Informacje

04.10.2013 10:03 REFERENDUM W WARSZAWIE

Warszawiacy oceniają:
polityka mieszkaniowa

SERWISY:

Lokale komunalne i sprawy lokatorskie to jeden z ważniejszych tematów kampanii przed warszawskim referendum. Emocje budzi przede wszystkim nie rozwiązana sytuacja mieszkańców kamienic odzyskanych przez spadkobierców właścicieli. Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz chwali się, że buduje więcej mieszkań od poprzedników.

W przededniu referendum, w którym warszawiacy będą decydować, czy chcą odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz pytamy, jak mieszkańcy miasta oceniają jej rządy. Sprawdzamy, jakie są najbardziej sporne kwestie i przypominamy, co udało się zrobić, a z czym rządząca ekipa sobie nie poradziła.

"Jest trudniej, niż kiedyś"

Lokale komunalne i problemy ich mieszkańców to temat, który w Warszawie przez lata był zaniedbany. Miasto godziło się na wykup mieszkań, budując w zamian bardzo niewiele nowych. Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz przekonuje, że pod tym względem sytuacja znacząco się poprawiła.

To jednak nie jedyny element polityki mieszkaniowej. Na jej ocenę wpływa też np. znacząca podwyżka opłat z użytkowanie wieczyste. Jeśli dodać do tego - zwykle niezależne od miasta - podwyżki cen mediów, trudno dziwić się opinii, że koszty życia w Warszawie znacząco wzrosły.

- Lada moment mogę znaleźć się pod mostem z dwójką dzieci, bo nie mogę wykupić mieszkania, w którym mieszkam 20 lat - mówi nam mieszkanka Pragi Północ.

- Miałem trzy pokoje z kuchnią, a teraz jestem bezdomnym - dodaje kolejny mieszkaniec dzielnicy.

Takich rozżalonych głosów jest więcej. Prażanie narzekają, że - choć buduje się mieszkania komunalne - wciąż bardzo ciężko jest je dostać. - Jest trudniej niż kiedyś - słyszymy.

Śmierć działaczki

Cieniem na wszelkich dyskusji o sprawach lokatowych kładą się problemy tych lokatorów, którzy mieszkają w budynkach zwróconych spadkobiercom dawnych właścicieli. Wiele osób liczyło, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wykorzysta swoją pozycję w Platformie Obywatelskiej, by załatwić sprawę roszczeń i tzw. Dekretu Bieruta. Zobowiązania Warszawy z tego tytułu wciąż rosną, a za szukanie pieniędzy urzędnicy wzięli się dopiero teraz.

Symbolem nierozwiązanych problemów stała się tragiczna śmierć Jolanty Brzeskiej, działaczki ruchu lokatorskiego, której spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim. Okoliczności śmierci wyjaśnić się nie udało. Nie wiadomo, czy została zamordowana przez ludzi związanych z procederem "czyszczenia" kamienic, czy popełniła samobójstwo, nie mogąc pogodzić się ze stratą mieszkania. Wiadomo, że w Warszawie wciąż są setki osób w podobnej sytuacji.

 

 

Cztery minus i cztery plus

Tymczasem wiceprezydent Michał Olszewski, odpowiedzialny w ratuszu m.in. za politykę mieszkaniową, ocenia swoją pracę na dwie czwórki.

- Jeśli chodzi o stan zasobu i jego utrzymanie oraz prowadzoną politykę, postawiłbym sobie cztery minus - mówi Olszewski. Natomiast za budownictwo cztery plus - dodaje.

- Nie nagradzam się oceną bardzo dobrą, bo moglibyśmy zrobić jeszcze więcej, jednak budujemy cztery razy więcej mieszkań komunalnych niż do tej pory - zauważa.

Głosujemy 13 października

Referendum w sprawie odwołania Hanny Grokiewicz-Waltz już 13 października. Większość mieszkańców Pragi zadeklarowała, że weźmie w nim udział. Co dokładnie mówili prażanie, przeczytaj tutaj.

13 października lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?


Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 roku. Wtedy w głosowaniu wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Gronkiewicz-Waltz zarzuca się m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji.

Czy władze miasta dbają o lokatorów?

Co myślicie o polityce mieszkaniowej ratusza?

Wpisujcie swoje oceny (od 1 do 5) wraz z uzasadnieniem na forum tvnwarszawa.pl.

WSZYSTKO O REFERENDUM W WARSZAWIE - ZOBACZ.

ij/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tl1980

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 18:39 ~tl1980


  jolanta_bieniasjolanta_bienias

  MŁODZI BEZ SZANS NA PRACĘ I MIESZKANIE !A BEDZIE JESZCZE GORZEJ !
  hannah~hannah


  A tak? Ja koncze pod koniec tego miesiaca 25 lat, wciaz studiuje, wynajmuje SAMA mieszkanie na Srodmiesciu za 1400 zl + media, pracuje na umowe o prace gdzie dostaje brutto 4000 zl i nie mam zadnej pomocy od rodzicow. Ano. Nie jestem z Warszawy. Nie jestem w ogole z Polski - do Polski przyjechalam 8 lat temu, i wobec tego nie mowie i nie pisze calkowicie poprawnie po polsku.
  Da sie? Da sie. Trzeba miec olej w glowie, nie liczyc na to, ze sam papierek z uczelni zalatwi dobrze platna prace i przede wszystkim trzeba miec cos dodatkowego do zaoferowania. Ja mowie plynnie w 4 jezykach na przyklad.
  Na dodatek szalenie wazne jest, aby mlody czlowiek zrozumial, ze trzeba zaczac od dolu, by moc piac sie w gore. Czyli staz za 1000 na smieciowce? Super, BIERZ GO, bo byc moze zaowocuje a jesli nie, to przynajmniej zdobyto jakies doswiadczenie i kolejna pozycje do wpisania w CV.
  Hanna Gronkiewicz-Waltz nie jest odpowiedzialna za to, ze ludzie w moim wieku sa leniwi i mysla, ze od razu na dzien dobry dostana wymarzone posady i pensje takie, by moc sie rozbijac na wakacjach dwa-trzy razy do roku.
  Czysta glupota swoja droga jest tez organizowanie referendum w swietnie rozwijajacym sie miescie na 13 miesiecy przed ustawowymi wyborami. Jesli wam przeszkadzaja utrudnienia w zwiazku z licznymi remontami to wiecie, gdzie lezy Kaczynski - wiec jedzcie na Wawel i mu podziekujcie za to, ze nic nie zrobil podczas swojej kadencji.
  JA NA REFERENDUM NIE IDE. Mam do tego pelne prawo. Na wybory - pojde jak zawsze, bo odkad posiadam polski paszport mam obywatelski obowiazek do spelnienia. Referendum nie jest takowym a ja uwazam ze to kretynizm wiec nie bede brala w tym udzialu.

  Aż miło się czyta taki komentarz!Pozdrawiam!

 • tl1980

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 18:35 ~tl1980

  ada~ada

  Jak dla mnie nie powinno być żadnych mieszkań komunalnych i socjalnych.

  Bo po pierwsze dostają je tylko znajomi królika (sama słyszałam o przypadkach bogatych ludzi, którzy łapali się na takie mieszkania - brak małżeństw, ukrywanie dochodów, obecnie zamieszkiwanie komunalnych mieszkań i meldowanie coraz więcej osób w jednym z nich a posiadanie i mieszkanie i w innym)

  Po drugie dlaczego ja mam spłacać kredyt, a inny ma mieć z moich podatków, podwyżek cen biletów i innych podwyżek dostać lokum za darmo z garażem podziemnym na Służewcu


  Te mieszkania są również z naszych podatków, bo też pracujemy.Mieszkania nie są nasze i nikt nam ich nie dał tylko wynajęte od miasta po dość długim oczekiwaniu i niektórych nie stać na spłatę pół miliona kredytu.Zresztą trzeba spełnić warunki żeby "dostać" takie mieszkanie i wpłacić kaucję i normalnie opłacać czynsz i wszelkie świadczenia które nie są za darmo - bo inaczej Cię wyrzucą.Garaże też są wynajmowane na podstawie wynajmu komercyjnego.Nie zameldujesz sobie w nim rodziny czy znajomych z LLU bo to nie jest Twoje mieszkanie i są kryteria ilość osób/metraż.
  Są oczywiście przypadki, że ktoś ma takie mieszkanie ale je wynajmuje bo ma mieszkanie które sobie kupił i się w nim nie zameldował albo posiada majątek którego nie zweryfikowano po 40 latach mieszkania w mieszkaniu komunalnym i tego nie pochwalam, bo ktoś czeka na liście od kilku lat komu jest potrzebne mieszkanie.
  A może Ty jesteś z Ursynowa czy Gocławia gdzie Twoi rodzice sprowadzili się 30 lat temu do mieszkania kwaterunkowego i wykupili je za śmieszne pieniądze, a teraz nie możesz się starać o mieszkanie komunalne bo akt własności leży w szufladzie rodziców - nie zastanawiałaś się nad tym???

 • emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 10:10 ~emerytka

  Od 30 lat mieszkam w lokalu komunalnym w Centrum. Czynsz za 36 m2 ponad 500 zł (za jedną osobę).

 • kordula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 01:51 ~kordula

  co wy wiecie o zyciu?czy cena 8,30 pln za metr mieszkania komunalnego to malo?ja jestem na rencie a maz wlasnie stracil prace!

 • ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 19:43 ~ada

  Nie mów, że podniesiono o 400% tylko powiedz ILE płacisz teraz.
  Bo znam wielu takich, którzy płacili 30zł, a teraz płacą 120zł i mówią, że im podniesiono czynsz o 400% !!!!!!!!

  A ja muszę płacić na rynkowych warunkach 500zł

  kubatkubat

  To jest chyba jedyny poważny problem obecnej władzy. Ja rozumiem, że pieniądze są potrzebne na utrzymanie infrastruktury miejskiej. Ale czy koniecznie trzeba chwytać za gardło, ludzi których nie stać na przeżycie całego miesiąca bez zaciskania pasa? Mieszkam od 40-u lat w kawalerce z którą czynsz podniesiono już o 400% z tego o 300% w ostatnich 6-u latach. Czy to nie jest przypadkiem testem na wytrzymałość ludzi? Może znajdzie się jakiś Waryński czy jemu podobny i poprowadzi ludzi by zrobili porządek. Renciście czy emerytowi którego opłaty komunalne stanowią 70% jego świadczenia na prawdę nie jest potrzebna POW czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 • ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 19:32 ~ada

  Jak dla mnie nie powinno być żadnych mieszkań komunalnych i socjalnych.

  Bo po pierwsze dostają je tylko znajomi królika (sama słyszałam o przypadkach bogatych ludzi, którzy łapali się na takie mieszkania - brak małżeństw, ukrywanie dochodów, obecnie zamieszkiwanie komunalnych mieszkań i meldowanie coraz więcej osób w jednym z nich a posiadanie i mieszkanie i w innym)

  Po drugie dlaczego ja mam spłacać kredyt, a inny ma mieć z moich podatków, podwyżek cen biletów i innych podwyżek dostać lokum za darmo z garażem podziemnym na Służewcu

 • hannah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 18:11 ~hannah

  jolanta_bieniasjolanta_bienias

  MŁODZI BEZ SZANS NA PRACĘ I MIESZKANIE !A BEDZIE JESZCZE GORZEJ !


  A tak? Ja koncze pod koniec tego miesiaca 25 lat, wciaz studiuje, wynajmuje SAMA mieszkanie na Srodmiesciu za 1400 zl + media, pracuje na umowe o prace gdzie dostaje brutto 4000 zl i nie mam zadnej pomocy od rodzicow. Ano. Nie jestem z Warszawy. Nie jestem w ogole z Polski - do Polski przyjechalam 8 lat temu, i wobec tego nie mowie i nie pisze calkowicie poprawnie po polsku.
  Da sie? Da sie. Trzeba miec olej w glowie, nie liczyc na to, ze sam papierek z uczelni zalatwi dobrze platna prace i przede wszystkim trzeba miec cos dodatkowego do zaoferowania. Ja mowie plynnie w 4 jezykach na przyklad.
  Na dodatek szalenie wazne jest, aby mlody czlowiek zrozumial, ze trzeba zaczac od dolu, by moc piac sie w gore. Czyli staz za 1000 na smieciowce? Super, BIERZ GO, bo byc moze zaowocuje a jesli nie, to przynajmniej zdobyto jakies doswiadczenie i kolejna pozycje do wpisania w CV.
  Hanna Gronkiewicz-Waltz nie jest odpowiedzialna za to, ze ludzie w moim wieku sa leniwi i mysla, ze od razu na dzien dobry dostana wymarzone posady i pensje takie, by moc sie rozbijac na wakacjach dwa-trzy razy do roku.
  Czysta glupota swoja droga jest tez organizowanie referendum w swietnie rozwijajacym sie miescie na 13 miesiecy przed ustawowymi wyborami. Jesli wam przeszkadzaja utrudnienia w zwiazku z licznymi remontami to wiecie, gdzie lezy Kaczynski - wiec jedzcie na Wawel i mu podziekujcie za to, ze nic nie zrobil podczas swojej kadencji.
  JA NA REFERENDUM NIE IDE. Mam do tego pelne prawo. Na wybory - pojde jak zawsze, bo odkad posiadam polski paszport mam obywatelski obowiazek do spelnienia. Referendum nie jest takowym a ja uwazam ze to kretynizm wiec nie bede brala w tym udzialu.

 • Gron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 12:56 ~Gron


  Kompletna bzduraKompletna bzdura

  bo tzw czynsz komercyjny, jak to nazywasz, zawiera potężny zarobek właściciela mieszkania. już wiesz skąd się bierze niższa cena najmu mieszkania komunalnego ?
  Boom~Boom


  A wiesz że jak sie popłynie na zachód od Portugalii to się dopłynie do nowego lądu? Normalnie odkrycie stulecia. Normalni ludzie musza płacić za wynajem mieszkań lub raty kredytu, a uprzywilejowani płacą ułamek tego (a najczęsciej nie płacą) i jeszcze narzekają. A z czyjej kasy finansuje się te mieszkania komunalne?


  Płacę 600 zł samego czynszu za 45 m2, rzeczywiście super tanio.

 • daf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 12:00 ~daf

  Zauważmy pewną prawidłowość.
  Osoby które powiedzmy "nie lubią się meczyć" narzekają, że jest tragicznie, a osoby które potrafią o siebie zadbać (zapracować na swoje) wystawiają pozytywne oceny.
  Pan mówiący, że miał trzypokojowe mieszkanie troszeczkę przesadza, gdyż on je ZASIEDLAŁ, a nie POSIADAŁ - jeśli masz akt własności to twój lokal jest nietykalny, niemogą Cię z niego usunąć, no chyba, że narobisz długów.

 • zibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 11:49 ~zibi

  [cytat_1683814]  Mgr~Mgr

  Za jaką robote? Wlasnie skonczylam studia na UW, kolega po WAT musi jehac do stanow zarabiac na chleb bo nie ma pracy i nie ma uz za co zyc. A wszyscy swiezo po studiach dostaja 600zl stazowego- jak mamy sie sami utrzymac? Gdzie praca?? Ja z checa bede pracowac na mieszkanie, tylko za bardzo nie mam gdzie.
  Boom~Boom


  Trzeba było wybrać taki kierunek studiów po którym oprócz dyplomu jest jeszcze praca a nie ten który się podoba i jest łatwy. A potem sie okazuje że Polska stoi filologami staroruskimi, archeologami i innymi kierunkami głodowymi. Sam dyplom pracy nie daje. Trzeba sie było zastanowić przed studiami gdzie i za ilę bedzie praca. Ale szkoły techniczne są trudne.
  jacekplacek~jacekplacek

  wybrałem informatykę, nie chcą mnie zatrudnić bo nie mam doświadczenia, a ja się pytam gdzie to doświadczenie mam zdobyć...

  zacznij od praktyk .... i zdobądź doświadczenie .... po roku zaowocuję.... ja też jestem programistą i jestem zadowolony :) z roku na rok mogę liczyć na więcej. a co do warszawy dużo się zmieniło na PLUS i na wybory nie pójdę, pisiory nie wygrają
  jacek placek,nie badz taki pewny.To nie pisiory organizują referendum.Horrendalne podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej,drastyczna podwyżka użytkowania wieczystego,usiłowanie darmowego wejścia do Ogrodu Botanicznego ,gdzie przeciętnego warszawiaka nie stać na uczestnictwo w jakiejkolwiek dziedzinie kulturalnej (kino ,teatr , muzeum, koncert ,książka) . To są powody dla których nie pisiory ale jak to ładnie określił jeden z telewidzów "prawdziwi warszawiacy pójdą i zagłosują za odwołaniem Prezydent Warszawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »