Informacje

04.10.2013 13:57 zmiany w przepisach, które ułatwią rozwój infrastruktury rowerowej w miastach

Warszawski pełnomocnik rowerowy w ministerstwie. Będzie zmieniał prawo

SERWISY:


Łukasz Puchalski awansował. Będzie pełnomocnikiem ministra transportu ds. rozwoju ruchu rowerowego. Do tej pory zajmował się tym w stolicy, jako pełnomocnik Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Jego zdaniem będzie przede wszystkim przygotowanie zmian w przepisach, które ułatwią rozwój infrastruktury rowerowej w miastach. - Chodzi m.in. o techniczne wytyczne do tworzenia przed skrzyżowaniami śluz rowerowych, które ułatwiają rowerzystom skręt w lewo - zapowiedział w piątek minister transportu Sławomir Nowak.

Na piątkowej konferencji w resorcie transportu Puchalski poinformował o pięciu przepisach, które w najbliższym czasie mają znaleźć się w rozporządzeniach ministra.

Śluzy i sygnalizatory

Pełnomocnik proponuje wydanie wytycznych do tworzenia śluz rowerowych, tj. wydzielonych powierzchni jezdni pomiędzy skrzyżowaniem, a resztą zatrzymujących się pojazdów. Umożliwiają one rowerzystom (przy czerwonym świetle dla danego kierunku jazdy) zajęcie miejsca przed samochodami, dzięki czemu mogą ruszyć jako pierwsi po zmianie światła na zielone. Dzięki temu mają łatwiejszy skręt w lewo.

Powstawanie śluz rowerowych przewiduje znowelizowana w 2011 r. ustawa Prawo o ruchu drogowym. Dotychczas jednak nie zostały określone ich parametry techniczne.

Kolejna zmiana ma polegać na umożliwieniu instalacji przeznaczonych dla rowerzystów, trójkomorowych sygnalizatorów świetlnych, tj. takich, które będą pokazywać światło czerwone, żółte i zielone. Dziś możliwe jest stosowanie wyłącznie sygnalizatorów dwukomorowych, wyświetlających światło czerwone i zielone.

Pasy rowerowe i "sierżant rowerowy"

Kolejna proponowana zmian dotyczy wytyczania pasów rowerowych. Dziś mogą one powstawać tylko przy modernizowanych drogach - przy nowych musi powstać odrębna droga rowerowa. Puchalski podkreślił, że wytyczenie pasa rowerowego jest znacznie tańsze niż budowa drogi rowerowej.

Uregulowana ma być też kwestia ruchu rowerzystów pod prąd. Dziś istnieją wątpliwości, czy taki ruch może być dopuszczony bez wytyczenia specjalnego pasa dla rowerów. Ruch miałby być dopuszczony w strefach zamieszkania i w strefach, w których maksymalna dopuszczalna prędkość samochodów została ograniczona do 30 km/h (tzw. strefa tempo 30).

Ma się też pojawić "sierżant rowerowy", tj. nowy znak poziomy, stosowany tam, gdzie nie da się wytyczyć pasa rowerowego o określonej prawem szerokości. "Sierżant" nie wytycza odrębnej przestrzeni dla rowerzystów, a pokazuje tor ich jazdy i przypominają kierowcom, by odsunęli się od prawej krawędzi jezdni.

Puchalski ocenił, że nowe rozwiązania będą mogły być stosowane już wiosną przyszłego roku.

Pas rowerowy na ul. Spacerowej

PAP/su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szaser57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2013 09:16 ~szaser57

  P Puchalski , ważne,podpowiadam , ciągłość
  nawierzchni DDR jest ważniejsza i milsza dla rowerzystów niźli brukowany wyjazd bramowy i zalecenia konserwatora.
  Życzę bezstresowej pracy i wielu sukcesów.

 • ganz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 19:11 ~ganz

  po co trójkolorowa sygnalizacja jak i tak pojadą jak zwykle na czerwonym

 • atomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 15:35 ~atomek

  a co z obowiązkowym ubezpieczeniem OC ? karty rowerowe ? oznakowanie rowerów/rejestracja ? no kuwra oni jeżdżą po ulicy. Prawo jazdy to taki dokument który świadczy o znaniu zasad ruchu ! dlaczego ja muszę go mieć jadąc samochodem a rowerzyści nie muszą ? to samo dotyczy rejestracji. ehh

 • polo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 11:10 ~polo

  Rowery na tory !

 • reff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 10:58 ~reff

  hehehe,gość który w życiu nie wykonał żadnego projektu, nie ma pojęcia o inżynierii ruchu będzie zmieniał prawo. Takie rzeczy tylko w Polsce.

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 09:35 ~kierowca

  cez~cez

  Np. w Wawie jest pełno przejść/skrzyżowań wzdłuż ścieżek, na których ta scieżka kończy się przed jezdnią i zaczyna znoiwu za jezdnią - dosłownie kilkanaście metrów dalej


  Możesz podać jakieś konkretne przykłady ?

 • reks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 08:58 ~reks


  chrobry~chrobry

  przecież ten gość nawet nie jest inżynierem...co on wie o projektowaniu infrastruktury, o bezpieczeństwie, przepisach? facet po zarządzaniu będzie tworzył przepisy dla inżynierów...jacy kraj tacy fachowcy w ministerstwach...szkoda gadać...
  Alex~Alex


  Papier nie swiadczy o wiedzy! Ten gośc ma doświadczenie a tego żaden papier nie zastąpi.


  Ma doświadczenie? o to super. A można wiedzieć ile projektów drogowych ten Pan wykonał? Pod iloma się podpisał jako autor? (Nie mówię tu o projektach zlecanych przez ztm firmom zewnętrznym..)

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 08:24 ~wwx

  kolejny nikomu nie potrzebny urzędas,a może jeszcze powolać kolejnych np wózków dziecięcych,rolkarzy.deskarzy,pieszych,biegaczy,motorowerzystów... można tworzyć w nieskończoność w zależności ilu pociotków trzeba zainstalować za publiczne pieniądze,no i to wszystko oczywiście w związku z walką z przyrostem zatrudnienia.

 • cez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 01:24 ~cez

  Zamiast śluz i 3 kolorów proponowałbym znieść zakaz jazdy rowerem po pasach. Np. w Wawie jest pełno przejść/skrzyżowań wzdłuż ścieżek, na których ta scieżka kończy się przed jezdnią i zaczyna znoiwu za jezdnią - dosłownie kilkanaście metrów dalej... paranojka...

 • Alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 01:01 ~Alex

  chrobry~chrobry

  przecież ten gość nawet nie jest inżynierem...co on wie o projektowaniu infrastruktury, o bezpieczeństwie, przepisach? facet po zarządzaniu będzie tworzył przepisy dla inżynierów...jacy kraj tacy fachowcy w ministerstwach...szkoda gadać...


  Papier nie swiadczy o wiedzy! Ten gośc ma doświadczenie a tego żaden papier nie zastąpi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »