Informacje

10.12.2011 19:44 akcja Amnesty International

Warszawiacy listy piszą
w obronie więźniów

SERWISY:

Do niedzieli do godz. 12 w Warszawie można wziąć udział w 24 godzinnym maratonie pisania listów w obronie więźniów sumienia, organizowanym przez Amnesty International. Dzięki akcji co roku udaje się wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób - podaje PAP.

W Centrum Maratonu Pisania Listów (Teatr Dramatyczny w PKiN) w Warszawie maraton rozpoczął się po godz. 12. w sobotę, zakończy się w niedzielę o godz. 12. Przed godz. 19 w sobotę podano, że w stolicy napisano ponad 800 listów, w całej Polsce ponad 58 tys.

"Możemy mieć wpływ"

Mariusz, który w maratonie listów AI bierze udział pierwszy raz powiedział PAP, że namówiła go do tego koleżanka. - To sposób skutecznego wpływania na rządzących, na polepszenie sytuacji więzionych osób. Na razie napisałem jeden list - w sprawie białoruskiego opozycjonisty, który jest w więzieniu. Został skazany na pięć lat za poglądy polityczne - powiedział.

- Na świecie dzieje się wiele rzeczy, z którymi nie zawsze się zgadzamy - dzięki pisaniu listów możemy mieć na nie wpływ - powiedziała z kolei studentka Emilia. Na maratonie jest drugi raz. - Na razie napisałam jeden list w sprawie mężczyzny z Kamerunu, który przebywa w więzieniu w bardzo złych warunkach. W zeszłym roku napisałam ich pięć, więc i w tym roku będzie ich pewnie więcej - dodała.

Pisane ręcznie

Podczas maratonu za pomocą wideokonferencji nawiązano połączenie z Andrzejem Poczobutem ze Związku Polaków na Białorusi. Pytany o sprawę dwóch mężczyzn, skazanych na Białorusi na karę śmierci za zamach terrorystyczny w Mińsku, powiedział, że władze nie zdołały przekonać opinii publicznej, że są to osoby odpowiedzialne za zamach.

Podczas maratonu AI, listy są pisane ręcznie w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Ich sylwetki można znaleźć na stronie www.amnesty.org.pl. Do akcji może włączyć się każdy, kto chce tym osobom pomóc.

W tym roku są to m.in. więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku, Jemenka skazana na śmierć oraz Zhou Xiangyanga i jego żona Li Shanshan, praktykujący Falun Gong, którzy są obiektem represji ze strony chińskich władz.

W czasie tegorocznego maratonu statuetkę za całokształt pracy na rzecz praw człowieka wręczono dziennikarce Ewie Siedleckiej.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2011 14:15 ~pytam

  Qbuczko
  przyzwoitym trzeba być. Przypomnij sobie Romaszewskiego jak przyzwoicie walczył o stołek vicka w Senacie, przypomnij sobie jak przyzwoicie walczył o stołek małżonki na RPO, przypomnij sobie jak przyzwoicie załatwiał córeczce stołek i tiwi. Po tym ci na pewno przyzwoicie ulży

 • Krzysiek Buczko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2011 12:43 ~Krzysiek Buczko

  ~pytam
  Ulżyło Ci? Sztucznie rozdmuchana nagonka przeciwko facetowi, który w tym całym bagnie pozostał przyzwoitym facetem. Nie, kutfa, nie jestem fanem PiS.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2011 09:54 ~marta2

  W Polsce bardzo często sądy , prokuratura ,policja, urzędy działa tak nieprofesjonalnie i stronniczo , że przyczynia się to do ogromnego cierpienia wielu osób . Nikt w Polsce nie chce się tym zająć , trudno to nazwać demokracją . Sama uczestniczę w takim procesie gdzie chroni się w sposób zdecydowany przestępców . Nikt nie chce wyciągnąć wniosków ze spraw Olewnika , Papały czy choćby samopodpalenia się Andrzeja Ż. Znam historię człowiek który został zmuszony do bycia ojcem . Nie był z tą kobietą , nie był jej mężem , ojcostwo wykluczyły testy DNA . Jednak sąd miał to w nosie . Człowiek ten jest po wylewie , ciężko mu się poruszać . Mówi , że jego skazano na śmierć bo nie ma z czego się utrzymać . Tak działają najważniejsze instytucje w państwie polskim. Prokurator Generalny najbardziej zmartwiony jest losem karpi .

 • pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2011 08:16 ~pytam

  rozumiem, że Romaszewski z rodziną pisał w obronie Starucha?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »