Informacje

27.09.2013 21:06 sondaż dla tvn24

Warszawiacy krytykują plakat.
PiS rezygnuje z Powstania

SERWISY:

66 procent warszawiaków skrytykowało użycie symbolu ”W” przez Prawo i Sprawiedliwość w kampanii referendalnej. Większości z nich symbol ten kojarzy się z powstańczą Godziną W. Tak wynika z sondażu MillwardBrown dla TVN24.

Kampania referendalna partii Jarosława Kaczyńskiego ruszyła pod hasłem "W jak Warszawa". Na plakatach widnieje duża czerwona litera W i data referendum.

Ankieterzy zapytali się badanych z czym kojarzy się im symbol ”W”, wykorzystywany przez PiS.

>> ZOBACZ WYNIKI SONDAŻU <<

Z czym się kojarzy W?

55 procent jest zdania, że z Powstaniem Warszawskim. Zaledwie 13 procent badanych kojarzy się z Warszawą.

Inne skojarzenia ma 9 procent ankietowanych, a 22 procent z niczym się to nie kojarzy. Mieszkańcy

Warszawy byli pytani również o skojarzenie symbolu z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Jednak nikt nie miał takiego skojarzenia.

Ankieterzy pytali również o opinię na temat wykorzystywania symboli Powstania Warszawskiego podczas kampanii referendalnej. Zdecydowana większość – 66 procent - tego nie akceptuje, a 21 procent raczej nie akceptuje. Zaledwie pięć procent pytanych akceptuje wykorzystywanie w polityce Powstania, a trzy procent zdecydowanie to akceptuje. Tylko sześć procent badanych nie ma zdania w tym temacie.

Krytyka powstańców

"W" odebrane jako nawiązanie do symbolu powstańczej "Godziny W" wywołało oburzenie powstańców.

Związek Powstańców Warszawskich wydał oświadczenie odnośnie używania litery „W” w walce politycznej. „Protestujemy i wyrażamy oburzenie z powodu nieuzasadnionego celami patriotycznymi wykorzystywania historycznych symboli Powstania Warszawskiego” – czytamy w piśmie.

Również wielu komentatorów wiąże użytą na plakacie literę "W" z symbolem zrywu z 1944 roku, ale prezes PiS - Jarosław Kaczyński przekonywał, że kojarzenie symbolu "W" z Powstaniem jest nieporozumieniem.

Prawo i Sprawiedliwość sugeruje z kolei, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wykorzystuje powstańczą symbolikę w internecie. Na profilu Warszawski PiS w popularnym serwisie społecznościowym przytacza opinię Niesiołowskiego w kontekście fanpage Hanny Gronkiewicz-Waltz, który jako zdjęcie w tle ma ustawioną kotwicę - symbol Polski Walczącej.

Zmienili plakaty

Tymczasem na stronie internetowej warszawskich struktur PiS pojawiły się nieco zmienione plakaty. Jeden plakat prezentuje literę ”W” na tle szklanej nowoczesnej konstrukcji.

Na samym dole plakatu widnieje napis: W jak Warszawa nowoczesna. W drugim plakacie tłem jest obdrapany fragment elewacji budynku z napisem: W jak warszawska Praga. Trzeci plakat prezentuje również elewację budynku z napisem: W jak Wielka Warszawa.

Jarosław Krajewski, warszawski radny PiS zapewnia, że zmian nie dokonano z związku z falą krytyki.

Jarosław Krajewski, warszawski radny PiS zapewnia, że zmian nie dokonano z związku z falą krytyki. – Plakaty z taką stylizacją zostały udostępnione zaraz po konwencji na stronie warszawskiego PiS. Konsekwentnie od początku przekaz był prosty i jasny, ”W” jak wielka Warszawa. Chcemy przekonać warszawiaków do tego, że Warszawa może być wielka. Chcemy przekonać do udziału w referendum, dzięki któremu warszawiacy mogą przerwać kilkuletnie rządu Hanny Gronkiewicz-Waltz. – powiedział radny.

bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rrrrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 19:53 ~rrrrrr

  Felicjan~Felicjan

  Ja myślę, że pan Hofman się tylko chwali i ma małego ptaszka.
  A co do "W" - to sądzę, że dobrze będzie pasowało - tak, jak powiedział to już pewien mądry człowiek "W - jak wariaci".  Felicjanie! Nie wikłaj się w domysłach, tylko sprawdź organoleptycznie.

 • eeeee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2013 19:51 ~eeeee

  YOOY~YOOY

  A gdzie badania i oburzenie w sprawie użycia przez HGW symbolu PW ?! PrOpaganda PRL wobec tego wszystkiego, to grupa amatorów...  Głos wołającego na puszczy... Od dziś, Panie Kolego, "W" jest ogólnie rozpoznawalnym symbolem Powstania Warszawskiego, a "PW"(kotwica) juz nie jest. Taka wersja została podana lemingom do wierzenia. No i nie mamy pańsiego płaszcz, i co nam pan zrobi?

 • mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2013 08:27 ~mario

  pisiorry zawłaszczyły tą akcje obywatelską i to mi się nie podoba wszędzie te swoje lepkie łapki pchają nie jestem ani za PIS ani za PO bo żadna z tych partii nie poprawi sytuacji ani w Warszawie ani w kraju

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2013 22:05 ~jar

  Rudy~Rudy

  Propaganda PO i jej POpleczników sięga powoli pułapu natężenia. Czepiają się wszystkiego i wszystkich, aby tylko obrzydzić sprawę odwołania HGW ze stołka. 13 października okaże się, czy manipulowanie społeczeństwem za pomocą przychylnych władzy mediów odniesie skutek. Uważam, że obecnie społeczeństwo dojrzewa w świadomej demokracji do podejmowania najlepszych dla siebie decyzji obserwując i doświadczając trudów życia codziennego, i nie da się otumanić sprytnymi sztuczkami piarowców. Koniec HGW i PO jest już bliski i nic ich nie zdoła uratować.

  kaczor tak mówił 7razy i co??????????????????????????

 • YOOY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2013 11:03 ~YOOY

  A gdzie badania i oburzenie w sprawie użycia przez HGW symbolu PW ?! PrOpaganda PRL wobec tego wszystkiego, to grupa amatorów...

 • Rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2013 09:43 ~Rudy

  Propaganda PO i jej POpleczników sięga powoli pułapu natężenia. Czepiają się wszystkiego i wszystkich, aby tylko obrzydzić sprawę odwołania HGW ze stołka. 13 października okaże się, czy manipulowanie społeczeństwem za pomocą przychylnych władzy mediów odniesie skutek. Uważam, że obecnie społeczeństwo dojrzewa w świadomej demokracji do podejmowania najlepszych dla siebie decyzji obserwując i doświadczając trudów życia codziennego, i nie da się otumanić sprytnymi sztuczkami piarowców. Koniec HGW i PO jest już bliski i nic ich nie zdoła uratować.

 • Luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2013 08:52 ~Luk

  Olo Bolo~Olo Bolo

  W jak Warszawa to jest to ale co mowia Akowcy to niech sie przyjrza swojemu W jak wyglada bo sa slepi i nie widza ruznicy bo ja widzialem te znaki w ksiazkach i nikt mi oczu nie zamydli recisci Akiwcy a ze sest nagonka naty PISowa to my to znamy co potrawi ta banda Tuska i PO.


  Jaka ortografia taka partia. Żal czytać...

 • lechu733

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2013 08:48 lechu733

  Ciemnemu ludowi się wciska że W jest podobne do kotwicy. I później się pyta z czym mu się kojarzy

 • Felicjan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2013 07:30 ~Felicjan

  Ja myślę, że pan Hofman się tylko chwali i ma małego ptaszka.
  A co do "W" - to sądzę, że dobrze będzie pasowało - tak, jak powiedział to już pewien mądry człowiek "W - jak wariaci".

 • zag6x5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2013 06:33 ~zag6x5

  Jak zawsze kampania oparta na ludzkich emocjach. Tak jak wszystkie kampanie Pis. W Warszawie na godzinie "W" referendum, a w Polsce na Smoleńsku cala reszta kampani Pis. Tanie i plytkie, ale pwenie działa. Byle nie za długo

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »