Informacje

12.09.2012 06:55 prawie wszyscy zadowoleni

Warszawiacy o Euro 2012:
było warto, mimo niedogodności

SERWISY:

Podczas Euro 2012 na zlecenie ratusza badano opinie na temat Warszawy wśród kibiców z kraju i zagranicy. O ocenę organizacji turnieju poproszono także samych warszawiaków. W obydwu badaniach miasto wypadło pozytywnie.

Na pytanie o stopień zadowolenia z pobytu w Warszawie 89 procent ankietowanych było zadowolonych (40 proc. bardzo, 49 proc. raczej), a tylko 3 procent nie. Przełożyło się to bezpośrednio na deklaracje chęci powrotu, jaką wyraziło 9 na 10 badanych. Tyle samo z uznaniem wyraziło się na temat gościnności warszawiaków.

Lepiej, niż się spodziewali

Aż 91 procent biorących udział w ankiecie dobrze oceniło organizację turnieju w stolicy. Badanie dowiodło, że wszystkie oceniane szczegółowo elementy (np. oznakowanie miasta, oferta kulturalno-rozrywkowa, komunikacja miejska, gastronomia, czystość, ceny) zostały przez kibiców ocenione wyżej, niż oczekiwali przed przyjazdem. Niemal połowa badanych przyznała, że jest w Polsce po raz pierwszy.

Prawie 2/3 badanych przyjechało do nas prywatnym samochodem (32 proc.) lub koleją (31 proc.). Tylko co czwarty wybrał samolot. Natomiast podczas turnieju większość z nich korzystała z komunikacji miejskiej: autobusu (49 proc.), tramwaju (44 proc.) i metra (39 proc.). Prywatne auto wybierało zaledwie 13 procent.

46 procent wszystkich badanych stanowili obcokrajowcy. Najwięcej z nich pochodziło z Rosji (15 proc.), Grecji (15 proc.) i Niemiec (12 proc.).

Badanie na próbie tysiąca osób metodą wywiadu kwestionariuszowego przeprowadziła firma PBS. Wykonano je w okolicach Stadionu Narodowego i Strefy Kibica.

Warszawa skorzystała wizerunkowo

A jak wypadło Euro 2012 w oczach mieszkańców stolicy? 87% procent badanych jest zadowolona, że w stolicy zorganizowano piłkarską imprezę  (59 proc. zdecydowanie, 28 proc. raczej). Większość respondentów jest zdania, że Warszawa i jej władze sprawdziły się jako organizator. Lepszą ocenę uzyskała Warszawa (aż 96 proc. ocen pozytywnych), natomiast nieco gorszą władze miasta (81 proc. wskazań). Na dobrą ocenę wpłynęła przede wszystkim atmosfera panująca w Warszawie podczas mistrzostw.

Warszawiacy zgodnie twierdzą, że dzięki organizacji turnieju Warszawa zyskała wizerunek miasta w świecie i w Polsce. Natomiast zdania są podzielone  w przypadku korzyści finansowych. 40 proc. badanych uważa, że Warszawa zyskała, podczas gdy 30 proc. uważa, że straciła pod tym względem.

Mimo niedogodności, było warto

1/4 badanych przyznaje, że w związku z Euro doświadczyła niedogodności. 73 proc. z nich wskazuje na utrudnienia w ruchu, 36 proc. zakorkowane ulice, 26 proc. zmiany w trasach komunikacji miejskiej. Tylko 5 proc. wskazań dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Mimo to, 3/4 z tych, którzy odczuli jakiekolwiek niedogodności, jest zdania, że warto było organizować Euro.

Badanie Euro w oczach mieszkańców wykonała firma TNS Polska. Telefoniczne wywiady przeprowadzono na grupie tysiąca mieszkańców.

bako/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mastani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 09:01 ~mastani

  Uwielbiam 12 dni Świąt w roku. Wtedy chołota wyjeżdża na wiochę po wałówkę. Puste ulice, siedziska w tramwajach...takiej Warszawy pragnę.

 • wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 06:36 ~wawka

  trata tata.tyle nerwów,tyle mojej wachy.wieczne spóźnienia.dla kogo było warto,co z tego mamy,kibel koszyk w centrum miasta?Aż ta propaganda.

 • sas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 17:29 ~sas

  uważam że nie było warto :(((
  tylko teraz nie ma kto płacić za: nadgodziny Policji i innych służb - problem z wypłatami
  budowane w trybie expresowym autostrady - upadłości wielu firm budowlanych
  stadiony które po euro nie pracują a utrzymać trzeba
  TVP która wydała kupę kasy i nie miała transmisję meczów polskiej reprezentacji

 • sdtg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 16:44 ~sdtg

  " Ale mało kumate polaczki dostały kilka dni zabawy. NIE BYŁO WARTO. "
  za to widać że ty to jesteś bardzo kumaty...
  Tak kumaty że nie potrafisz spojrzeć odrobine dalej niż przed siebie, trochę żal ale niestety ten kraj jest pełny takich niezbyt mądrych, niezbyt inteligentnych ale jakże krzyklwich polaczków.

 • zaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 15:18 ~zaz

  Kilka tygodni klęskowej zabawy pod narodowymi hasłami, półpełny stadion na półfinał, a teraz kolosiasa kosztowna PUSTA buda do utrzymania. Gdyby wybudowano szpitale, most, III linię metra to wszystko służyłoby Warszawiakom przez dziesiątki lat - a tak mamy totalną klęskę piłkarską, i finansową - obie były do przewidzenia. Ale mało kumate polaczki dostały kilka dni zabawy. NIE BYŁO WARTO.

 • drGed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 15:04 ~drGed

  ...proponuje aby urzedasy z ratusza zrobily kolejne badanie za kilkaset tysiecy: jak sie panu/pani podoba stanie w korkach czy jest przyjemniej niz przejazd smierdzaca komunikacja oraz jak to sie ma w relacji do placenia coraz wiekszych podatkow i oplat....

 • Panicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 14:33 ~Panicz

  gajowy~gajowy

  no jak pytali lemingów to mają takie odPOwiedzi - normali ludzie olewali Euro. A może by tak zapytali ile to kosztowało i czy ci co tak ochoczo POpierali to za to zapłacą z własnej kasy?? to byłoby dopiero zdziwienie...

  Śmieszny człowieczku mianem lemingów można raczej nazywać osoby twojego pokroju. Nie ważne są argumenty ważne co powiedział Jarosław Polskę Zbaw Kaczyński.

 • barbara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 13:31 ~barbara

  Jak uważasz Polskę za kraj malkontentów to sie wyprowadź do weselszego.A najlepiej załóż rodzinę i zadbaj o jej dobry byt to bedzie ci mniej wesoło.Ten nick ~raj to chyba od słowa"na haju".

 • BRGOŚĆ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 11:56 ~BRGOŚĆ

  A za komuny to ponad 100% głosowało i było za!!!

 • Hey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2012 11:38 ~Hey

  realia~realia

  Ponadto "w Warszawie nie ma korków, komunikacja miejska jest jedną z najlepszych w Europie, infrastruktura wręcz idealna"... Problem w tym, że niezależne badania klasują Nas w sąsiedztwie Rumunii i Bułgarii odstając diametralnie od oficjalnej PRowskiej wersji.


  Ale to nie ta ankieta. Czytasz temat zanim go skomentujesz?
  A ... nie czytasz ...., jasne, spoko, takich jest tu większość.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »