Informacje

11.02.2014 16:36 W mieście ma być ładniej

Warszawa zapowiada walkę
z "chaosem reklamowym"

SERWISY:

Urzędnicy ogłosili, że chcą porządkować w Warszawie przestrzeń miejską. Wypowiadając wojnę reklamom zastrzegają co prawda, że potrzebują zmian w prawie, a walka nie będzie łatwa, ale przynajmniej nie ukrywają już, że problem istnieje. I że jest ogromny.

- Chciałbym, żeby miasto jeszcze lepiej zarządzało reklamami, które znajdują się na terenach miejskich. Są rzeczy które należałoby tam poprawić - słowa nowego naczelnika Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Wojciecha Wagnera raczej trudno traktować jako zapowiedź rewolucyjnych zmian. Nie ma co oczekiwać, że reklama wielkoformatowa nagle zniknie ze Śródmieścia albo że urzędnicy przestaną wywieszać swoje płachty na Pałacu Kultury.

Dotkliwy problem

- Nie chodzi o to, by wypowiadać wojnie reklamie jako takiej, ale raczej aby stworzyć zdrowe zasady jej funkcjonowania - wyjaśniał Wagner na zorganizowanym specjalnie w tym celu śniadaniu prasowym.

Równocześnie jednak przyznał, że problem, który ma miasto z przesytem reklam, to problem "ogromy" i "dotkliwy", a nasz kraj negatywnie wyróżnia się na tle innych europejskich krajów: - To nie jest problem Warszawy, tylko problem całej Polski - zaznaczył.

Społeczeństwo się domaga

Urzędnicy postawili sobie za cel, by usunąć z miasta reklamy nielegalne, czy, jak je nazywają, anarchiczne. Zastrzegają jednak, że niewiele zrobią, bez zmian ustawowych.

Na te są ostatnio widoki: - Wydaje mi się, że wreszcie nadszedł taki moment, że niezadowolenie społeczne z tak masowej obecności anarchicznej reklamy przełoży się na zmiany prawne - ocenia Wagner i zapowiada, że Warszawa będzie się starała je wspierać.

Oczekiwane zmiany to przygotowywana przez kancelarię prezydenta ustawa o ochronie krajobrazu. Jej założenia są takie, że samorządy dostaną skuteczniejsze narzędzia do walki z nielegalną reklamą, ale równocześnie będą mogły pobierać opłaty za reklamy legalne.

Ocenimy za rok

- Oczywiście, że miasto będzie siedzieć z założonym rękami i mówić, że czas zmienić prawo, dlatego, że jest trochę do zrobienia. Mamy takie narzędzie prawne, jakim są plany zagospodarowania przestrzennego, który do tej pory nie był wystarczająco wykorzystywany. Według moich szacunków na terenach objętych planem jest ogromna ilość reklam nielegalnych, które można by usunąć - przekonywał Wagner.

Ocenił też, że zarządcy miejskiego mienia mogą nie przedłużać umów z inwestorami, których reklamy zostały umieszczone niezgodnie z zarządzeniem prezydenta. Zakazuje ono mi.in. umieszczania reklam na obiektach zabytkowych, na ażurowych balustradach balkonów i tarasów, w parkach, zadrzewionych skwerach, cmentarzach.

Obecny na konferencji Jarosław Jóźwiak, bliski współpracownik prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz zastrzegał, że zmiany zapowiadane przez naczelnika nie nastąpią nagle: - Jesteśmy dopiero na początku drogi - stwierdził, ale zapewnił, że efekty będziemy mogli zobaczyć już za rok.

>>> Miał walczyć o estetykę ale zrezygnował - czytaj, co poprzedni naczelnik wydziału estetyki mówił, odchodząc z pracy <<<

"10 miejsc, które chcę zmienić"

Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace nad nową koncepcją "przywrócenia właściwej roli" centrum miasta. Chodzi o obszar między ulicami Królewską, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi i Nowym Światem.

Miasto chce ograniczyć tam ruch. Ulica Złota miałaby się stać łącznikiem między placem Defilad, któy ma się zmienić, oraz Nowym Światem. 

Jak przekazał Wagner, że w marcu, podczas otwartej debaty, władze miasta wspólnie z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi wyłonią 10 miejsc, które w najbliższych latach powinny się zmienić.

//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Krzykacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 14:46 ~Krzykacz

  olszewski~olszewski

  „Mamy takie narzędzie prawne jak miejscowy plan ZABUDOWANIA przestrzennego, który do tej pory nie był specjalnie wykorzystywany”

  ???

  Po dwóch miesiącach pracy pan Wagner mógłby zorientować się, że nie ma czegoś takiego jak Miejscowy plan zabudowania przestrzennego.  Brak kompetencji to norma wśród urzędników, swoje ciepłe posadki dostają dzięki ogólnie panującemu nepotyzmowi. "Obcy", którzy mają odpowiednie wykształcenie i wiedzę są odrzucani w różnego rodzaju konkursach na stanowiska.

 • ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 14:43 ~ula

  pani gronkiewicz niech pani spojrzy na kraty w swoim pałacu na Bankowym , tam wisi płachta reklamowa. Najciemniej jest pod latarnią. Trochę pokory. Niech pani sprzątnie stajn ie Augiasza od siebie, a nie wymaga od innych.

 • olszewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 12:50 ~olszewski

  „Mamy takie narzędzie prawne jak miejscowy plan ZABUDOWANIA przestrzennego, który do tej pory nie był specjalnie wykorzystywany”

  ???

  Po dwóch miesiącach pracy pan Wagner mógłby zorientować się, że nie ma czegoś takiego jak Miejscowy plan zabudowania przestrzennego.

 • tyujty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 12:41 ~tyujty

  ...zastrzegają..., że potrzebują zmian w prawie... Jak to leciało? "- Po pierwsze nie mamy armat". A prawo dziś obowiazujące jest wylobbowane za cięzkie pieniądze i nikt zmieniał go nie będzie:)

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 11:47 ~nika

  szkoda panie Wagner, bo wlasnie ludzie chca REWOLUCJI a nie dogadania sie..

  jeszcze miasto robi łaskę ze nie bedzie wieszalo szmat - i to ma byc zmiana.

  KPINY RATUSZA

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 23:35 ~rami

  Typowe "łapaj złodzieja" w wykonaniu platfusów. Najpierw doprowadzili do koszmarnego zapaskudzenia i zdewastowania miejskiego krajobrazu, a teraz bohatersko będą z tym walczyć. Farsa.

 • Kamila

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 22:40 ~Kamila

  [cytat_1815581]
  Do walki z niektórymi reklamami narzędzia już są. Na stronie http://warszawa19115.pl/ wchodzisz w Chce zgłisić problem => zaznaczasz drogi => wybierasz nielegalna reklama w pasie drogi + oznaczasza na mapie i opisujesz.

  czegoś takiego właśnie potrzebowałam DZIĘKI

 • Urgent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 22:29 ~Urgent

  Gigant~Gigant

  To ciekawe co TVN ma na ten teamt do powedzienia. Ich GIGANTYCZNE reklama wisi cykilicznie na Sbieskiego, a tutaj się wyminacie. Nieładnie i niekonsekwentnie

  Ta reklama rzeczywiście wisi, ale ile razy tamtędy przejeżdżam, widzę ten budynek w stanie ledwie rozpoczętej budowy. Pewnie funduszy nie stało, więc ta szmata zasłania obraz nędzy i rozpaczy.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 22:16 ~oland

  Która to z kolei zapowiedź? Nie jedna już była i co? A no to, że reklam tylko przybyło. Głupiego urzędniczego gadania ciąg dalszy.

 • Gospodarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 21:23 ~Gospodarz

  Janek Walkiewicz~Janek Walkiewicz

  „Mamy takie narzędzie prawne jak miejscowy plan ZABUDOWANIA przestrzennego, który do tej pory nie był specjalnie wykorzystywany”

  Po dwóch miesiącach pracy ten pan mógłby zapoznać się z regulacjami, które są związane z jego dziedziną i zorientować się, że nie ma czegoś takiego jak "Miejscowy plan zabudowania przestrzennego".

  Boże...  Czy to nie powinno brzmieć : Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ? Ja jestem laik, ale tak sądzę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »