Informacje

10.10.2013 12:21 REFERENDUM W WARSZAWIE

Warszawiacy oceniają: Edukacja

SERWISY:

Brak miejsc w żłobkach i przedszkolach, likwidacja szkolnych stołówek, spór o nieprawidłowo naliczone opłaty - edukacja nie była mocną stroną rządów ekipy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W przededniu referendum, w którym warszawiacy będą decydować, czy chcą odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz pytamy, jak mieszkańcy miasta oceniają jej rządy. Sprawdzamy, jakie są najbardziej sporne kwestie i przypominamy, co udało się zrobić, a z czym rządząca ekipa sobie nie poradziła.

Tłok w żłobkach i przedszkolach

Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomina, że za jej rządów powstają nowe żłobki i przedszkola. To jednak kropla w morzu potrzeb, które szczególnie mocno odczuwalne są w młodych dzielnicach, takich jak Wilanów czy Białołęka.

Tam o miejsca w żłobkach i przedszkolach toczyły się w ostatnich latach boje, których symbolem stali się rodzice czekający całymi nocami w kolejkach do rekrutacji.

Sytuację poprawiła rekrutacja internetowa, choć i tu nie obyło się bez problemów przy jej uruchamianiu. Kontrowersje budzi też wciąż system puntków, premiujący samotne matki i płacących podatki w Warszawie.

Coraz więcej szkół do likwidacji

Tymczasem na początku roku Rada Warszawy, w której większość ma Platforma Obywatelska, podjęła decyzję o likwidacji 22 szkół. Chodziło przede wszystkich o licea profilowane, które zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z 2011 roku, od 1 września mają przestać istnieć. Rok wcześniej, mimo protestów uczniów i rodziców, radni zdecydowali o zamknięciu kilkunastu placówek, w tym kilku szkół podstawowych, gimnazjów i zespołów szkół.

Na to nałożył się jeszcze problem z zerówkami, które - w ocenie wielu rodziców - nie są gotowe na przyjęcie sześciolatków.

Oceny rodziców

- Moje dziecko z przedszkola publicznego nie korzystało, bo nie było dla niego miejsca. Teraz zaczynamy edukację szkolną i zobaczymy. Na pewno są duże braki. Myślę, że dwóję może ode mnie dostać – narzeka mama 6-latka.

- Jest coraz gorzej. Klasy są przepełnione, zabierane są godziny – dodaje mama ucznia szkoły podstawowej.

Niektórym jednak sie udało i nie mają powodów do narzekań. - Ja uważam, że nie ma problemu i wystawiłabym pani Hannie Gronkiewicz-Waltz ocenę dobrą - mówi jeden z mieszkańców.

"Musimy reagować"

Co na to urząd miasta?

- W 2007 roku zobaczyliśmy, że miejsc w żłobkach i przedszkolach jest zdecydowanie za mało. Przez kilka lat udało nam się zwiększyć liczbę miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnych o 13 tys. - mówi Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.

Ale przyznaje jednocześnie, że to nie rozwiązało problemu. - Te potrzeby są przez cały, więc kolejne 2 tys. miejsc w przedszkolach jeszcze przed nami, do końca przyszłego roku i ponad 2 tys. miejsc w żłobkach - dodaje.

Na pytanie o zamykane szkoły rzeczniczka ratusza odpowiada, że nie dzieje się to przypadkowo i są to decyzje przemyślane. - Szkoły są zamykane wyłącznie tam, gdzie to wynika np. z przepisów prawa. Mówię tu o szkołach zawodowych albo o szkołach, do których nie było naboru. Zdarzało się, że szkoły były łączone w jedną jednostkę, czasami wiąże się to ze zmianą lokalizacji - tłumaczy Kłąb.

- Musimy reagować na to, co się będzie działo w kolejnych latach z dziećmi, ile mamy dzieci w szkołach podstawowych, ile w gimnazjach, ile w liceach. Musimy reagować w taki sposób, żeby zapewnić wszystkim dzieciom jak najlepsze warunki do nauki - wyjaśnia rzeczniczka.

Czytaj też o sporze dotyczącym nieprawidłowo naliczonych opłat za żłobki.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydent Warszawy odbędzie się 13 października. tego dnia lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 roku. Wtedy w głosowaniu wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Gronkiewicz-Waltz zarzuca się m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji.

A jakie jest Wasze zdanie na temat organizacji edukacji w stolicy? Napiszcie na naszym forum.

WSZYSTKO O REFERENDUM W WARSZAWIE - ZOBACZ.

SPRAWDŹ, KTO MOŻE GŁOSOWAĆ W REFERENDUM.

SPRAWDŹ OPINIE WARSZAWIAKÓW O REFERENDUM.

ij/roody

zdjęcie na stronie głównej Shutterstock / tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 23:37 ~joanna

  Zakaz prowadzenia zajęć dodatkowych na dotychczasowych zasadach ostatecznie przyczyni się do klęski pani prezydent. Piszę co słyszę.

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 19:51 ~Monika

  Moje dziecko sie nie dostało do żłobka. Koleżanki, które są samotne lub mają drugie dziecko dostały się bez problemu. Prowadzają dziecko na 2-3 godziny, a ja ratuję się dziadkami (przed nimi jeszcze jakieś 15-20 lat pracy), pradziadkami, pracuję z mężem na ranne i wieczorne zmiany, w weekendy żeby tylko pogodzić opiekę nad dzieckiem z pracą. Nie pracuję z egoizmu, tylko z konieczności. Gdyby były miejsca w żłobkach było by o wiele wiele łatwiej. Mielibyśmy więcej czasu dla siebie, bo rzadziej pracowalibysmy w weekend.

 • NINA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 18:24 ~NINA

  dziękuję pani HANNIE za jałmużnę na zajęcia dodatkowe dla dzieci z warszawskich przedszkoli . dzięki tym pieniądzom wykwalifikowani instruktorzy dostali możliwość pracy na etacie stażysty z pensją 236 zł. LEPIEJ UMRZEĆ Z GŁODU , CZEGO I PANI ŻYCZĘ PO REFERENDUM .

 • jajebix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 17:52 ~jajebix

  "Warszawiacy oceniają: Edukacja", a pytania tylko o przedszkola. Gratuluję.

 • LPG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 17:51 ~LPG

  proszę w kolejnym podsumowaniu dać tytuł "Warszawiacy oceaniają: nagrody" i podsumować wszystkie wydatki ratusza na ekstra premie i nagrody. Kwoty są w BIPie w dokumentach budżetowych, trzeba siąść i to zebrać. Naprawdę przydałoby się takie zestawienie.

  Swoją drogą, jakim cudem prawo zezwala na wypłacanie nagród, przy jednoczesnym olbrzymim długu, jakie ma miasto? Z czego te nagrody, się pytam?

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 16:34 ~obserwator

  Oświata, odkąd zlikwidowano gminy jest rzeczywiście w coraz gorszej kondycji. Ale to nie tylko wina władz miasta. Wina leży przede wszystkim po stronie ustawodawców i kolejnych rządów, niezależnie od ich barwy. Samorządy dostały w spadku bardzo zdekapitalizowane placówki oświatowe. Coraz więcej obowiązków z zakresu edukacji, państwo przerzuca na samorządy. Ale nie daje wystarczającej kasy na utrzymanie placxówek oświatowych. I to są efekty. Oczywiście jest jeszcze polityka dzielnicowych włodarzy, dla większości których oświata to piąte koło u wozu. Nasz system edukacyjny jest nieefektywny i pochłania mnóstwo pieniędzy, które są tak naprawdę wydawane bez sensu. I tak się dzieje od reformy oświatowej ministra Handkego. I zapewne to jeszcze nie koniec. Warszawa i duże miasta jeszcze jakoś dają radę, ale mniejsze już nie.

 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 16:26 ~joanna

  Jeśli pani prezydent przegra, to może podziękować tym co wprowadzili zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolach.
  Koniec, kropka.
  Piszę co słyszę...

 • Prymus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 16:07 ~Prymus

  Nic dziwnego, że zamykają szkoły. Tusk nie widzi potrzeby edukacji. Najbliżsi współpracownicy mówią, że prędzej zobaczy go się na boisku, niż z książką w ręku.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 15:58 ~Warszawiak

  W Ursusie pomimo pobudowania kilka tysięcy miszkań od 10 lat nie powstało ani jedno państwowe przeczkole. Pozdrawiam

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 15:50 ~Monika

  Do żłobka moje dziecko się nie dostało. bo nie ma rodzeństwa i jesteśmy pełną rodziną. Kolezanki, którym urodziło się drugie dziecko dostały sie do żłobków, a i tak spotykamy się codziennie na ogrodku jordanowskim, bo swoije dzieci prowadzają tam na godzinę-dwie. Ja się gimnastykuję, żeby móc pracować. Łatamy czas opieki prababcią, pracującymi dziadkami. Masakra.
  A do tego krążą plotki, że dzialka na ktorej znajdue się ogród jordanowski jest sprzedana i to tylko kwestia czasu (roku, dwoch), zeby wjechały koparki i zrównały to moejsce z ziemią. Czyli nie dość, że nie ma miejsc w żłobkach to jeszcze do tego nie bedzie gdzie wyjść z dzieckiem bo placów zabaw jak na lekarstwo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »