Informacje

14.04.2016 18:38 "Zwracamy się do Waszej Świątobliwości"

Warszawscy aktywiści piszą do papieża. "Jakość powietrza się pogarsza"

SERWISY:


Aktywiści miejscy napisali list do papieża Franciszka. Proszą, by zwrócił uwagę na jakość powietrza w polskich miastach, między innymi w Warszawie. "Do dalszego zwiększania zanieczyszczeń mogą się przyczynić także inwestycje planowane na terenach instytucji kościelnych" – przekonuje Miasto Jest Nasze.

List do papieża aktywiści wysłali w czwartek. Przywołują w nim encyklikę "Laudato Si", i podkreślają, że Franciszek wielokrotnie przywołuje problem niszczenia i zanieczyszczenia środowiska, widoczny zwłaszcza w miastach na całym świecie.

"Zwracamy się do Waszej Świątobliwości, aby przy okazji mających się odbyć w tegoroczne wakacje Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, zechciał zwrócić uwagę na zanieczyszczenie polskich miast. Problem ten w ostatnich latach przybrał ogromną skalę i staje się tematem, wobec którego nie chcemy przechodzić obojętnie" - czytamy w liście.

"Organizacje biją na alarm"

Piszą, że Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym polskim miastem. Ale nie zapominają również o Warszawie.

"Organizacje ekologiczne i społeczne biją na alarm, ponieważ jakość powietrza pogarsza się, a władze miasta, mimo składanych obietnic niewiele robią, by ten stan rzeczy poprawić. Niestety – mimo protestów społecznych – w stolicy nadal wycina się wiele drzew. Zabudowuje się także kliny napowietrzające i nie wprowadza żadnych działań, które miałyby uspokoić ruch samochodowy w miejscach najbardziej zanieczyszczonych" – przekonują.

Ich zdaniem do dalszego zwiększania zanieczyszczeń mogą się przyczynić także inwestycje na terenach instytucji kościelnych. W tym wypadku chodzi m.in. o planowany na kościelnej działce przy skrzyżowaniu ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej wieżowiec. CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ INWESTYCJI.

Członkowie MJN zwracają uwagę, że inwestycja może wpłynąć na zwiększenie ruchu samochodowego w tym rejonie i zanieczyszczenie powietrza.

Aktywiści proszą o zwrócenie uwagi na sytuację w polskich miastach. "Polacy to naród katolików, w którym wciąż żyje głęboki szacunek do Kościoła i do misji Ojca Świętego. Tak jak niegdyś Polacy znajdowali pocieszenie i nadzieję w pontyfikacie Jana Pawła II, tak i my dzisiaj szczerze i z nadzieją w sercach spoglądamy w Twoją stronę, Ojcze Święty" – piszą aktywiści.

 

Problemy ze smogiem

Pod koniec marca informowaliśmy, że stacje pomiarowe w centrum Warszawy wskazywały fatalny stan powietrza, ale ani służby, ani urzędnicy nie informowali o tym mieszkańców. Dlaczego? Inspekcja ochrony środowiska stwierdziła, że nie ma takiego obowiązku.

W listopadzie członkowie organizacji Miasto Jest Nasze pojawili w ratuszu z listem, w którym proponowali rozwiązania mająca uchronić miasto przed "katastrofą ekologiczną". To m.in. zakaz wjazdu ciężarówek do Śródmieścia, mycie ulic i sadzenie drzew.

Ratusz zapowiedział działania, które mają pomóc w walce ze smogiem. Urzędnicy mówili między innymi o dniach z darmową komunikacją, dotacjach na wymianę pieców oraz opracowaniu jednolitego systemu pomiaru. Władze miasta zapowiedział też, że zaangażują również straż miejską.

Jeszcze w tym roku ma powstać Warszawski Indeks Powietrza, czyli system, który pozwoli ocenić, jak zła jest sytuacja w stolicy. Zajmą się tym naukowcy ze stołecznej Politechniki.

HAPPENING "MIASTO JEST NASZE":

 

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kolega

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 22:22 ~Kolega

  to ja pytam~to ja pytam

  >>Pod koniec marca informowaliśmy, że stacje pomiarowe w centrum Warszawy wskazywały fatalny stan powietrza, ale ani służby, ani urzędnicy nie informowali o tym mieszkańców. Dlaczego? Inspekcja ochrony środowiska stwierdziła, że nie ma takiego obowiązku.<<

  I oto Polska właśnie - tu urzędy i instytucje nie są dla ludzi. Tu ludzie są dla urzędów i instytucji.

  Kiedy wreszcie skończy się to tępe, ruskie, komunistyczne myślenie? Ta obrzydliwa mentalność? Kiedy?


  Widzę, że się zbulwersowałeś, więc odpowiem na ile wiem. A z tego co wiem to dobowe przekroczenia norm są dopuszczalne, chodzi o to, żeby ŚREDNIA ilość zanieczyszczeń na dobę liczona z jakiegoś dłuższego okresu była w normie.

 • AZ123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 11:44 ~AZ123

  Dokładnie: napiszcie do Jarka, niech zmieni konserwatora/dyrektora WIOŚ-iu/dyrektywy unijne odnośnie norm jakości powietrza, no cokolwiek, a najlepiej wszystko i wszystkich... a potem bombę na to wszystko i zaorać do zera hahah....

 • to ja pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 10:47 ~to ja pytam

  >>Pod koniec marca informowaliśmy, że stacje pomiarowe w centrum Warszawy wskazywały fatalny stan powietrza, ale ani służby, ani urzędnicy nie informowali o tym mieszkańców. Dlaczego? Inspekcja ochrony środowiska stwierdziła, że nie ma takiego obowiązku.<<

  I oto Polska właśnie - tu urzędy i instytucje nie są dla ludzi. Tu ludzie są dla urzędów i instytucji.

  Kiedy wreszcie skończy się to tępe, ruskie, komunistyczne myślenie? Ta obrzydliwa mentalność? Kiedy?

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 09:05 ~max

  Napiszcie może do Jarka. On jest teraz wszechmogący i sam mieszka w Warszawie.

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 08:57 ~MKO

  I niech zwróci uwagę, że nad morzem kiepska pogoda.

 • POLL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 08:41 ~POLL

  KOLEJNE MATOLSTWO W AKCJI !!!. A CO MA PAPIEZ DO POWIETRZA W POLSKICH MIASTACH ??. DO PAPIEZA MOZECIE NAPISAC ZEBY CO NAJMNIEJ 60 % CZARNYCH I PURPUROWYCH ZABRAL DO WATYKANU !!!

 • HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 06:50 ~HGW

  No tak, tutaj jedynie modlitwa Papierza pomoże :)

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 05:58 ~Jerry

  Jedni się skarżą do Brukseli drudzy do papieża następni do Obamy a może poproście wszyscy Boga o szybką śmierć skoro o rozum już za póżno. Skarżypyty!!!

 • Ogłupianie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 02:01 ~Ogłupianie

  Czy ktoś zwrócił uwage ze artykuły w prasie , o smogu, ukazują się z adnotocją ze są sponsorowane? To program UE, taki sam jak "Tiry na tory" gdzie 10mln euro ma być wydane, przez 10 lat na.... edukacje społeczeństwa i zachętę dla przedsiębiorców...

 • ZXX1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 00:15 ~ZXX1

  Adres im się chyba pomylił.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »