Informacje

11.01.2018 21:23 "Warszawa dla Aleppo"

Warszawiacy pomagają uchodźcom. Zebrali prawie milion złotych


Blisko milion złotych udało się zgromadzić podczas zbiórek i akcji charytatywnych pod hasłem
"Warszawa dla Aleppo". Środki będą przeznaczone na wsparcie rodzin syryjskich uchodźców w Libanie.

Zbiórki pieniędzy były prowadzone podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych organizowanych przez stołeczne instytucje. Towarzyszyły im akcje charytatywne. Jak powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dzięki kampanii "Warszawa dla Aleppo" udało się zebrać prawie milion złotych.

Zbiórka dla dzieci w Aleppo była efektem inicjatywy warszawskich radnych z grudnia 2016 roku. Początkowo, planowano kwestę na rzecz budowy szkoły. Później koncepcja przekształciła się w zbiórkę na rzecz organizacji, które na co dzień zajmują się wparciem dla Syryjczyków.

"JAdanie" o ośmiu restauracjach

Jednym z elementów kampanii była akcja "JAdanie", do której przyłączyły się warszawskie restauracje.

W ośmiu lokalach od września do grudnia można było zamówić specjalne danie inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu - Bulgurki Julki - przygotowane przez uczestniczkę MasterChef Junior i kucharza Ofira Vidavskiego. Cały dochód ze sprzedaży potrawy został przekazany na rzecz Centrum Edukacyjnego prowadzonego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej na północy Libanu.

Jak informuje stołeczny ratusz w sumie udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych, a danie zamawiano 5540 razy.

Dzięki zebranym środkom szkoła w miejscowości Bire na północy Libanu, przy granicy z Syrią będzie mogła funkcjonować przez najbliższy rok i przyjąć więcej uczniów. Planowane jest jej rozbudowanie i wyposażenie jej w nowe materiały dydaktyczne. Jak czytamy w komunikacie prasowym, dzieci syryjskich uchodźców uczęszczają w niej na zajęcia podstawowe i wyrównawcze, a także na kursy zawodowe.

Integracja i edukacja

Jak informuje urząd miasta, Warszawa angażuje się nie tylko w akcje związane ze wsparciem uchodźców przebywających na terenie innych państw. W mieście działają instytucje zajmujące się wsparciem dla cudzoziemców przebywających w stolicy.

W 2014 roku w Warszawie powstało Centrum Wielokulturowe. Jest ono platformą współpracy między organizacjami pozarządowymi, miastem a innymi instytucjami i partnerami. Centrum ma działać na rzecz obcokrajowców przebywających na terenie miasta, tak by czuli się oni jak u siebie. Jak informuje ratusz, główne obszary realizowanych działań to: aktywizacja, informacja, kultura i edukacja.

Na rzecz integracji cudzoziemców pracuje też Komisja Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców. W jej skład wchodzi ponad 30 organizacji pozarządowych oraz urząd miasta. W ramach dotacji z budżetu miasta, realizowane są projekty związane z udzielaniem pomocy prawnej, psychologicznej oraz akcje poświęcone edukowaniu, integrowaniu i aktywizowaniu cudzoziemców.

Kolejną instytucja działającą w zakresie integracji jest Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Jego działania polegają przede wszystkim na zapewnianiu wsparcia w początkowym okresie adaptacji uchodźców i osób objętych ochroną uzupełniającą do warunków życia w Polsce oraz rozpoczęcia samodzielnego życia.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paulina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 21:14 ~Paulina

  Pamiętajmy też o dzieciach, które żyją obok nas i są niejednokrotnie bardzo potrzebujące. Zachęcam zatem do zapoznania się z Fundacją Szlachetny Gest i do przeczytania historii podopiecznych, którzy należą do tejże fundacji. Pomóżmy chorym dzieciom zaznać szczęścia.

 • ajatollah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 12:14 ~ajatollah

  Pomagajcie,uchodżcy na pewno wam się odwdzięczą.

 • biznes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 08:02 ~biznes

  Jak widać, poro organizacji żyje z tz uchodźców.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »