Informacje

28.09.2017 18:22 władze szukają pomysłu

Warszawski port zostanie zamknięty.
"To atrakcyjny teren, 600 hektarów"

SERWISY:

W okolicach 2025 roku należy podjąć decyzję o dalszym losie Lotniska Chopina w związku z otwarciem Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział pełnomocnik rządu Mikołaj Wild. Powtórzył, że uruchomienie superlotniska oznacza zamknięcie warszawskiego portu dla ruchu cywilnego.

- Pozostaje pytanie, co z tym atrakcyjnym terenem? To jest 600 hektarów niemal w centrum miasta, skomunikowanym dwoma trasami szybkiego ruchu, siecią kolejową. I tutaj mamy 10 lat na podjęcie tej decyzji. Po jednej stronie są względy obronności - mamy tam również lotnisko wojskowe. Ale po drugiej stronie są koszty utrzymania tych 600 hektarów - powiedział w czwartek Wild w Sejmie odpowiadając na pytania posłów w sprawie planu budowy Centralnego Portu Lotniczego.

Jak dodał, "na dzisiaj decyzje nie są podjęte". - Wydaje mi się, że każdy wariant jest możliwy. Te decyzje powinny być podjęte gdzieś w okolicach 2025 roku, żeby tuż po przeniesieniu ruchu z Lotniska Chopina do Portu Solidarność, mogły ruszyć prace adaptacyjne - powiedział Wild.

Nowe lotnisko

Port lotniczy "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów. Jak mówił w ubiegłym tygodniu Wild, przedstawiając koncepcję CPK, pierwszy samolot ma odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 r.

- Abyśmy mogli myśleć w sposób poważny o tym przedsięwzięciu, musimy od razu jasno powiedzieć: ruch cywilny musi zakończyć swoje istnienie na Lotnisku Chopina. Natomiast port Chopina to nie tylko ruch cywilny. To także realizacja określonych zadań związanych z obronnością. I tutaj decyzja jest jeszcze przed nami - mówił wówczas Wild.

Rząd w ten wtorek miał się zająć koncepcją Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale ostatecznie punkt ten nie znalazł się w porządku obrad.

Pytany w tym tygodniu o przyczynę, Wild powiedział w radiu TOK FM, że został poproszony "o dokonanie jeszcze kilku ustaleń". - Naturalnie jest, że każda wątpliwość musi być wyjaśniona do cna - dodał zapewniając jednocześnie, że koncepcja budowy portu jest bez zarzutu. Zaprzeczył, by wątpliwości były związane z kosztami inwestycji.

Najbliższe dwa lata mają być okresem przygotowawczym do inwestycji. Koszt CPK to ok. 31-35 mld zł. Jak mówi Wild, decyzje dotyczące ewentualnego inwestora w budowie portu jeszcze nie zapadły.

Premier Beata Szydło we wtorek na konferencji prasowej powiedział, że "w najbliższym czasie, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będziemy na ten temat (CPK - red.) rozmawiać, dyskutować".

 

Jakie argumenty?

Zgodnie z przyjętym w kwietniu rozporządzeniem w tej sprawie CPK ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

27 kwietnia wydano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej. Został nim Mikołaj Wild.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie.

CZYTAJ TAKŻE NA STRONIE TVN24BIS.PL

mb/gry

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 18:16 ~mico

  Biedni mieszkańcy. Specjalnie przenieśli się w okolice lotniska aby zgarniać kasę z odszkodowań za hałas a tu taka niespodzianka. Teraz pewnie kupują działki koło stanisławowa.

 • kogut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 16:54 ~kogut

  Ten Wild to chyba księdzem był wcześniej albo u ojca Tadzia studiował, taki głosik ma jakby mu ktoś akumulator do jaj podpiął.

 • Zszokowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 14:54 ~Zszokowany

  30 mld zł tylko po to, żeby przenieść lotnisko z Warszawy do jakiegoś pipidowa? Kto tam będzie jeździł na te lotnisko? Za te 30 mld to by można było wybudować kilka tysięcy kilometrów autostrad w Polsce, a tak to kasa pójdzie na przeniesienie dobrze zlokalizowanego lotniska w Warszawie na jakieś zadupie, co się skończy tym, że będą tam takie same tłumy jak w Radomiu.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 12:47 ~Boom

  precz~precz

  Warszawa nie potrzebuje lotniska w centrum miasta bo jest ono uciazliwe dla NAS !
  Normalny kowalski tj ok 80% warszawiakow nigdy nie byl w samolocie.


  Od kiedy to Włochy są w centrum miasta? I zostaw normalnych Kowalskich w spokoju.

 • cccccc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 12:38 ~cccccc

  Obserwator~Obserwator

  Dlaczego nikt nie porusza możliwości zbudowania nowego lotniska w miejscu istniejącego i nieużywanego lotniska w Sochaczewie?
  Jest położone na wschód od tego miasta, a więc w kierunku Warszawy. Odległość do Dworca Centralnego porównywalna z Baranowem. Tuż przy lotnisku jest linia kolejowa Warszawa-Poznań i droga nr 50 a do autostrady przez DK nr 50 prosty dojazd do Węzła Wiskitki


  Zauważ, że przenosiny portu są też elementem walki z uciążliwością dla mieszkańców. Sochaczew to spore miasto którego mieszkańcy by musieli znosić gigantyczny ruch lotniczy. Baranów to praktycznie same pola.

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 12:35 ~lol

  kwas~kwas

  i co tak psioczycie na to nowe lotnisko.
  Czy wiecie jak sie mieszka na ursusie przez samoloty ? Nie da sie normalnie funkcjonowac , nawet porozmawiac przez telefon. Od roku to jest nie do wytrzymania, Ja sie ciesze oraz mieszkancy ursusa i pewnie nie tylko ze to lotnisko bedzie zamkniete,


  To wypowiadaj się za siebie! Trzeba było nie kupować tam mieszkania i teraz nie narzekać! Ja tez mieszkam w Ursusie i jakoś mi te samoloty nie przeszkadzają!

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 12:32 ~lol

  precz~precz

  Warszawa nie potrzebuje lotniska w centrum miasta bo jest ono uciazliwe dla NAS !
  Normalny kowalski tj ok 80% warszawiakow nigdy nie byl w samolocie.


  te..normalny kowalski.. nie wypowiadaj się za Warszawiaków! Od kiedy to 80% Warszawiaków mieszka w pobliżu lotniska???!!! Lotnisko zostało otwarte w 1934 roku - POZA WARSZAWĄ! Granice Warszawy przebiegały za Czerniakowem i Sielcami! Jak ci przeszkadza, to się wyprowadź! dla mnie nie jest uciążliwe. Samoloty latają mi niemal nad głową i jakoś mi to nie przeszkadza. Jak komuś przeszkadza bliskość lotniska to niech nie kupuje tam mieszkania i nie narzeka potem, że mu samoloty przeszkadzają!

 • precz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 11:42 ~precz

  Warszawa nie potrzebuje lotniska w centrum miasta bo jest ono uciazliwe dla NAS !
  Normalny kowalski tj ok 80% warszawiakow nigdy nie byl w samolocie.

 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 11:40 ~Magda

  Już podzielili skórę na niedźwiedziu? Już wiadomo, który deweloper dostanie ile ziemi? I kto ile na tym zarobi?

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2017 11:25 ~gosc

  kwas~kwas

  i co tak psioczycie na to nowe lotnisko.
  Czy wiecie jak sie mieszka na ursusie przez samoloty ? Nie da sie normalnie funkcjonowac , nawet porozmawiac przez telefon. Od roku to jest nie do wytrzymania, Ja sie ciesze oraz mieszkancy ursusa i pewnie nie tylko ze to lotnisko bedzie zamkniete,


  No tak, w końcu nikt się nie spodziewał, że kupując mieszkanie za niemal połowę warszawskiej stawki będą jakiekolwiek niedogodności.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »