Informacje

08.10.2013 06:20 REFERENDUM

Warszawiacy oceniają:
Euro 2012 i sport

SERWISY:

Z jednej strony udana organizacja Euro 2012 i innych imprez sportowych oraz nowe boiska szkolne, a z drugiej - pogarszająca się sytuacja stołecznych klubów i sekcji innych, niż piłkarskie. Ocena "sportowej" działalności ratusza jest niejednoznaczna.

W przededniu referendum, w którym warszawiacy będą decydować, czy chcą odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz pytamy, jak mieszkańcy miasta oceniają jej rządy. Sprawdzamy, jakie są najbardziej sporne kwestie i przypominamy, co udało się zrobić, a z czym rządząca ekipa sobie nie poradziła.

Piłka nożna i długo nic

Sport to jedna z tych dziedzin, w której obecne władze Warszawy odnotowały niewątpliwe sukcesy. Największym jest sprawna organizacja piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012, którą podkreślali przedstawiciele UEFA, a także turyści i mieszkańcy miasta.

W ciągu obu kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz powstało lub zostało wyremontowanych wiele kompleksów sportowych. Miasto może się pochwalić oddaniem do użytku 8 Syrenek i 11 Orlików, czyli wielofunkcyjnych boisk sportowo-rekreacyjnych. Co z tego, skoro wiele z nich jest dla dzieci niedostępnych np. w czasie wakacji?

Problemy małych klubów

W tym samym czasie ze sportowej mapy miasta znikały obiekty WKS Gwardii Warszawa, klubu sportowy z wieloletnią tradycją. Boiska i budynki, na których trenowali wychowankowie klubu, zostały zamknięte po decyzji nadzoru budowlanego stwierdzającej, że stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa. Miasto nie pomogło w rozmowach z policją, która jest właścicielem obiektów.

Trudna lub wręcz dramatyczna jest sytuacja innych klubów. Nie wykorzystano szansy na remont obiektów Skry za pieniądze prywatnego inwestora - ratusz w ogóle nie podjął z nim rozmów i procesuje się o prawo do gruntów, na których stoi walący się stadion. Na granicy upadku balansują też młodzieżowe sekcje stołecznych klubów.

Kibiców piłki nożnej podzieliła największa miejska inwestycja sportowa, rozpoczęta jeszcze przez poprzedników Hanny Gronkiewicz-Waltz - stadion Legii. Druga stołeczna drużyna - Polonia - nie doczekała się remontu stadionu, także należącego do miasta.

Opinie są podzielone

- Jest za mało wszystkiego. Stadion powinien być otwarty dla młodzieży w tygodniu - tak ocenia ofertę sportową Warszawy część jej mieszkańców.

Jednak większość z nich uważa, że jest bogata i nie ma na co narzekać. - Oferta sportowa jest naprawdę duża. Jeżeli chce się uprawiać sport, to jest gdzie - mówi mieszkanka Mokotowa. - Wybór jest ogromny, od tańca po sporty walki - dodaje nasz kolejny rozmówca.

Baza jest bardzo duża i atrakcyjna

- Wybudowaliśmy bardzo dużo boisk przyszkolnych, nowych, nowoczesnych, bezpiecznych. Weszliśmy w program Orlików, zbudowaliśmy boiska w programie Syrenka, jednocześnie realizujemy program budowy siłowni, więc myślę, że ta dostępność do sportu jest duża - mówi wiceprezydent Jacek Wojciechowicz i ocenia ofertę sportową miasta bardzo wysoko.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydent Warszawy odbędzie się 13 października. tego dnia lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 roku. Wtedy w głosowaniu wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Gronkiewicz-Waltz zarzuca się m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji.

ij/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ManieK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 14:42 ~ManieK

  zibi~zibi

  A na jakiej podstawie mówisz o tych ogromnych stratach ??? Bo wybudowano kilka nowoczesnych stadionów ? Kilkaset kilometrów nowych dróg ? Nie wszystko przelicza się na kasę.

  Ten nowoczesny stadion to który ? Tak na szybko:
  - na Narodowym schody i trybuny zalewa woda deszczowa, o dachu pisać nie będe. Fakt nowoczesny jest, ale jako zbiornik retencyjny.
  - Poznań, tu na miesiąc przed EURO trybuny wsparto stalowym wspornikiem bo groziły zawaleniem (o zgrozo ! na sektor VIP :)), o trawie nie wspomnę, dodam tylko, że w reklamach w prasie były próbki tej trawy - u mnie jak i na stadionie nie urosła.
  - zostaje jeszcze Gdańsk i Wrocław, ale sobie daruję bo szkoda mi klawiatury.

 • fazi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 14:13 ~fazi

  Czytacz postów~Czytacz postów

  Udana organizacja tego eurowariactwa? Wolne żarty.
  - rozbabrana Puławska przy linii technicznej metra,
  - rozkopany Służewiec,
  - skorodowane bariery na mostach przesłonięte brezentowymi płachtami,
  - coś tam coś tam pozacierane tynkiem,
  - coś tam coś tam zakryte i przysłonięte,
  - ledwie wydłubane zielsko z pomiędzy krzywych chodników,
  - ledwie doszorowany na peronach dworcowych półwieczny brud, syf i szczyny,
  - poustawiane jakieś bzdurne gadżety,
  - masa śmiecia poupychana po kątach,
  - ogromna piłka zasłaniająca widoczność na ruchliwym rondzie ustawiona obok arcypolskiej palmy,
  - pozamykane zdewastowane przejścia podziemne zamiast ich remontu,
  - zaszczane bramy, podwórka, schody i zaułki kamienic wokół Zony Kibola,
  - sfuszerowany stadion, tzw. Narodowy,
  - pękające ekspresówki,
  - bankrutujące firmy budowlane,
  - walące się wiadukty na ekspresówkach,
  - przez miesiąc permanentnie zablokowane miasto,
  - ...
  Wiem, wiem, homo sovieticusy czegoś takiego nie dostrzegają.

  Nie wymieniłeś jeszcze "tymczasowego" portu lotniczego w Modlinie. A tak na poważnie to impreza typu Euro jest w 95% planowana przez UEFA, władze dostają tylko listę żądań i mają się z niej wywiązać, jak to zrobiły to już sami widzieliśmy dla mnie hitami były: budowa w tydzień odcinka autstrady, fototapety na budynkach dworców i ww "port lotniczy"

 • Leon Z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 12:39 ~Leon Z

  AntyHGW~AntyHGW

  gdzie mogę skorzystać z "kortów tenisowych dofinansowanych przez miasto"? Dofinansowywane pewnie są tyle że ceny gorsze jak u prywaciarzy :/

  Ta oferta jest niestety dostępna tylko dla urzędników ratusza.

 • Leon Z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 12:38 ~Leon Z

  Sport w W-wie to zabawa dla bogatych. Jako dziecko uprawiałem 3 dyscypliny w dwóch różnych klubach sportowych - KKS Polonia i RKS Marymont. Moich rodziców kosztowało to 0zł Obecnie jakbym chciał wysłać dzieci na byleco to ceny zaczynają się od 150zł/mc. Nawet głupi basen kosztuje majątek. A już szczytem bezczelności typków ratusza jest akcja "otwarte boiska", która polega na tym, że się zamyka dzieciom dostęp do boisk szkolnych. Tak, tak, to nie pomyłka. Kiedyś boiska przy szkołach były otwarte cały czas. Teraz jest specjalna akcja, więc są otwarte tylko w określone dni i w określonych godzinach. A to znaczy, że potem są ZAMKNIĘTE. Orwell się kłania...

 • Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 12:24 ~Warszawa

  W tym temacie porażka jakich nie było!!1 Dzieci nie mają gdzie grać w piłkę a miasto organizuje za setki milionów mistrzostawa aby premier i paru działaczy pooglądami jako wybrani pare meczy które w sumie trfają kilka godzin!!!! Przypominam że orliki w ilości 11 to skandal poza tym że są zamykane żeby ich nie zniszczyć!!!
  Zero jakiś nowych parków rekreacyjno-sportowych! Ale na nagrody jest...
  Ścieżki rowerowe z kostki - pomysł na nobla w dzidzinie kretynizmu. Może z kocich łbów zbudujecie kolejną??? itd HDW... porażka

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 12:00 ~Czytacz postów

  RozumiejącyPosty~RozumiejącyPosty

  @Czytacz postów:
  jak się mają skorodowane bariery w moście do organizacji imprezy sportowej?

  Tym, jak zamiast leczenie syfa, to go pudrowanie. Ot na wiwat i na pokaz coś tam się zastawi, zasłoni, zapacykuje, zamaskuje... A że pod tym opakowaniem dalej struktura gnije, to nie ważne. Liczy się doraźność i półśrodki. Ot taka mentalność homo sovieticusa. O tym był mój tekst. O przesłanianiu brezentem skorodowanych barier na mostach, by przed obcymi nie robić sobie siary, wiochy i obciachu. Bo... wyłażą prowincjonalne kompleksy.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 11:54 ~Czytacz postów

  Chris~Chris

  Współczuję Ci "Czytacz postów". Biedny jesteś. Cały świat wydaje Ci się taki straszny, taki smutny. Masz zamknięte serce i rozum na to co wspaniałe zostało zrobione. Uśmiechnij się do świata!

  Wiem, wiem, znam takie surogaty piątej klepki, które nie uwierzą, że dom im się spalił, zanim nie przeczytają tego w gazecie, a najlepiej w "Gazecie". Cóż współczuję Ci takiej ciasnoty myślenia (sic!).

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 11:20 ~Olo

  Sprawa jest bardzo prosta - dla HGW liczy się tylko Legia, którą rządzą jej kumple. Inne kluby jej tylko przeszkadzają, w tym najstarszy klub stolicy, Polonia.

 • RozumiejącyPosty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 11:12 ~RozumiejącyPosty

  @Czytacz postów:
  jak się mają skorodowane bariery w moście do organizacji imprezy sportowej?

 • Chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 11:00 ~Chris

  Współczuję Ci "Czytacz postów". Biedny jesteś. Cały świat wydaje Ci się taki straszny, taki smutny. Masz zamknięte serce i rozum na to co wspaniałe zostało zrobione. Uśmiechnij się do świata!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »