Informacje

10.10.2011 07:45 Borowski, Rocki, Borys-Damięcka i Pociej

Warszawa wybrała senatorów

SERWISY:

 

Według PKW po zliczeniu danych ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych w okręgu nr 42, obejmującym pięć prawobrzeżnych dzielnic stolicy, senatorem zostanie b. poseł SdPl Marek Borowski - popierany przez PO i SLD. Do Senatu dostali się także: Marek Rocki, Barbara Borys-Damięcka i Aleksander Pociej.

W okręgu nr 42 Borowski z wynikiem 104 238 głosów (50,26 proc.) pokonał Zbigniewa Romaszewskiego (PiS), którego poparło 59 153 wyborców (28,52 proc.). Romaszewski, w PRL działacz opozycji demokratycznej, w ostatniej kadencji wicemarszałek Senatu. Jego brak w Senacie będzie sporą sensacją, bowiem sprawował mandat senatora nieprzerwanie od 1989 r.

W tym samym okręgu startował także ekonomista prof. Krzysztof Rybiński, b. wiceprezes NBP (2004-2008), który był kandydatem związanej z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem inicjatywy Obywatele do Senatu. Uzyskał 33 665 głosów, co oznacza poparcie 16,23 proc. wyborców.

Najmniejsze poparcie uzyskał Radosław Piesiewicz, prawnik z podwarszawskich Łozisk, który startował jako kandydat niezależny. Dostał 10 361 głosów (5 proc.). Choć Piesiewicz jest wiceprezesem notowanej na rynku NewConnect firmy zajmującej się reklamą, nie miał oficjalnej strony internetowej, nie sposób było też zobaczyć w Warszawie plakatów promujących jego kandydaturę. Można przypuszczać, że liczył, iż poparcia przysporzy mu zbieżność nazwisk ze znanym senatorem Krzysztofem Piesiewiczem (miał ubiegać się o reelekcję w innym warszawskim okręgu, ale pod koniec sierpnia zrezygnował).

Okręg nr 42 obejmuje pięć dzielnic prawobrzeżnej Warszawy: Pragę Południe, Pragę Północ, Rembertów, Targówek i Wesołą.

Marek Rocki

W okręgu wyborczym nr 43, obejmującym cztery dzielnice na południu stolicy, senatorem został Marek Rocki (PO) - senator tej partii w poprzedniej kadencji parlamentu.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, na podstawie 100 proc. protokołów obwodowych komisji, na Rockiego padło 122 648  tys. głosów (49,12 proc.).

Kandydat PO pokonał w tym okręgu aktorkę Annę Chodakowską - bezpartyjną kandydatkę zgłoszoną przez PiS (67 595 tys. głosów - 27,07 proc.), a także Andrzeja Celińskiego, który startował jako kandydat niezależny (59 469 tys. głosów - 23,82 proc.)

Marek Rocki to ekonomista, b. rektor SGH, w ostatniej kadencji przewodniczący klubu senatorów PO. Okręg wyborczy nr 43 obejmuje cztery dzielnice na południu Warszawy: Mokotów, Ursynów, Wawer i Wilanów.

Barbara Borys-Damięcka

Po zliczeniu  100 proc. głosów w okręgu wyborczym nr 44 obejmującym cztery dzielnice w centrum i północnej części miasta senatorem została reżyserka Barbara Borys-Damięcka, startująca z list PO.

Borys-Damięcka, senator PO w poprzedniej kadencji, uzyskała 196 735 głosów, co oznacza poparcie 60,71 proc. wyborców. Cztery lata temu, gdy senatorów wybierano w okręgach wielomandatowych, Borys-Damięcka była kandydatką, która uzyskała najwięcej głosów skali całego kraju - prawie 606 tys.

Senator PO pokonała startującą z list PiS aktorkę Katarzynę Łaniewska-Błaszczak, w PRL działaczkę opozycji antykomunistycznej, w ostatnich latach znaną z roli w serialu "Plebania". Łaniewska-Błaszczak uzyskała 99 884 głosów (30,82 proc.).

W tym samym okręgu startowali także muzyk Włodzimierz Izban kandydujący z list PSL, pomysłodawca i dyrektor istniejącego od 2005 r. Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie (uzyskał 15 447 głosów; 4,77 proc.) oraz prawnik i działacz społeczny Jerzy Krzekotowski, członek SD ubiegający się o mandat jako kandydat niezależny, którego poparło 11 11 995 wyborców (3,70 proc.).

Okręg wyborczy nr 44 obejmuje cztery dzielnice w centrum oraz północnej części Warszawy: Białołękę, Bielany, Śródmieście i Żoliborz. Na kandydatów w tym okręgu oddawali swoje głosy Polacy uczestniczący w wyborach za granicą.

Aleksander Pociej

Po zliczeniu 100 proc. głosów w okręgu wyborczym nr 45, obejmującym pięć dzielnic w zachodniej części stolicy, senatorem został adwokat Aleksander Pociej, kandydujący z list PO.

Pociej, wspólnik w znanej kancelarii prawniczej, obrońca m.in. b. posłanki PO Beaty Sawickiej oraz pełnomocnik bliskich sześciu ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym rodziny posła PO Arkadiusza Rybickiego, uzyskał 99 358 głosów, co dało mu poparcie 45,19 proc. wyborców.

Kandydat PO pokonał startującego z list PiS wybitnego chirurga prof. Krzysztofa Bieleckiego, który zdobył 70 315  głosów (31,98 proc.).

W tym samym okręgu startowała także b. szefowa KRRiT (2003-2005), a wcześniej szefowa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (1995-97) Danuta Waniek (SLD). Uzyskała 50 197 głosów, czyli 22,83 proc. poparcia.

Okręg wyborczy nr 45 obejmuje pięć dzielnic w zachodniej części Warszawy: Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę.

PO przed PiS, trzeci Palikot - czytaj więcej

W Warszawie połowa głosów dla PO - czytaj więcej

ran//par//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Szary_Franekiye6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2011 05:23 Szary_Franekiye6

  Romaszewski przegrał z o wiele lepszym kondydatem. Borowski ma klasę, doświadczenie i jest rozwazny. Musiał wygrać z kontrkandydatem, który reprezentował nienawiść do przeciwników i walkę, która niczego konstruktywnego nie wnosi. Teraz jest czas budowania, nie niszczenia. Zacięta twarz Romaszewskiego, szczęki jak u dziadka do orzechów, jednoznacznie określały nienawistny charakter tego człowieka. Romaszewski nie odpadł więc przez Starucha. Albo - przede wszystkim nie przez niego.

 • Borsanova

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2011 00:40 ~Borsanova

  Nie wydaję sie Wam,że brakuju w tym gronie Pana Andrzeja Celińskiego...

 • Moher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2011 00:17 ~Moher

  Szkoda, że ci durnie wycierający sobie "buzie"panem Romaszewskim nie wiedzą co robią.Może pan Z.Romaszewski nie był dla wyborców sympatyczny i nie opowiadał komunałów pod publiczkę (jak wielu wybranych wczoraj do sejmu) ale wiedział o czym mówi w odróżnieniu od powyższych. Przekonają się o tej "subtelnej" różnicy już niedługo zwolennicy świńskich łbów i wibratorów w kuluarach sejmowych.Powodzenia i braku luster w domu, żeby nie zobaczyć w nich czegoś niemiłego...

 • Jaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2011 22:17 ~Jaś

  Brawo za odejście romaszewskiego. A co słychać z następnym podobnym politykiem niesiolowskim. Czy ktoś coś wie?

 • genio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2011 18:53 ~genio

  Raduje się serce moje, a to z powodu odprawienia z kwitkiem tego bezczelnego Romaszewskiego.

 • jurmar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2011 15:36 ~jurmar

  za wszelką cenę chcę zobaczyć minę Romaszewskiego po wyborach z tym charakterystycznym mlaskaniem ,pasuje do Jarka jak trzeci brat.

 • ronin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2011 15:01 ~ronin

  A mowilem bylo chodzic do Starucha teraz na emeryturke i cichutko siedziec panie Romaszewski!!!!

 • ARNI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2011 14:56 ~ARNI

  Dobrze przysłużyły mu się odwiedziny u Starucha w areszcie.Jak ktoś na starość tetryczeje,to sam powinien udać się na zasłużony odpoczynek.

 • zagłoba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2011 14:53 ~zagłoba

  Niebywałe,niebywałe takie zmiany!Czerwony wygrał?A ,,człowiek z takimi osiągnięciami nie wszedł? Niebywałe,niebywałe.

 • babcia Krysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2011 14:23 ~babcia Krysia

  re:~pat....źle się dzieje w państwie, że po ulicach chodzą chorzy tacy jak ty.........

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »