Informacje

07.11.2013 13:01 "Drogi do Wolności"

Warszawscy architekci zaprojektują promenadą w Stoczni Gdańskiej

SERWISY:


Grupa 5 Architekci z Warszawy wygrała konkurs na koncepcję architektoniczno-krajobrazową dla promenady miejskiej "Droga do Wolności", która będzie przebiegać przez teren dawnej Stoczni Gdańskiej. Projektanci zaproponowali, aby na deptaku założyć sad jabłoniowy.

Wyniki konkursu ogłoszono w czwartek w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Sad jabłoni ze swoim poetyckim nastrojem jest silnym podkreśleniem duchowego aspektu solidarnościowej rewolucji i neutralnym tłem dla autentycznych zabytków – przeczytał uzasadnienie sądu konkursowego zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej Wiesław Bielawski, pełniący funkcję przewodniczącego jury.

Jabłonie w stoczni

Według członków jury, sad oznacza "radość, optymizm; stwarza swobodną przestrzeń dla spontanicznej integracji ludzi".

- Pozwoli to przybliżyć historię młodym pokoleniom w sposób nowatorski i współczesny. Odradzająca się przyroda jest dla przestrzeni opustoszałej po stoczni symbolem pamięci i nadziei oraz świadectwem, że wolność tak charakterystyczna dla Gdańska ma tu swoją kolebkę – uznał sąd konkursowy.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zapowiedział, że prace przy budowie promenady rozpoczną się w 2015 r. Latem przyszłego roku ma być otwarte natomiast Europejskie Centrum Solidarności, którego budynek powstaje obok "Drogi do Wolności".

"Droga do Wolności" o łącznej powierzchni ponad 4 ha zacznie się przy ul. Jana z Kolna, na wysokości powstającej siedziby Europejskiego Centrum Solidarności i pomnika Poległych Stoczniowców, przejdzie obok historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, w kierunku powstającej ul. Nowej Wałowej. Następnie Droga do Wolności skieruje się ku stoczniowemu nabrzeżu i zakończy się przy moście pontonowym na Martwej Wiśle.

71 zgłoszeń

Na konkurs wpłynęło 71 zgłoszeń w tym trzy z zagranicy – Hiszpanii, Wlk. Brytanii oraz USA, z czego 64 spełniało wymogi formalne. Do pierwszego etapu zakwalifikowało się następnie 19 prac. W drugim i ostatnim etapie konkursu jury oceniało pięć projektów.

Zwycięska pracownia Grupa 5 Architekci otrzymała zaproszenie z wolnej ręki na realizację dokumentacji projektowej, wykonawczej, kosztorysu i harmonogramu realizacji przedsięwzięcia.

Prace oceniał 10-osobowy sąd konkursowy, zasiadali w nim m.in. plastyk Andrzej Pągowski, dyrektor ECS Basil Kerski i prof. Ewa Kuryłowicz z Politechniki Warszawskiej.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • o take polskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 19:43 ~o take polskie

  To tam w Gańsku jest jeszcze jakaś stocznia?jeszcze jej solidaruchy nie sprzedali za złotówke albo nie zamienili na centrum handlowe?

 • Kr1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 14:36 ~Kr1

  Ależ ten serwis ę i ą!

 • Szot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 13:23 ~Szot

  Jestę promenadą :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »