Informacje

20.02.2019 17:58 wizyta w watykanie

Warszawska radna u papieża Franciszka. Przywiozła raport o pedofilii w Kościele


Przedstawiciele Fundacji "Nie lękajcie się", posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus oraz radna Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska
przekazali w środę papieżowi Franciszkowi raport o nadużyciach seksualnych duchownych w Polsce. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik zapowiedział, że po zapoznaniu się z treścią raportu zostanie przygotowana odpowiedź.

W środę posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus, prezes Fundacji "Nie lękajcie się", Marek Lisiński oraz stołeczna radna i działaczka społeczna Agata Diduszko-Zyglewska przekazali papieżowi Franciszkowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego Kościoła na przypadki pedofilii wśród księży.

Papież "obiecał", że zapozna się z raportem

- Do spotkania doszło tuż po audiencji generalnej w Watykanie. Spotkanie było umówione, papież wiedział, że tam będziemy. Służby watykańskie się nas spodziewały, bo jakiś czas temu wysłałam do Franciszka list z prośbą o kilka minut rozmowy. Dzisiejsze wydarzenia traktuję jako odpowiedź na ten list – mówiła Scheuring-Wielgus.

- Rozmowa trwała kilka minut, przekazaliśmy papieżowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego Kościoła na przypadki pedofilii wśród księży. Są w nim nazwiska i dowody. Papież przyjął go i podziękował. Obiecał, że się z nim zapozna jeszcze przed synodem. Na koniec pocałował Marka Lisińskiego w rękę – relacjonowała spotkanie posłanka.

Również Lisiński mówił, że papież z nim porozmawiał i ucałował jego dłoń. - To są rzeczy niezapomniane. Papież obiecał, że przeczyta raport – powiedział Lisiński. Poinformował, że Franciszek otrzymał hiszpańskojęzyczną wersję raportu. Marek Lisiński, gdy miał 13 lat, sam padł ofiarą księdza pedofila.

O spotkaniu poinformowała także radna Warszawy z klubu Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska, znana z mocno lewicowych poglądów.

"Papież Franciszek właśnie przyjął od nas raport nt polskich biskupów, którzy chronili księży pedofilów. Dostał go w wersji hiszpańskiej, żeby mógł przeczytać osobiście i obiecał że to zrobi" - napisała na Facebooku. Gest pocałowania w rękę Lisińskiego określiła jako "ważny i wzruszający". "Mamy nadzieję, że za tym ważnym spotkaniem pójdą konkretne działania, które pomogą chronić polskie dzieci: dymisje biskupów odpowiedzialnych za chronienie sprawców. Czekamy" - stwierdziła.

"Zero tolerancji"

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz dr Paweł Rytel-Andrianik opublikował w środę komunikat, w którym poinformował, że dotychczas do Sekretariatu KEP "nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych". "Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź" – zapewnił.

"Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie" – napisał w komunikacie rzecznik KEP.

Szczyt na temat walki z pedofilią

Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że w czwartek o godz. 14.00 na konferencji prasowej w Rzymie zostanie ujawniona treść raportu, który otrzymał papież.

W czwartek w Watykanie pod hasłem: "Ochrona nieletnich w Kościele" rozpocznie się zwołany przez papieża Franciszka szczyt na temat walki z pedofilią. Podkreśla się, że to historyczne wydarzenie w Kościele, przełom i oczekiwany od lat punkt zwrotny.

W programie spotkania są dyskusje, liturgia pokutna w sobotę i msza w niedzielę. Na jej zakończenie papież wygłosi podsumowujące przemówienie. Ma ono, tak jak całe spotkanie, wyznaczyć kierunek globalnych działań Kościoła wobec skandalu nadużyć, ich tuszowania i w ramach prewencji.

js//rzw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komediantka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 15:07 ~Komediantka

  Czy pani Scheuring-Wielgus i pan Lisiński, ucałowany w rękę przez Papieża zostaną do końca?? Wezmą udział we mszy świętej? Skoro wykazują taką troskę o dobro Kościoła...

 • śwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 15:01 ~śwo

  Komunistka Diduszkowa pojechała dać świadectwo o zmartwychwstaniu męża podczas puczu grudniowego w 2016 ;)

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 11:20 ~waws

  Robert~Robert

  Żenujący gest..
  Niech się zajmą polityką a nie walką z Kościołem..

  Nikt nie walczy z kościołem a z przestępcami i zwyrodnialcami - zboczeńcami w sutannach. Pytanie podstawowe ile jest tych księży i zakonników. Czy 10% jak w innych krajach czy dużo więcej jak np W krajach Ameryki Południowej. Uważam że liczby będą dużo większe w Polsce. A to znaczy że dziesiątki tysięcy ofiar - ludzi zostało zniszczone na całe życie. A każdy kto broni czy ukrywa pedofili jest współwinny ich tragediom ofiar. Dzisiaj już nie ma czasu na dyskusje - to już oczywista, oczywistość kwestia jaka jest skala. A kościół powinien wszystko zrobić aby się oczyścić. Inaczej będzie znak równości między KK a pedofilami

 • Nierówny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 09:54 ~Nierówny

  Żaden raport i żadna kara, nie wystraszy pedofilia. Oni są wszędzie w każdym zawodzie i niestety ta nieuleczalna choroba jest silniejsza od nich. Jedynym rozwiązaniem jest eliminowanie takich zwyroli, bo trzymanie ich w wiezieniach jest bezsensowne, co udowodniono już nie raz i nie dwa razy.

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 07:30 ~marta

  Wolałabym aby zerwano konkordat a kościół oddał niesłusznie zwracane mu majątki bo np. Polakom , w większości , nic nie zwrócono...to był pakt z diabłem podpisany z komunistami...

 • Engi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 07:04 ~Engi

  A za czyje pieniądze udała się tam warszawska radna?

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 05:10 ~Robert

  Żenujący gest..
  Niech się zajmą polityką a nie walką z Kościołem..

 • pan Popiołek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2019 00:44 ~pan Popiołek

  Krytyka polityczna u papieża. Koniec świata.

 • precyzja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 21:08 ~precyzja

  gość~gość

  Głównym celem było przedstawienie wdowy po zmartwychwstałym Diduszce.


  To eeest mova niieee na wisci! A tak btw. zastanawia mnie gest Papieża. Byłby on uzasadniony gdyby ponad wszelką wątpliwość ustalono ze BYŁ ofiarą ksiedza-pedofila. Natomiast "na dzień dzisiejszy" mamy tylko jego wersję.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 18:44 ~gość

  Głównym celem było przedstawienie wdowy po zmartwychwstałym Diduszce.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »