Informacje

25.04.2019 18:13 od poniedziałku powrócą do prowadzenia zajęć

Warszawscy nauczyciele zawieszają strajk

SERWISY:

Warszawski Komitet Strajkowy zawiesił strajk prowadzony w szkołach. Od poniedziałku nauczyciele wracają do zajęć – poinformowali w czwartek członkowie komitetu.

Strajk nauczycieli zostanie zawieszony od soboty 27 kwietnia. - Mamy świadomość, że po tym strajku polska szkoła nie będzie już tak sama. Nasz protest trwa – podkreśliła Katarzyna Zawadka z Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Johanna Wolfganga Goethego.

Zapewniła, że protestujący nauczyciele od poniedziałku powrócą do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

"Jesteśmy rozczarowani"

Członkowie komitetu wyjaśnili, że po zawieszeniu przez ZNP strajku postanowili o powrocie do pracy przy tablicy. "Ubolewamy nad zawieszeniem strajku. Rząd nie zrealizował ani jednego naszego postulatu. Jesteśmy mocno rozgoryczeni i rozczarowani" – napisali w oświadczeniu, które przedstawili podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Ocenili, że "rząd nic nie zrobił w celu rozwiązania konfliktu z nauczycielami i pracownikami oświaty. Jednocześnie zmieniał prawo, dewastując polską edukację oraz niszcząc prestiż nauczyciela".

Nauczyciele z WKS zapewnili, że nadal będą prowadzili protest, choć nie potrafili ocenić, czy jeżeli rząd nie spełni postulatów zgłaszanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, od września znów przystąpią do strajku.

Strajk może zostać wznowiony we wrześniu

W czwartek prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że jeżeli rząd nie spełni postulatów związku – w tym 30-procentowej podwyżki wynagrodzeń – to z początkiem września znów rozpocznie się strajk.

- Od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy - poinformował w czwartek prezes Broniarz.

Strajk nauczycieli

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszeni. W czwartek zebrało się prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po posiedzeniu prezes związku zorganizował konferencję prasową, na której ogłosił decyzję o zawieszeniu strajku.

W związku z utrudnioną przez strajk klasyfikacją maturzystów Rada Ministrów przyjęła w środę projekt nowelizacji Prawa oświatowego, który zakłada, że jeżeli o klasyfikacji uczniów nie zadecyduje rada pedagogiczna, będzie mógł to zrobić sam dyrektor szkoły. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że dyrektor nie sklasyfikuje uczniów, wtedy będzie mógł to zrobić wskazany przez władzę samorządową nauczyciel.

Nauczyciele manifestowali pod Ministerstwem Edukacji Narodowej:


PAP/ab/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • budaruska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 22:36 ~budaruska

  Ciemna gawiedź wiwatuje bo nauczyciele nie dostaną podwyżek! Może powinni zachorować na psią grypę...

 • skonczysiestrajk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 20:59 ~skonczysiestrajk

  Sylwek~Sylwek

  Zależy kto jest w większości :) Jak jeden łamistrajk wejdzie to pokoju nauczycielskiego, w którym bedzie kilkunastu strajkujących to nie bedzie miał łatwego życia ;)

  A na miejscu dyrektora to byś nie wybrzydzał tylko brał jak leci, zwłaszcza jeśli chodzi o nauczycieli przedmiotów ścisłych czy jezyków obcych. Takich już teraz brakuje, a po tym jak teraz nauczyciele zostali sponiewierani to pewnie w przyszłości bedzie jeszcze mniej chętnych do tego zawodu.


  To jest też nasz problem - nie można uszanować cudzych - innych niż nasze - poglądów, tylko jak ma inne to już trzeba go zgnoić albo kłody pod nogi. Ten dowcip o dwóch Polakach ze sklepami na tej samej ulicy jest jednak bardzo prawdziwy.

  A celem nauczyciela najpierwszym jest uczenie dzieci, a nie działalność polityczno-związkowa.

  U nas wielkim błędem jest konieczność posiadania wykształcenia pedagogicznego - oprócz wiedzy kierunkowej typu fizyka dla fizyka. W Estonii której system edukacji przewyższa nasz pod względem osiąganych wyników trzeba tylko chcieć uczyć i znać temat którego chciałoby się dzieci/młodzież uczyć.
  Oczywiście jak to możliwe że ktoś bez wykształcenia pedagogicznego może uczyć? Jak widać po Estonii - może.
  Gdyby nie to wymaganie być może nauczycieli byłoby więcej.

 • Sylwek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 19:55 ~Sylwek


  Nat~Nat

  Pytanie tylko kto komu nie będzie miał odwagi spojrzeć w oczy. W większości szkół chyba strajkujący nauczyciele byli większością, a ci nie strajkujący to pojedyncze osoby, więc pytanie, jak teraz będą traktowani ci nie strajkujący. Opinia łamistrajków będzie im towarzyszyła do końca kariery zawodowej.
  antystrajk~antystrajk


  A to opinia strajkującego nie szkodzi?
  Na miejscu dyrektora szkoły zastanowiłbym się dwa razy zatrudniając strajkowicza.  Zależy kto jest w większości :) Jak jeden łamistrajk wejdzie to pokoju nauczycielskiego, w którym bedzie kilkunastu strajkujących to nie bedzie miał łatwego życia ;)

  A na miejscu dyrektora to byś nie wybrzydzał tylko brał jak leci, zwłaszcza jeśli chodzi o nauczycieli przedmiotów ścisłych czy jezyków obcych. Takich już teraz brakuje, a po tym jak teraz nauczyciele zostali sponiewierani to pewnie w przyszłości bedzie jeszcze mniej chętnych do tego zawodu.

 • Mazur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 18:55 ~Mazur

  W niektórych szkołach nauczyciele podjęli decyzję o tym, by nie uczestniczyć w radach klasyfikacyjnych uczniów.

 • questor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 18:43 ~questor


  Tak, tak, za brak zajęć w czasie tzw. majówki biedni nauczyciele otrzymają kilkutysięczną pensyjkę

 • ucho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 18:40 ~ucho

  czy dlatego zawieszono strajk, by biedni nauczyciele mogli zebrać na koniec roku szkolnego kwiatki wdzięczności

 • alumn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 18:37 ~alumn

  a jak będzie z materiałem szkolnym, którego w czasie uniemożliwienia dzieciom nauki nie przerobiono?!

 • rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 18:10 ~rudy

  Kolejna próba destabilizacji państwa zakończona porażką :D

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 18:10 ~Marek  Wiem~Wiem

  Zobaczycie wszyscy plujący jak teraz nauczyciele będą się "przykładali " do pracy, żadnych wycieczek, konkursów, zajęć dodatkowych, jasełek i innych zadań... no chyba, ze rodzice zapłacą. Tylko 18 godz. i do domciu tak jak twierdzicie. Głupota boli... nie zasłużyliście plujący jadem rodzice aby nauczyciele poświęcali się dla waszych dzieci, sami to róbcie!!! Jeszcze zobaczycie!
  Amelia~Amelia

  Czyli przyznajesz racje że pracują ponad połowę mniej godzin niż statystyczny Kowalski. Czyli należy się pensja teraz i tak jest wysoka i konkurencyjna.
  Doctore~Doctore

  Nie strasz, nie strasz bo sie ... Nauczyciele ciągle jęczą jak to im źle i niedobrze, niezależnie od tego kto rządzi. Chcecie zarabiać tyle, co na zachodzie, a kto by nie chciał. Każdy zasługuje na dobre wynagrodzenia, ale nie każdy ma przywilej strajkowania. Tutaj dobry pomysł miał Korwin. Sprywatyzować cały system, polikwidować kuratoria i ministerstwa, a zaoszczędzone pieniądze dać rodzicom. Wolny rynek, szybko zweryfikowałby cały system i nauczycieli. Część nędznych placówek zbankrutowałoby, a część nędznych nauczycieli musiałaby zmienić zawód. Naprawdę dobrzy i z powołania, zarabialiby odpowiednio dużo, tylko wówczas okazałoby się, że takich zbyt mało, ale to nie problem.

  POPIERAM. Prywatyzacja szkolnictwa to jedyny ratunek przed tego typu akcjami(służby zdrowia także).

 • budaruska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 18:09 ~budaruska

  Pienie po raz kolejny rząd ograł opozycję :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »