Informacje

03.02.2015 11:19 sprawa dotyczy 6 budynków w stolicy

Warszawa wystawia Rosji rachunek.
"Za bezumowne użytkowanie budynków"

SERWISY:


Urzędnicy w Warszawie i Gdańsku naliczają opłaty za bezumowne użytkowanie leżących na ich terenie budynków użytkowanych przez Rosję. W stolicy sprawa dotyczy sześciu obiektów, w Gdańsku – jednego. Strona rosyjska nie odpowiada na wezwania do zapłaty. Zdaniem urzędników zaległe opłaty wynoszą ponad 10 mln zł.

Federacja Rosyjska użytkuje w Polsce w sumie 14 nieruchomości położonych w Warszawie, Konstancinie, Poznaniu, Krakowie oraz wsi Skubianka. Siedem z tych obiektów ma uregulowany stan prawny: są albo własnością Federacji Rosyjskiej, albo Rosja korzysta z nich na podstawie ważnych umów.

Siedem kolejnych obiektów, w tym sześć w Warszawie i jeden w Gdańsku, strona rosyjska użytkuje bez ważnych – zdaniem polskiej strony - umów. Za nieruchomości te od jakiegoś czasu magistraty w Warszawie i Gdańsku naliczają opłaty i wzywają stronę rosyjską do ich uregulowania.

Wysłali noty, pieniędzy nie dostali

Konrad Klimczak z wydziału prasowego warszawskiego ratusza twierdzi, że w stolicy wezwania z tytułu tzw. bezumownego użytkowania nieruchomości dotyczą obiektów położonych przy ul.: Belwederskiej 25, Bobrowieckiej 2b, Beethovena 3, Sobieskiego 100, Kieleckiej 45 oraz al. Szucha 8.

ZOBACZ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM" TVN24 O ROSYJSKICH NIERUCHOMOŚCIACH W STOLICY:

Klimczak wyjaśnił, że przed wystawieniem wezwań do zapłaty - 7 września 2011 r. i 9 maja 2012 r. - "do Ambasady Federacji Rosyjskiej, przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, skierowane zostały noty dyplomatyczne, dotyczące konieczności uregulowania stanu prawnego nieruchomości użytkowanych przez stronę rosyjską na terenie Polski".

Noty te zawierały zapowiedź, że „nieruchomości, które strona rosyjska posiada bez podstawy prawnej, bądź utraciła prawa do nieruchomości wskutek wypowiedzenia przez stronę polską odpowiednich umów i porozumień, a które nie zostały dotąd wydane stronie polskiej, podlegają opłatom za bezumowne użytkowanie nieruchomości.

Warszawa czeka na 8 mln zł

Klimczak poinformował również, że pierwsze wezwanie do uregulowania opłat za bezumowne użytkowanie wspomnianych sześciu nieruchomości zostało wysłane do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie jeszcze w 2012 r.

- W związku z niezrealizowaniem tego wezwania, w 2013 r., w imieniu prezydenta Warszawy, skierowano kolejne wezwanie w tej sprawie – powiedział Klimczak.

Z informacji uzyskanych przez PAP, w połowie stycznia w biurze prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że opłaty za 2013 r. naliczone przez stołeczny magistrat opiewały w sumie na kwotę ok. 8 mln zł, a Ambasada FR nie zareagowała dotąd na wezwania. Jak powiedział Klimczak, należności za 2014 r. są dopiero naliczane.

Rosja: bez komentarza

Przedstawiciele Konsulatu Generalnego FR w Gdańsku oraz Ambasady FR w Warszawie odmówili komentarza w sprawie gdańskiego konsulatu i innych nieruchomości na terenie Polski użytkowanych przez Rosję.

- Sprawa dotycząca nieruchomości dyplomatycznych Rosji w Polsce i Polski w Rosji jest przedmiotem dyskusji w ramach dialogu między Ministerstwami Spraw Zagranicznych Rosji i Polski. Nie uważamy za właściwe, aby wypowiadać się publicznie na ten temat – wspomniał Valeria Perzhinskaya, attache Ambasady Federacji Rosyjskiej w RP.

Spór trwa od lat

Sprawa własności i opłat za placówki dyplomatyczne od długiego czasu jest kwestą sporną pomiędzy Polską a Rosją. Od sierpnia 2014 r. w Sądzie Arbitrażowym Petersburga i Obwodu Leningradzkiego toczy się proces, w którym władze Petersburga żądają od Konsulatu Generalnego RP w tym mieście zwolnienia użytkowanej nieruchomości i zapłaty 74,3 mln rubli (1,62 mln dolarów) z tytułu zaległych należności za jej dzierżawę. Kolejna rozprawa w tym procesie ma odbyć się 3 lutego.

Wiceminister spraw zagranicznych RP Henryka Mościcka-Dendys informowała na początku 2014 r. (w odpowiedzi na zapytanie posła Przemysława Wiplera "w sprawie nieruchomości w m.st. Warszawie przekazanych ZSRR w latach 70."), że Polska formalnie wynajmuje budynek konsulatu w Petersburgu, lecz od lat 90. - gdy miasto Sankt Petersburg zażądało wielokrotnej podwyżki - wstrzymała opłacanie czynszu do czasu uzgodnienia rozsądnych stawek.

Rosja nie chce przekazać budynków?

Mościcka-Dendys wyjaśniała również w tej samej odpowiedzi, że w latach 70. między Polską a Rosją powstała dysproporcja ws. nieruchomości dyplomatycznych. Polska zastosowała się wówczas do porozumień międzyrządowych, przekazując Rosji na własność nieruchomości, zajmowane przez nią placówki. Umowa zobowiązywała stronę rosyjską - na zasadzie wzajemności - do przekazania na rzecz Polski nieruchomości na potrzeby polskich przedstawicielstw dyplomatycznych. Rosja jednak tego nie zrobiła.

Od wielu lat między oboma państwami prowadzone są rozmowy zmierzające do uregulowania spraw nieruchomości dyplomatycznych. Jak poinformowało w połowie stycznia PAP biuro prasowe MSZ, ostatnie spotkanie poświęcone temu tematowi odbyło się w Warszawie w dniach 24-25 kwietnia 2014 r. - Delegacje zgodziły się na wypracowanie "nowego podejścia" w sprawie uregulowania problematyki nieruchomości. Pierwszym krokiem powinno być dokonanie przez stronę rosyjską wpisu nieruchomości Ambasady RP w Moskwie do rosyjskich ksiąg wieczystych zgodnie z zasadą wzajemności ustaloną w porozumieniu z 1972 r. – wyjaśniło biuro dodając, że nieruchomość Ambasady FR w Warszawie i dwie nieruchomości w Konstancinie zostały wpisane do polskich ksiąg wieczystych.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

PAP/aa/i

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 00:39 Kompletna bzdura

  Mikosa~Mikosa

  Czytając między wierszami. Jeśli tak prostej sprawy jak uregulowanie własności i sposobu użytkowania raptem 7 budynków, to chyba słabi tam negocjatorzy pracują. Pan Sikorski taki elokwentny, z koneksjami, takie piękny PR. Dalej przeniesione z MSZ nawyki papier czerpany i inna bufonada do sejmu, a tu klops. Czyli ładne piórka w głowie dziurka. No ale jak nawet wraku nie potrafi odzyskać to trudno oczekiwać jakiś większych sukcesów, no chyba że sukcesami są zamówień pizzy przez ochronę, kupno tekstu wystąpienia, albo super wydatki w restauracji.


  Widzisz, nie muszę czytać między wierszami żeby zrozumieć że o negocjacjach wiesz tyle co kura nioska.

  Negocjacje to proces w którym obie strony chcą dojść do jakiegoś porozumienia. W przypadku wraku interesem Polski jest jego odzyskanie, w interesie ruskich jego zatrzymanie. I możemy im skoczyć jeżeli go nie zwrócą bo nie mamy na nich żadnego wpływu, a ponadto ruskie bardzo dobrze się bawią widząc że PIS jątrzy i dzieli całą Polskę z tego powodu. To bardzo na rękę ruskim.

  Jeżeli więc dalej uważasz że wynik negocjacji zależy tylko od elokwencji, to sugeruję byś się spróbował z rzeczywistością, i przechodząc obok jakiegoś salonu samochodowego, wejdź tam i wynegocjuj by dano ci samochód za darmo. Przecież to proste, wystarczy elokwencja i każdego można przekonać.

  PS. Zdradź mi tajemnicę gdzie się lęgną tacy ignoranci jak ty.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 23:59 ~warszawiak

  Na szucha to oni nigdy nie oddadza tej nieruchomosci. Przeciez tam idealne miejsce do podsluchiwania calego msz-tu.
  zainstalowane maja tam dobre urzadzenia.

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 12:17 ~hehehe

  feelex~feelex

  A ja bym do nich wysłał tego komornika z Łodzi ;)

  Do zajęcia działka obok, należącą do jakiejś wspólnoty mieszkaniowej, a do tego kilkanaście samochodów, które zatrzymały się akurat na światłach, może jeszcze ze dwa autobusy i ciężarówka ciotecznego brata szwagra od strony zięcia ;)

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 10:45 ~max

  te dyplomata otrografii sie naucz. cham, a nie ham.

  dyplomata~dyplomata

  Do naiwnych dzieciaków, którzy tutaj hałasują...sprzedać, zabrać.
  Idzie uczyć się dyplomacji, to będziecie wiedzieć, że na hama takie sprawy nie załatwiają się. Jest sobie, i jest. Tu wszystko musi grać, nie wy umowę zawieraliście, nie wam ją zrywać.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 06:33 ~jar

  My im jestesmy tez winni ok 3mln dolarów,za niepłacenie dyplomatycznych budynków,działek itp...OT TAKIE PRZEPYCHANKI-MY IM,ONI NAM!

 • dyplomata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 05:09 ~dyplomata

  Do naiwnych dzieciaków, którzy tutaj hałasują...sprzedać, zabrać.
  Idzie uczyć się dyplomacji, to będziecie wiedzieć, że na hama takie sprawy nie załatwiają się. Jest sobie, i jest. Tu wszystko musi grać, nie wy umowę zawieraliście, nie wam ją zrywać.

 • No to co

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2015 05:03 ~No to co

  No to napiszcie jeszcze o budynku bułgarskim zaraz obok na Bobrowieckiej.
  Byłem tam, owszem, koszt najmu mieszkania tam jest o wiele bardziej przyzwoity, aniż średnio po Warszawie. Warszawa ośrodkiem dzikiego kapitalizmu, a tam - ceny przystępne.

 • feelex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 22:35 ~feelex

  A ja bym do nich wysłał tego komornika z Łodzi ;)

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 22:10 ~Armagedon

  Wyrzucić ruskich na ulicę, niepotrzebni nam tu są tak i oni jak i ich placówki...

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2015 20:54 ~wujek dobra rada

  to po co tankujecie na Łukoilu?
  dla marnych czterech groszy na litrze?
  ot taki wlasnie wasz patriotyzm

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »