Informacje

11.10.2013 06:00 REFERENDUM W WARSZAWIE

Warszawiacy oceniają: kultura

SERWISY:


Z jednej strony uchwalenie Programu Rozwoju Kultury i współpraca z organizacjami pozarządowymi, z drugiej strony spory z twórcami, problemy finansowe i porażka flagowych inwestycji - tak wygląda sytuacja kultury pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W przededniu referendum, w którym warszawiacy będą decydować, czy chcą odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz pytamy, jak mieszkańcy miasta oceniają jej rządy. Sprawdzamy, jakie są najbardziej sporne kwestie i przypominamy, co udało się zrobić, a z czym rządząca ekipa sobie nie poradziła.

Dobry program i porażki

Dwie kadencje prezydent Gronkiewicz-Waltz mijają pod znakiem trudnej współpracy z ludźmi kultury i organizacjami pozarządowymi. Z jednej strony udało się uchwalić szeroko konsultowany Program Rozwoju Kultury do roku 2020, z drugiej - to właśnie te środowiska najgłośniej krytykują rządzącą miastem ekipę: za problemy finansowe, decyzje kadrowe, słabą promocję miasta i jego kultury.

Wreszcie za największe porażki: odpadnięcie z wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016, zakończona w sądzie awantura ze szwajcarskim architektem, autorem projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i zawieszony na kołku projekt budowy siedziby orkiestra Sinfonia Varsovia.

Znikają kina, podupadają teatry

- Nic się nie zmieniło podczas tej prezydentury - mówi nasza pierwsza rozmówczyni. Druga dodaje jednak, że nastąpiły zmiany, ale niestety na minus. - Tyle było fajnych starych kin. Uczęszczałam do nich i jest mi strasznie przykro, że zostały pozamykane. Podupadają też teatry, bo nie mają środków.

Spotkaliśmy się również z opiniami, że niczego nie brakuje, ale gorzej jest z promocją kultury. - Oferta jest duża, ale ludzie nie wiedzą o tych wszystkich ciekawych miejscach - mówi nam student. - Daję czwórkę, bo korzystam i jestem zadowolony - dodaje nasz kolejny rozmówca.

Spór o kulturę jest jedną z osi kampanii referendalnej. "Bez związku" z nią ze stanowisk odwołano m.in. szefa biura kultury i szefową biura promocji. To na tej samej fali zmieniono szefa wydziału estetyki. Stało się to jednak zbyt późno, by udało się przygotować nowe otwarcie w tej dziedzinie.

"Znikające miejsca to znak czasów"

- Staramy się wspierać warszawską kulturę, również finansowo - odpowiada Agnieszka Kłąb, rzeczniczka warszawskiego ratusza.

I dodaje: - Przekazujemy przestrzenie publiczne pod kulturę. Nowe przestrzenie, takie jak Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Warszawskiej Pragi, które budujemy. To też będzie niesamowity impuls dla prawej strony Wisły. Ale też przestrzenie, które wynajmujemy jako "lokal na kulturę" - tłumaczy Kłąb.

Zdaniem rzeczniczki ratusza znikające z mapy miasta teatry i kina, to znak czasów, w których żyjemy. Kłąb podkreśla jednocześnie, że miejskie teatry mają się dobrze.

- Dla nas najważniejsze jest to, że warszawiacy chcą korzystać z oferty kulturalnej. Po drugie, karta warszawiaka i karta młodego warszawiaka będą upoważniały do zniżek w obiektach kulturalnych, czyli kultura oferowana w Warszawie będzie tańsza dla osób płacących tu podatek dochodowy - zauważa Kłąb.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydent Warszawy odbędzie się 13 października. tego dnia lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 roku. Wtedy w głosowaniu wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Gronkiewicz-Waltz zarzuca się m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji.

ij/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • robc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 16:30 ~robc

  Absolutnie popieram wypowiedź. To, że Warszawa nie ma na stale teatru operetkowego - Operetki Warszawskiej to hańba bez dwóch zdań. To sprawa jeszcze z końca lat 90 -tych, kiedy to operetke przekształcono w teatr rozrywkowy a aktualny dyrektor zwolnił z Romy cały zespół artystów muzyków. Był to 99 r. Dlaczego Wieden, Budapeszt, Berlin, Praga, Paryż nie wstydzą sie, że maja operetki? Warto posłuchać tego ciekawego gatunku: np.w Tvp Kultura: Netrebko,Villazon,Domingo o 15.25 17.11.

 • ukiN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 13:44 ~ukiN

  To prawda. Nie kwestionuje tylu inwestycji (chociaż w służbie mogłyby być jeszcze większe). Jednak sfera kultury i dziedzictwa stolicy jest bardzo zaniedbana. Zabytkowe dzielnice takie jak Praga, Wola, fragmenty dawnego Śródmieścia (renowacje zabytkowych, opuszczonych kamienic kosztują, ale nie można czekać w nieskończoność, są środki unijne i sponsorzy). W kulturze wyższej jesteśmy świadkami eksperymentów, wcześniej niespotykanych, za to wiele ważnych instytucji kultury jest niedofinansowanych. Od tych najsłynniejszych aż po domy kultury. Nie krzewi się tradycji warszawskich. Nie dba o świetny repertuar. Mamy zamki, pałace, a w nich coraz mniej koncertow. Likwiduje się gmachy działające wiele lat (np.Państwową Operetkę, którą zmieniono jeszcze u schyłku l.90tych).

 • Niku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 11:01 ~Niku

  Jeżeli juz chodzi o to muzeum to zdecydowanie lepszym rowiązaniem byłoby zainwestowanie w odnowienie jakieś ulicy z przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Miejsca które i dla warszawikaów i żydów przypominałoby o wspólnym życiu, o ponad narodowym charakterze warszawy. No i byłoby to super miejsce. Np. restauracje i biznesy żydowskie... Kawałek kultury.

 • Mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 09:30 ~Mark

  Ta ile kasy poszlo na muzem Zydow ? Dlaczego my się do tego musieliśmy dolozyc? Dlaczego stracilismy skwer w centrum Warszawy i czy ktoś zaplacil za ten teren? Ile muzeów Polskich Żydzi buduja w Izraelu?

 • Katamaran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 08:56 ~Katamaran

  Głosowałbym za pozostawieniem HGW na stanowisku prezydenta W-wy, gdyby miasto chociażby rozpoczęło budowę szpitala południowego, tak bardzo potrzebnego warszawiakom. Niestety, władze stolicy wolały dofinansować budowę Muzeum Żydowskiego, tak naprawdę dla większości mieszkańców stolicy obiektu jeśli nie obojętnego w swoim istnieniu, to raczej w żadnej mierze nie poprawiającego ich życia w Warszawie. Dlatego m.in. za takie decyzje zagłosuję za odwołaniem ze stanowiska prezydenta miasta H.Gronkiewicz-Waltz.

 • Sparrovsky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 08:56 Sparrovsky

  Na przykład na Ursynowie całą kulturę obsiadła i zmonopolizowała klika niejakiej E. Igras, już dawno temu trafnie określonej przez krytyka "chałturnicą". I jaki ma być poziom kultury, kiedy jej ster spoczywa w takich rękach? Zapewne też rozdających pieniądze według klucza prywatnego/koleżeńskiego?

 • hipik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 08:24 ~hipik

  noooo a najbardziej potrzebny wydatek to bylo Muzeum Żydow Polskich.... naprawde prakowalo nam tego w W-wie jak powietrza

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »