansena,Juliana Pałki oraz Edmunda Kupieckiego. Okreslenie tych ludzi jednym slowem jako "zespol" jest ponizej standartow.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »