Informacje

16.11.2011 20:11 trasa na skarpie

Warszawska Droga Kultury

SERWISY:

 

Przedstawiciele warszawskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych chcą utworzyć wzdłuż skarpy wiślanej Warszawską Drogę Kultury. W środę w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się spotkanie, podczas którego rozważano kształt przyszłej ścieżki. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, klubu sportowego "Warszawianka", Muzeum Narodowego w Warszawie i Senatu.

"Przed wojną warszawscy urbaniści i architekci wymyślili, by na skarpie warszawskiej umieścić ciąg różnych instytucji. Chcieli też, by Zamek Królewski był połączony z tymi instytucjami ścieżką spacerową, równoległą do Traktu Królewskiego. Plany te pokrzyżowała wojna. Teraz jest czas, kiedy instytucji na skarpie jest więcej. Ważne byłoby połączenie ich linią, szlakiem wzajemnie promujących się instytucji i taka jest idea" - powiedział PAP w środę Jarosław Chołodecki ze Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Smolnej.

Szlak z mapą

Stowarzyszenie jest inicjatorem powstania Warszawskiej Drogi Kultury, która miałaby obejmować szereg instytucji kulturalnych i naukowych.

"Chcielibyśmy, by ten szlak był opisany. By powstała mapa, dzięki której zwiedzający i turyści mogliby odkrywać kolejne punkty znajdujące się na wytyczonym szlaku" - mówił Chołodecki. Dyrektor stołecznego Muzeum Historii Polski, Robert Kostro, dodał, że dobrym posunięciem byłoby opracowanie przetłumaczonego na obce języki przewodnika po Warszawskiej Drodze Kultury.

Od Cytadeli

Dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Joanna Bojarska zaproponowała, by na Drodze Kultury znalazło się m.in. powstające Centrum Interpretacji Zabytków, w którym opisywane będzie szczegółowo warszawskie Stare Miasto.

Warszawska Droga Kultury miałaby rozpoczynać się na Cytadeli, gdzie w przyszłości będzie się znajdować Muzeum Wojska Polskiego, i kończyć w Królikarni. Na szlaku miałyby znaleźć się m.in. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Zamek Królewski, Dom Spotkań z Historią, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowe, Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Historii Polski i Klub Sportowy "Warszawianka".

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ObronicKulture

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2012 14:10 ~ObronicKulture

  Jest czymś niedopuszczalnym, że Ratusz w 2012 obcina środki na kulturę!! To zamach na kulturę! Władze Mazowsza zabrały minimum 1/4 środków finansowych Warszawskiej Operze Kameralnej, zabiera się niemal całkowicie środki wielu domom Kultury ! M.in Środmiejskiemu Domowi Kultury, odsunięto w czasie i to o wiele lat budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej (a w tym m.in sali teatralno - koncertowej). Decydujący udają, że jest wszystko ładnie i wspaniale, a rzeczywistość mamy nieco inną. Politycy obecnie rządzącej PO stawiają na jakieś swoje korzyści a ludziom niszczą kulturę wysoką, edukację i są coraz "dalej" od społeczeństwa. Kryzys to nie wymówka!

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2011 21:32 ~Max

  Zaskakujaco dobry pomysl. Dobry sposob na promocje. Szkoda tylko ze kamienice przy Zamkowym i na Starowce takie smutne i zniszczone elewacje maja. Jakby nie zalezalo na ich urodzie Miastu :(

 • jsg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 22:19 ~jsg

  Może na początek przywrócić przejście przez Muzeum Wojska do kładki nad Książęcą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »