Informacje

12.03.2016 10:00 "Temat jest modny i ważny"

Warszawski Indeks Powietrza.
Uczelnia zbada smog

SERWISY:

Warszawski Indeks Powietrza czyli system, który pozwoli ocenić, jak zła jest sytuacja w stolicy, powstanie jeszcze w tym roku. Zajmą się tym naukowcy ze stołecznej Politechniki.

Umowa między miastem i uczelnią została podpisana w piątek przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz i rektora profesora Jana Szmidta.

- Temat zanieczyszczeń jest modny i ważny. Więcej mieszkańców chce wiedzieć jaki, jest stan powietrza, którym oddychają - mówiła podczas konferencji prezydent miasta. - Chcemy korzystać z potencjału i eksperckiej wiedzy politechniki, oddając sprawę w ręce fachowców, aby to oni stworzyli wiarygodny Warszawski Indeks Powietrza - dodawała.

Będzie aplikacja

System ma prezentować aktualne i prognozowane wskaźniki jakości powietrza. - Będzie zawierał też informację, czy jest ono szkodliwe dla zdrowia - zapowiedział prof. Andrzej Kraszewski z PW.

Prognozy mają się pojawiać z tygodniowym wyprzedzeniem, na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej. Jak zapowiedział wiceprezydent Michał Olszewski, wstępna wersja programu ma zostać uruchomiona jeszcze w 2016 roku.

- WIP będzie stanowił ważną wskazówkę dla władz, jak realizować politykę dotyczącą czystości powietrza. W jaki sposób myć ulice, kiedy stężenie pyłów jest wysokie albo jak zapobiegać niektórym zjawiskom transportowym - tłumaczył.

Inwestycja będzie częściowo finansowana z budżetu miasta, a częściowo z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak walczyć ze smogiem?

Warszawski Indeks Powietrza to jeden z elementów planu gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy. Rada miasta uchwaliła go w grudniu ubiegłego roku. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, jednym z głównych założeń jest poprawa jakości powietrza dzięki rozwojowi centralnej sieci ciepłowniczej, a tym samym - ograniczeniu indywidualnych źródeł spalania. Na poprawę ma też wpłynąć modernizacja elektrociepłowni i realizacja wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju transportu miejskiego.

W ostatnich tygodniach coraz częściej mówi się o złym stanie powietrza w Warszawie. Miejscy aktywiści alarmują, że smog zagraża zdrowiu i domagają się od władz interwencji.

Warszawiacy radzą urzędnikom, jak walczyć ze smogiem:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość Se itd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 22:40 ~Gość Se itd

  Jaki smog????? w Warszawie wieczorem przy bezchurnym niebie widać gwiazdy, więc o co tutaj chodzi, jaki smog? Ktoś na tym chyba chce zarobić.

 • zbyszekkieliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 19:52 ~zbyszekkieliszek

  Warszawa, Mokotów - ul. Korzenna, Kobylańska - gazu nie ma i nie będzie :P trzeba kotłować drewnem i węglem :~

 • acha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 13:54 ~acha

  A czym to się będzie różniło od obecnych systemów monitoringu jakości powietrza, które już działają i również posiadają aplikacje na telefony?

 • vcvc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 13:34 ~vcvc

  warszawiak~warszawiak

  Pewnie ktos dostanie hajs aby wszystko bylo w normie albo sprawozdanie dziwnym trafem zaginie. Lepiej zbadajcie poziom promieniowania elektromagnetycznego w Warszawie bo te normy juz dawno zostaly przkroczone. Jak myslicie czemu w Warszawie sie gorzej spi niz gdzies na wsi? czemu nie mozecie zasnac lub sie niewysypiacie albo zapominacie o pewnych rzeczach :)


  Że gorzej się śpi wynika z czego innego. Lightpollution. Do snu potrzebujemy ciemności, a miasto cały czas jest mocno rozświetlone.

 • sarkasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 12:12 ~sarkasta

  @arencjusz:
  nie zauwazyles ze teraz wszystko musi byc narodowe, tylko nasze i najlepsze?

 • arencjusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 10:45 ~arencjusz

  Ale po co nam WIP skoro jest AQI (Air Quality Index)?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 10:36 ~warszawiak

  Pewnie ktos dostanie hajs aby wszystko bylo w normie albo sprawozdanie dziwnym trafem zaginie. Lepiej zbadajcie poziom promieniowania elektromagnetycznego w Warszawie bo te normy juz dawno zostaly przkroczone. Jak myslicie czemu w Warszawie sie gorzej spi niz gdzies na wsi? czemu nie mozecie zasnac lub sie niewysypiacie albo zapominacie o pewnych rzeczach :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »