Informacje

17.03.2015 15:39 na wniosek śledczych z legionowa

Warszawska prokuratura przejmuje śledztwo ws. śmierci 19-latka

SERWISY:

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przejmuje śledztwo w sprawie śmierci 19-letniego Rafała. Młody mieszkaniec Legionowa zmarł ponad tydzień temu podczas policyjnej interwencji. Zadławił się plastikowym woreczkiem z marihuaną, który połknął. Protest przeciwko policyjnej interwencji doprowadził do zamieszek w mieście.

- Śledztwo zostało przeniesione do Prokuratury Okręgowej Warszawa Północ ze względu na zamieszki, do których doszło w Legionowie. To całkowicie zakłóca możliwość pracy prokuratora w Legionowie - mówi tvnwarszawa.pl Renata Mazur, rzeczniczka praskiej prokuratury.

Jak zapewnia, nie jest to oznaka braku zaufania do legionowskich śledczych. - Prokuratur z Legionowa sam wystosował wniosek o przeniesienie śledztwa. Dziś wniosek ten został przyjęty - podaje Mazur. - Nie mamy żadnych zastrzeżeń do pracy legionowskiej prokuratury. Przyczyną jest atmosfera, która zapanowała w mieście - przekonuje.

Renata Mazur zwraca także uwagę, że podwarszawska prokuratura musi się teraz skupić na skutkach starć z policją, do których doszło w niedzielę i poniedziałek. Łącznie zatrzymano ponad 20 osób. Część usłyszała już zarzuty.

Niedzielne zamieszki

Protesty, których skutkami zajmuje się dziś miejscowa prokuratura, wybuchły w ostatnią niedzielę. Mieszkańcy przyszli wyrazić swój sprzeciw przeciwko policyjnej interwencji sprzed tygodnia, podczas, której zasłabł, a potem zmarł 19-letni Rafał.

Nieumundurowani policjanci zatrzymali wówczas kilka młodych osób, które podejrzewali o posiadanie lub handel narkotykami. Jeden z mężczyzn usiłował połknąć foliowe zawiniątko z marihuaną, które miał przy sobie. 19-latek zadławił się i przestał oddychać, został przewieziony przez wezwaną karetkę do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł.

Jak powiedziała nam we wtorek, Renata Mazur, dwaj pozostali zatrzymani mieli przy sobie narkotyki i usłyszeli zarzut posiadania udzielania środków odurzających innym osobom. - Zostali przesłuchani przez prokuratora, obaj się przyznali i złożyli wyjaśnianie – dodała Mazur. Policja i śledczy nie udzielają informacji, jakie były to narkotyki i w jakiej ilości.

Oskarżają policję

Tydzień po tragedii przed komendą w Legionowie pojawiło się kilkaset osób, aby zaprotestować przeciwko działaniom policji, którą oskarżają o przyczynienie się do śmierci 19-latka. Tak samo sądzą jego rodzice.

Policja przekonuje, że zadławienie się nie było wynikiem działań funkcjonariuszy. - Na ciele tego 19-letniego mężczyzny nie znaleziono żadnych obrażeń, które mogłyby świadczyć o tym, że użyto wobec niego przemocy – tłumaczył rzecznik komendy stołecznej Mariusz Mrozek.

W niedzielny wieczór protest przeciwko działaniom policji przerodził się w regularne starcia chuliganów z policją. W stronę funkcjonariuszy poleciały butelki i kamienie, odpowiedzieli pałkami i gazem pieprzowym. Zatrzymano osiem osób, kilku policjantów odniosło obrażenia. Uszkodzono elewację budynku i kilka radiowozów.

13 zatrzymanych

Do protestów doszło także następnego dnia, ale miały mniejszą skalę. W poniedziałek wieczorem przed legionowską komendą zebrało się około 200 osób, które skandowały obraźliwe hasła pod adresem policji. W pewnym momencie od tłumy oderwała się kilkudziesięcioosobowa grupa, która szukała zaczepki z policją. W jej stronę poleciały kamienie i butelki. Jeden policjant trafił do szpitala. Zatrzymano 13 osób, w tym trzy kobiety. 11 spośród zatrzymanych osób było nietrzeźwych, jedna miał przy sobie narkotyki.

Podsumowanie poniedziałkowych starć:

b/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2015 14:48 ~stan

  Każdy kto nie szanuje drugiego , nie szanuje siebie .

 • Jedenz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 08:02 ~Jedenz

  olo098~olo098

  do osób pod pseudonimami wierzbno i pasażer 57
  widać że strzelacie ślepymi nabojami o sprawa wychowania synalub córki dopiero przed wami mam nadzieje że swoją pocieche uda ci sie na wzór narodu wychować a jak niemasz dziecito nie produkujcie sie bo tego co przezywa ta rodzina pomimo wszystko nie jesteś wstanie ogarnąć jedenz drógim .

  Już chciałem nie zareagować na twój wpis, bo ostatecznie co drugi post zawiera błędy, ale ten" Jedenz drógim " mnie dobił.

 • Wiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 08:00 ~Wiki

  z drógim pisze się przez u - słoiku.,

 • olo098

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 06:38 ~olo098

  do osób pod pseudonimami wierzbno i pasażer 57
  widać że strzelacie ślepymi nabojami o sprawa wychowania synalub córki dopiero przed wami mam nadzieje że swoją pocieche uda ci sie na wzór narodu wychować a jak niemasz dziecito nie produkujcie sie bo tego co przezywa ta rodzina pomimo wszystko nie jesteś wstanie ogarnąć jedenz drógim .

 • juno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2015 23:43 ~juno

  Polskie Ferguson - w polskim wydaniu light

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2015 20:22 ~Wierzbno

  Rodzice popełnili błędy wychowawcze, ale winią wszystkich dookoła. Ręce opadają.

 • PASAŻER57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2015 18:51 ~PASAŻER57

  17:21 ~Z Legionowa

  Rodzice zmarłego mają pretensję do wszystkich tylko nie do siebie. Smutne ale prawdziwe...
  dokładnie

 • Linkin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2015 18:07 ~Linkin

  Szkoda młody był mógł żyć ale Marysia go wykonczyla

 • ali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2015 17:33 ~ali

  czemu tak nie było od razu ? się pytam

 • Z Legionowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2015 17:21 ~Z Legionowa

  Rodzice zmarłego mają pretensję do wszystkich tylko nie do siebie. Smutne ale prawdziwe...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »