Informacje

02.10.2013 13:57 referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

Warszawiacy oceniają:
Drogi i korki

SERWISY:

Poranne i popołudniowe korki oraz remonty dróg i związane z nimi objazdy to jeden z największych koszmarów warszawiaków. Kierowcy narzekają na ciągłe utrudnienia i długie godziny spędzone w autach w drodze do pracy, a ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz tłumaczy, że taka sytuacja ma miejsce we wszystkich dużych miastach europejskich.

W przededniu referendum, w którym warszawiacy będą decydować, czy chcą odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz pytamy, jak mieszkańcy miasta oceniają jej rządy. Sprawdzamy, jakie są najbardziej sporne kwestie i przypominamy, co udało się zrobić, a z czym rządząca ekipa sobie nie poradziła.

Po komunikacji miejskiej pytaliśmy o drogi i utrudnienia na nich. Na to często narzekają warszawiacy.

- Kierowcy nie mają tu racji bytu. Dzięki pani prezydent w dużej mierze. Za dużo korków, nie ma przejazdu. Mam półtorej godziny do pracy - warszawscy kierowcy znają dobrze te problemy i w rozmowie z nami w większości wystawiają prezydent słabe oceny.

Znaleźli się jednak i tacy, którym po Warszawie jeździ się całkiem nieźle. - Myślę, że pani prezydent tego korka nie zrobiła, wystawiam piątkę - mówi jeden z nich.

Przypominamy najważniejsze miejskie inwestycje drogowe za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz:

Mosty: jeden z czterech

Najważniejszą inwestycją drogową, oddaną do użytku jest bez wątpienia most Północny. Kierowcy mogą z niego korzystać od marca 2012 roku. Chociaż pierwsze przymiarki do budowy przeprawy przez Wisłę na wysokości Bielan i Białołęki poczyniono jeszcze w Polsce Ludowej, to za czasów obecnej prezydent rozpoczęto oraz zakończono jej budowę.

Niestety inwestycja budzi wiele zastrzeżeń. Na otwartej niespełna półtora roku temu trasie kruszy się asfalt. Pisaliśmy o tym na początku sierpnia - zdjęcia i nagrania wykonał reporter tvnwarszawa.pl. Sprawą zajęli się Instytut Badawczy Dróg i Mostów, który wykona ekspertyzę. Dzięki niej przedstawione zostaną przyczyny powstałych ubytków i sposób ich naprawy.

To jednak tylko jeden z czterech mostów, które Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecała w kampanii.

Opóźnienia na budowach

Wielką inwestycją, na którą z niecierpliwością czekali kierowcy, przede wszystkim podróżujący z Włoch, Ursusa czy Pruszkowa, jest węzeł Łopuszańska. Umowa na to trzy poziomowe skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej została podpisana w 2009 roku. Pierwotnie węzeł miał zostać otwarty już w maju 2011 roku. Tak się jednak nie stało. Na opóźnienie wpłynęły między innymi złe warunki pogodowe. W rezultacie inwestycja oddana została do użytku w pod koniec grudnia 2011 roku.

Prawie rok dłużej niż planowano musieli czekać również kierowcy na przejazd nowymi wiaduktami na Andersa.

W połowie września 2013 roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych otworzył drugi wiadukt na ul. Marsa (w kierunku Rembertowa), nie posiadając pozwolenia na użytkowanie.

"Tak jest w każdym dużym mieście"

- Wiadomo, że są godziny szczytu i korki rano, i po południu, w każdym dużym mieście występują. A właśnie takim dużym miastem jest Warszawa. To samo dzieje się w Paryżu i w Londynie - odpowiada wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. - Dążymy do tego, żeby infrastruktura była jak najlepsza i jak najnowocześniejsza - dodaje Wojciechowicz.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydent Warszawy odbędzie się 13 października. Tego dnia lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 roku. Wtedy w głosowaniu wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że październikowe referendum w stolicy będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum będzie rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań oddanych zostanie więcej niż połowa ważnych głosów.

Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Gronkiewicz-Waltz zarzuca się m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji.

CZYTAJ TEŻ: Warszawiacy oceniają: Komunikacja i bilety

Jak Wam się podróżuje samochodem po stolicy?

Jak oceniacie inwestycje drogowe?

Wpisujcie swoje oceny (od 1 do 5) wraz z uzasadnieniem na forum tvnwarszawa.pl.

WSZYSTKO O REFERENDUM W WARSZAWIE - ZOBACZ.

ij/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Małgocha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 20:11 ~Małgocha

  Poruszam się po ulicach od 4 lat codziennie,w racji zawodu za kółkiem cały dzień i jest wielka różnica, moim zdaniem z każdym rokiem jest coraz lepiej,średnia prędkość po mieście jest nieznacznie wyższa i to świadczy o tym że korki są mniejsze. Więc nie na powodów do narzekań. Musimy się zastanowić czego oczekujemy czy lepszych dróg, czy zaniechania remontów które utrudniają ruch. Nie można mieć jednego i drugiego :) Często wyjeżdżam do innych większych miast w Polsce i uważam że Wawa na tą chwilę ma najlepszą infrastrukturę drogową.
  Pozdrowienia dla kierowców

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 10:06 ~żenada

  Wystarczy spojrzeć na budowe estakad przy Trasie Łazienkowskiej. Zburzyli jest tydzień. Dosłownie. Szybciutko, sprawnie, elegancko. A od półtora miesiąca nie dzieje się tam nic. Robota stoi! A gdyby przycisnęli wykonwacę, być może do Nowego Roku udałoby się skończyć przynajmniej dwie estakady.

  Jak to jest, nikomu nie zależy na tym, żeby zakończyć tę inwestycję wcześniej?

 • referendal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 10:54 ~referendal

  jak patrze jak się zapala zielone a kierowca przedemna stoi i szuka jedynki to mnie krew zalewa .

  tak to wina HGW ze nie dała mu mapy skrzyni biegów.

  LU dzie ogarnijcie się.

 • mała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 14:07 ~mała

  noko~noko

  1,5h do pracy? prawda jest taka, że większość kierowców jeździ jak skończone sieroty i stąd też korki.

  Święta Racja, Święta Racja

 • taaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 13:22 ~taaaaa

  Po jednym tyłku w niemal każdym z samochodów - jaaasne, to Gronkiewicz robi korki :D

 • noko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 12:28 ~noko

  1,5h do pracy? prawda jest taka, że większość kierowców jeździ jak skończone sieroty i stąd też korki.

 • deres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 11:54 ~deres

  Boziu... ja codziennie przejeżdżam przez całą Wawkę i też stoje w korkach. Czy to tylko wina HGW (której tak na marginesie nie cierpię)???? Cóż zrobili w tym zakresie poprzednicy??? A poza tym, niech ktoś wskaże europejską stolićę, w której nie ma porannych i popołudniowych korków.

 • sami_robicie_korki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 11:23 ~sami_robicie_korki

  Kieroffcy zamienili to miasto w jeden wielki parking. Zabrali pieszym chodniki, zdewastowali zieleńce, zachlapali ziemię olejem. Nie ma takiej możliwości, żeby korki się ulotniły, bo mimo poszerzenia i rozbudowy wielu jezdni, o którym głupio marzą pseudoznawcy, problem jest coraz większy zamiast coraz mniejszy. Trzy razy dłuższa jazda na tej samej trasie w stosunku do sytuacji sprzed kilkunastu lat.
  Tylko importy do Warszawy mogą bredzić, że "w tym mieście nic się nie robi". Co jeszcze byście chcieli, słoiczki, może budynki porozsuwać, żeby upchnąć wszystkie wasze bryczki?...

 • Michaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 11:13 ~Michaś

  Kierowca z Wawra mówiący o remoncie Traktu Lubelskiego i drodze z Międzylesia do Miłosnej -- typowe podejście. Popsuli mi dojazd, to znaczy że wszędzie jest źle. Masakra. Ja codziennie jeżdżę drogą Międzylesie - Stara Miłosna (Dzieci Polskich) i faktycznie są płyty betonowe na "końcu", dziury i doły -- ale żeby odrazu auto "srwiwalowe"? Bez przesady. Inna sprawa, że mogliby w końcu tę drogę zrobić. Ja oceniam drogi na 4 i to tylko dlatego, że tak mało się ich buduje i remontuje.

 • ja1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2013 11:10 ~ja1

  a czy ktoś może mi wyjaśnić co się dziś działo na dojeździe na most Grota? Przez ponad 40 minut stałam w korku. Nie było żadnego wypadku, przez most przejechało się już bez problemu, natomiast sam wjazd to był jakiś koszmar. Zamiast być w pracy na 8:00 to byłam o 9:15!!! Tak samo metro - dlaczego zatrzymuje się w tunelach między niektórymi stacjami i dlaczego na stacjach Ratusz Arsenał i Centrum stoi po 2-3 minuty? Co to w ogóle ma znaczyć!?! Czy nikt nie szanuje naszego czasu?!? Nie mam zamiaru tracić życia na spędzanie czasu w komunikacji miejskiej. Jestem o krok od przerzucenia się na samochód.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »