Informacje

11.01.2018 21:23 "Warszawa dla Aleppo"

Warszawiacy pomagają uchodźcom. Zebrali prawie milion złotych


Blisko milion złotych udało się zgromadzić podczas zbiórek i akcji charytatywnych pod hasłem
"Warszawa dla Aleppo". Środki będą przeznaczone na wsparcie rodzin syryjskich uchodźców w Libanie.

Zbiórki pieniędzy były prowadzone podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych organizowanych przez stołeczne instytucje. Towarzyszyły im akcje charytatywne. Jak powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dzięki kampanii "Warszawa dla Aleppo" udało się zebrać prawie milion złotych.

Zbiórka dla dzieci w Aleppo była efektem inicjatywy warszawskich radnych z grudnia 2016 roku. Początkowo, planowano kwestę na rzecz budowy szkoły. Później koncepcja przekształciła się w zbiórkę na rzecz organizacji, które na co dzień zajmują się wparciem dla Syryjczyków.

"JAdanie" o ośmiu restauracjach

Jednym z elementów kampanii była akcja "JAdanie", do której przyłączyły się warszawskie restauracje.

W ośmiu lokalach od września do grudnia można było zamówić specjalne danie inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu - Bulgurki Julki - przygotowane przez uczestniczkę MasterChef Junior i kucharza Ofira Vidavskiego. Cały dochód ze sprzedaży potrawy został przekazany na rzecz Centrum Edukacyjnego prowadzonego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej na północy Libanu.

Jak informuje stołeczny ratusz w sumie udało się zebrać ponad 100 tysięcy złotych, a danie zamawiano 5540 razy.

Dzięki zebranym środkom szkoła w miejscowości Bire na północy Libanu, przy granicy z Syrią będzie mogła funkcjonować przez najbliższy rok i przyjąć więcej uczniów. Planowane jest jej rozbudowanie i wyposażenie jej w nowe materiały dydaktyczne. Jak czytamy w komunikacie prasowym, dzieci syryjskich uchodźców uczęszczają w niej na zajęcia podstawowe i wyrównawcze, a także na kursy zawodowe.

Integracja i edukacja

Jak informuje urząd miasta, Warszawa angażuje się nie tylko w akcje związane ze wsparciem uchodźców przebywających na terenie innych państw. W mieście działają instytucje zajmujące się wsparciem dla cudzoziemców przebywających w stolicy.

W 2014 roku w Warszawie powstało Centrum Wielokulturowe. Jest ono platformą współpracy między organizacjami pozarządowymi, miastem a innymi instytucjami i partnerami. Centrum ma działać na rzecz obcokrajowców przebywających na terenie miasta, tak by czuli się oni jak u siebie. Jak informuje ratusz, główne obszary realizowanych działań to: aktywizacja, informacja, kultura i edukacja.

Na rzecz integracji cudzoziemców pracuje też Komisja Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców. W jej skład wchodzi ponad 30 organizacji pozarządowych oraz urząd miasta. W ramach dotacji z budżetu miasta, realizowane są projekty związane z udzielaniem pomocy prawnej, psychologicznej oraz akcje poświęcone edukowaniu, integrowaniu i aktywizowaniu cudzoziemców.

Kolejną instytucja działającą w zakresie integracji jest Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie. Jego działania polegają przede wszystkim na zapewnianiu wsparcia w początkowym okresie adaptacji uchodźców i osób objętych ochroną uzupełniającą do warunków życia w Polsce oraz rozpoczęcia samodzielnego życia.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paulina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 21:14 ~Paulina

  Pamiętajmy też o dzieciach, które żyją obok nas i są niejednokrotnie bardzo potrzebujące. Zachęcam zatem do zapoznania się z Fundacją Szlachetny Gest i do przeczytania historii podopiecznych, którzy należą do tejże fundacji. Pomóżmy chorym dzieciom zaznać szczęścia.

 • ajatollah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 12:14 ~ajatollah

  Pomagajcie,uchodżcy na pewno wam się odwdzięczą.

 • biznes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 08:02 ~biznes

  Jak widać, poro organizacji żyje z tz uchodźców.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Na chodniku przy Andersa zaczęły pojawiać się słupki. Znalazł się jednak kierowca, który zaparkował auto w taki sposób, że pokrzyżował drogowcom plany.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »