Informacje

11.11.2018 07:25 177 miejsc

"Warszawskie Kaśki" mają wykonawcę. Wiosną mają stanąć pierwsze poidełka

SERWISY:

Miasto rozstrzygnęło przetarg na produkcję źródełek. 177 poidełek - wzorowanych na Grubej Kaśce - ma pojawić się do końca przyszłego roku. Pierwsze, jak zapowiada ratusz, staną już wiosną, choć słowo "już" może być nadużyciem. Realizacja źródełek była kilkukrotnie przekładana przez urzędników.

- Mieszkańcy chętnie sięgają po warszawską kranówkę. Teraz będzie ona również dostępna w przestrzeni miejskiej. Publiczne źródełka spotkamy przy głównych punktach stolicy. Ujęcia wody zostały zaprojektowane tak, by korzystali z nich zarówno dorośli jak i dzieci - zapowiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Dzięki specjalnym misom z poidełek będą mogły pić również zwierzęta. Ratusz liczy, że inwestycja przyczyni się do zmniejszenia liczby zużywanych plastikowych butelek, co z kolei może pozytywnie wpłynąć na nasze środowisko.

Pomysł mieszkańca

Miejskie źródełka pierwotnie były inicjatywą zgłoszoną w budżecie partycypacyjnym na 2017 rok, która zyskała poparcie mieszkańców. Autor projektu Maciej Czapliński - zachęcony pierwszym sukcesem - zgłaszał analogiczne propozycje w kolejnych lokalizacjach. Ratusz postanowił podejść do sprawy kompleksowo. Połączył zadania i ogłosił konkurs na projekt poidełka. Wygrała go pracownia Paulina Lis-Meldner Design Studio.

Zwycięska praca nawiązuje wyglądem do Grubej Kaśki, która pobiera wodę spod dna Wisły.

 

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, realizacja poidełek była wiele razy przekładana. Według początkowych planów, miały powstać w roku 2017, potem na lato 2018 roku. Aktualny termin to przyszły rok. Do jego końca powstanie 177 źródełek, a koszt ich realizacji wyniesie blisko 3,7 miliona złotych. Autorami opracowania instalacyjnego są mgr inż. Adam Kozłowski oraz mgr inż. Jerzy Kozłowski. Niedługo ratusz ma wyłonić też wykonawcę samego montażu instalacji.

"Najwyższe standardy"

- Zależało nam, aby montowane źródełka spełniały najwyższe standardy jakości, były bezpieczne, higieniczne a zarazem komfortowe dla mieszkańców. Wybraliśmy już wykonawcę, który spełni nasze restrykcyjne normy. Docelowo blisko 50 publicznych kraników z pitną wodą pojawi się już wiosną. Planujemy również rozbudowanie projektu o kolejne punkty w stolicy - zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor miejskiego Zarządu Zieleni.

Źródełka mają być podłączone do podziemnych hydrantów. W miejscach, gdzie nie będzie to możliwe, wykonawcy zamontują wodociągowe przyłącza. Bezpłatną wodę dostarczy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

"W warszawskich szkołach, jako w pierwszych w Polsce zamontowaliśmy już 255 źródełek z pitną wodą" - chwalą się urzędnicy warszawskiego ratusza. "Kraniki z warszawską kranówką, dają mnóstwo korzyści: kształtują zdrowy nawyk regularnego nawadniania u dzieci, pomagają odzwyczaić się od picia słodzonych napoi, a także zapobiegają próchnicy" - dodają.

 

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2018 16:09 ~nina

  fajna rzecz, widziałam takie poidełko w szkole u syna i myślę że kiedy będę dostępne wi większej ilości każdy chętnie skorzysta zamiast targać wodę w butelkach

 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 23:34 ~fojtek

  Zielony element wygląda na wyjątkowo nieestetyczny plastik. Kształt (żebrowanie) idealny do osadzania się brudu. Reasumując: ani ładne, ani funkcjonalne.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 13:31 ~nick

  Tak Piwowarski, przed czerwcem 2018.

 • psx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 13:04 ~psx

  bea~bea

  Gruba Kaska to byla woda glebinowa o nieporownywalnie lepszej jakosci jak "kranowka". Znowu robienie ludziom wody z mózgu.

  Gruba Kaśka to była i jest, i jest to ujęcie czerpiące wodę spod dna rzeki, przefiltrowaną przez piasek wiślany.
  Nie jest to ujęcie głębinowe.

 • bea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 11:41 ~bea

  Gruba Kaska to byla woda glebinowa o nieporownywalnie lepszej jakosci jak "kranowka". Znowu robienie ludziom wody z mózgu.

 • fran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 10:42 ~fran

  potykacze !!!, a jaki jest koszt konserwacji, a zima idzie

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 09:50 ~wawa

  zaraz pety będą wrzucone części pourywane przez biznesmenów od złomu.mie stac sobie kupie wode jak bedzie potrzeba

 • zabawki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2018 08:02 ~zabawki

  Poidła dla poddanych hanka postawi.

  Widocznie organizacje praw zwierząt się o to upominały.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »