Informacje

20.01.2013 07:17 barometr warszawski

Warszawiacy chcą "czterech śpiących" na Pradze

SERWISY:

W sondażu Barometr Warszawski, który powstał na zlecenie ratusza, większość ankietowanych opowiedziała się za powrotem pomnika w rejon placu Wileńskiego. Wypowiedzieli się także w sprawie pomnika gen. Berlinga.

Pomnik Braterstwa Broni, zwany potocznie "czterema śpiącymi", na razie jest w pracowni konserwatorskiej. Monument, dla jednych symbol zniewolenia przez władze komunistyczne, dla innych symbol Pragi, został zdemontowany na czas budowy II linii metra. Ratusz chciał, aby po wybudowaniu podziemnej kolejki  stanął kilkaset metrów od starej lokalizacji.

Okoliczni mieszkańcy sprzeciwiają się jednak tym planom. Władze miasta zdecydowały więc zapytać w Barometrze Warszawskim, czy pomnik powinien wrócić w rejon pl. Wileńskiego:

Czy Pana(i) zdaniem pomnik "Czterech Śpiących" powinien pozostać na swoim obecnym miejscu lub w jego pobliżu, czy może zostać przeniesiony w zupełnie inne miejsce?

72 proc. chce, by "śpiący" wrócili

Aż 72 proc. biorących udział w ankiecie chce, by pomnik wrócił w pobliże miejsca, w którym stał.

12 proc. uważa, że powinien zostać przeniesiony.

8 proc. chce, by został całkowicie zlikwidowany, a 7 proc. nie ma zdania.

1 proc. proponuje inne rozwiązanie.

Jeśli przenieść, to gdzie?

Ankieterzy zapytali również warszawiaków, gdzie mógłby zostać przeniesiony pomnik. Ci, którzy uważają, że to dobre rozwiązanie, proponują przenieśćgo na cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury (27 proc.), do Galerii Socrealizmu w Kozłówce (9 proc.), na peryferia Warszawy (7 proc.), w inne miejsce na Pradze (6 proc.), do Parku Praskiego (5 proc.), gdziekolwiek (4 proc.), nad Wisłę (4 proc.), w miejsce mniej reprezentacyjne (3 proc.).

Berling też ma zostać

W Barometrze Warszawskim pojawiło się również pytanie o pomnik gen. Berlinga.

Jaki Pana(i) zdaniem powinien być dalszy los pomnika gen. Zygmunta Berlinga? Czy powinien pozostać na swoim obecnym miejscu lub w jego pobliżu, czy może zostać przeniesiony w zupełnie inne miejsce? – zapytali ankieterzy.

72 proc. osób opowiedziało się za tym, by został tam, gdzie stoi, czyli pomiędzy dojazdami do Trasy Łazienkowskiej przy Wale Miedzeszyńskim na Saskiej Kępie.

14 proc osób odpowiedziało "trudno powiedzieć".

7 proc chce, by został zlikwidowany, a kolejnych 7 proc., by został przeniesiony.

Generał Zygmunt Berling przez wielu uważany jest za zdrajcę i podobnie jak pomnik "czterech śpiących" oblewany był od czasu do czasu czerwoną farbą.

Badanie Barometr Warszawski przeprowadzono między 2 a 27 listopada 2012 r., na reprezentatywnej grupie 1100 warszawiaków powyżej 15. roku życia. Wykonawcą była Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej.

lata/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marcinos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 05:24 ~marcinos

  Żołnierze Armii Czerwonej stali na drugim brzegu Wisły i patrzyli jak Niemcy palą miasto i mordują Warszawiaków. Nie kiwnęli palcem! Nie zrobili nic by wesprzeć walczących z Niemcami Polaków. Teraz ci sami sowieci mają w Warszawie pomnik. To jakiś ponury żart! Brak dekomunizacji kraju i mamy co chcieliśmy. Zamiast bohatera polskiego wojska mamy ... sowieckich żołnierzy na pomniku. To wszystko w "wolnej" podobno Polsce.

 • Zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2014 21:17 ~Zenek

  Jestem warszawiakiem i widzę ten pomnik od 45 lat ale nikt mi nie wmówi, że jakieś braterstwo broni było i jakieś wyzwolenie Warszawy było. Jeśli ktoś zorganizuje protest przeciwko tej propagandowej kupie złomu będę tam choćby nawet jutro.

 • pawels62

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2014 18:49 ~pawels62

  Obecność pomnika żołnierzy sowieckich w Warszawie, zrujnowanej przez Niemców przy współudziale Związku Sowieckiego, naprzeciwko byłej siedziby władz lubelskich ochranianych przez NKWD, to obelga dla warszawiaków.Ten pomnik mówi przede wszystkim nieprawdę - Rosjanie nie walczyli za Warszawę, walczącą z Niemcami (a także Rosjanami, Ukraińcami i Łotyszami) po drugiej stronie Wisły, w dniach Powstania sowieci jeszcze jeden raz sprzymierzyli się z hitlerowcami w dziele mordowania Polaków. Postawienie pomnika żołnierzy sowieckich naprzeciwko budynku, w którym nowe władze ustanowiły pierwszą siedzibę służb bezpieczeństwa pod nadzorem NKWD zakrawa na kpinę z Polaków. W Warszawie nie ma miejsca na ten pomnik, sowieci byli nowymi okupantami, przyszli do nas nie w celu wyzwolenia Polski, lecz w celu pokonania Niemców i zniewolenia Polaków.

 • JMJ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2014 08:36 ~JMJ


  Mam~Mam

  Trudno mi uwierzyć w prawdziwość i rzetelność tego sondażu. Propagowanie symboli komunizmu i propagandy Rosjan-wyzwolicieli W-wy powinno być karalne. To snandal, Pani Prezydent zamyka szkoly a dała kasę na ten nieszczęsny pomnik wiernopoddańczości polaczków!
  Pytajnik~Pytajnik


  Jestem za zostawieniem.


  i przywrócić JMHpomnik Dzierżyńskiego

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2014 13:04 ~Tomasz

  Na cmentarz rosyjskich żołnierzy, tam powinien być przeniesiony Pomnik Braterstwa Broni, zwany potocznie "czterema śpiącymi". Rosjanie pomogli nam wyzwoleniu Polski, za to im dziękujemy, ale także później byliśmy dla nich takimi niewolnikami. Ktoś się przeciwstawił kula głowę i do piachu. Trzeba znać historię, by zrozumieć tych wszystkich pomordowanych Polaków przez Rosjan.

 • baca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 22:02 ~baca

  Zmanipulowany sondaż.

  Tyle.

 • Pytajnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 12:40 ~Pytajnik

  Mam~Mam

  Trudno mi uwierzyć w prawdziwość i rzetelność tego sondażu. Propagowanie symboli komunizmu i propagandy Rosjan-wyzwolicieli W-wy powinno być karalne. To snandal, Pani Prezydent zamyka szkoly a dała kasę na ten nieszczęsny pomnik wiernopoddańczości polaczków!


  Jestem za zostawieniem.

 • Anatom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2013 06:38 ~Anatom

  kibic~kibic

  już teraz wiem na czym polega lemingoza. historyk z wawy jest tego dobitnym przykladem. na złość mamie odmrożę nóżki.


  Nie nóżki, tylko USZKI. To trochę wyżej :)

 • kibic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 22:17 ~kibic

  już teraz wiem na czym polega lemingoza. historyk z wawy jest tego dobitnym przykladem. na złość mamie odmrożę nóżki.

 • Alek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2013 20:23 ~Alek

  Powinien zostac przeniesiony na cmentarz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »