Informacje

09.09.2014 18:30 impreza w weekend

Warszawa wróci nad Wisłę.
W sobotę wielkie święto rzeki

SERWISY:


Rejsy, regaty, koncerty, wystawy, pokazy sprzętu i ratownictwa, a także rekonstrukcja wodnego transportu Kolumny Zygmunta i holowanie łodzi w górę rzeki przez konie. Lista atrakcji tegorocznego Święta Wisły jest długa i różnorodna. W sobotę odbędzie się siódma już edycja tej lubianej imprezy.

Święto Wisły miało odbyć się w maju, ale zostało odwołane ze względu na wysoki stan wody. Ostatecznie zostało przełożone na 13 września i już można stwierdzić, że nie wpłynęło to negatywnie na program czy skalę imprezy. Odbędzie się ono w sobotę w godz. 12.00-22.00, na odcinku rzeki między mostami Łazienkowskim i Gdańskim.

Najważniejsze wydarzenia skumulowano w Porcie Czerniakowskim, na Płycie Desantu, plażach Saskiej, Poniatówce, La Playa, Żoliborz, na statkach przycumowanych przy brzegu oraz na samej Wiśle. Komunikację między punktami zapewnią tramwaj wodny, promy, statek pasażerski Stalmach i mniejsze, drewniane łodzie.

Przedwojenna tradycja Błękitnej Wstęgi

Organizatorzy Święta Wisły podzielili je na siedem stref. Największą z nich będzie Strefa Wisła, która – jak nazwa wskazuje – znajdzie się na rzece.

- Wracamy do dobrej tradycji ścigania się na okrętach bez klasyfikacji i przeliczników. Do udziału w regatach o Błękitną Wstęgę Wisły mamy zgłoszonych już 16 jednostek, z pewnością będą kolejne. W ramach regat św. Barbary wystartują łodzie tradycyjne: pychówki, baty, szalupy – mówi Andrzej Stański, koordynator żeglarskiej części Święta Wisły.

Nie zabraknie również wyścigów smoczych łodzi i pokazów ratownictwa wodnego.

- Będzie też masa kajakowa i regaty wioślarskie. O godz. 15 wszyscy wioślarze zamierzają spłynąć z Saskiej Kępy na wysokość klubu La Playa i zrobić sobie taka wspólną paradę wioślarzy. Wioślarz nie lubi jak mu się bełta wodę falą czy gdy mu się kajakarze pod wiosła zaczepiają – żartuje.

Wieczorne regaty z muzyką na żywo

Nowością będzie wieczorna parada River Light. Oświetlone jednostki będą płynąć przy akompaniamencie muzyki granej przez jazzmana Włodzimierza Kiniorskiego. - Mam nadzieję, że to zdopinguje władze do tego, żeby powróciła żegluga nocna, bo ona napędza ruch turystyczny – zauważa Stański.

W Porcie Czerniakowskim funkcjonować będzie Strefa Rekreacji Wodnej, a w niej szkółki kajakarska, wioślarska, kanadyjkarska oraz motorowodna. Przygotowano też rejsy łodziami tradycyjnymi oraz pokazy poduszkowców.

Znów przypłynie Kolumna Zygmunta

W Strefie Różnorodności Wiślanych na Płycie Desantu znajdą się przede wszystkim atrakcje dla najmłodszych. Do tej strefy przypłyną uczestnicy Flisu Świętokrzyskiego, którzy zrekonstruują dostarczenie do Warszawy Kolumny Zygmunta w 1644 roku. Na scenie klubu Sezon wystąpi Mamadou Diouf & Sama Yoon Yoon.

Plaża Saska Kępa tego dnia stanie się Strefą Tradycji Wiślanych. Będzie miejscem rekonstrukcji bindugi – tradycyjnego siedliska flisackiego, w którym będzie można spróbować łużyckich specjałów: sytochy i barszczu chrzanowego. Animatorzy wtajemniczą w zawody szkutnika, pszczelarza, garncarza i kowala, nauczą też wyplatania z wikliny.

- W tej strefie odbędzie się rzecz wyjątkowa - próba rekonstrukcji burłaczenia, czyli dawnej metody holowania łodzi w górę rzeki za pomocą zaprzęgu konnego. Nikt żyjący czegoś takiego nie pamięta – zapowiada Grzegorz Kitalski, dyrektora artystyczny Święta Wisły

Ekologia, sport i muzyka

W Strefie Eko na plaży Poniatówce na warszawiaków czekają warsztaty, które przypomną jak dbać o środowisko i cieszyć się jego bogactwem.

Plaża w pobliżu warszawskiego ogrodu zoologicznego, La Playa, stanie się w sobotę Strefą Sportu i Rekreacji. Będzie tam m.in. największy w Polsce tor skimboardowy, boiska do siatkówki, buli, frisbee czy badmintona. Stąd też wyruszą rejsy łodziami.

Ostatnia ze stref to Strefa Sztuki, w którą przemieni się plaża Żoliborz. Tam na chętnych czekają warsztaty z podstaw ruchu scenicznego, autoprezentacji, emisji głosu czy nauki gry na bębnach. Na scenie w Bogaloo Beach Bar zagrają gwiazda reggae Uwe Banton, soundsystem Mystic Roots oraz DJ Escambo z Brazylii.

Pobiegną wzdłuż rzeki

Wszystkim atrakcjom towarzyszy Bieg Wisły, który wystartuje już o godz. 10.30 między mostami Grota-Roweckiego i Gdańskim po prawej stronie rzeki. Zawodnicy na blisko 10-kilometrowej trasie będą ze sobą rywalizować w wyścigu, ale również w konkursie na najbardziej pomysłowy strój kojarzący się z Wisłą. Zawodnicy po starcie pobiegną na północ, w stronę mostu Grota-Roweckiego, następnie po długim łuku zmienią kierunek i udadzą się na południe, pod mostem Gdańskim, Śląsko-Dąbrowskim, następnie po moście pontonowym na kanale Portu Praskiego i dalej kolejno pod mostem Świętokrzyskim, Średnicowym i Poniatowskiego do linii mety znajdującej się na plaży Saska Kępa. Uczestnictwo w biegu jest bezpłatne, a rejestracja zawodników prowadzona na stronie www.biegwisly.pl trwa do piątku, 12 września.

>>SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ŚWĘTA WISŁY<<

W tym samym czasie, w weekend, 13-14 września, na Cyplu Czerniakowskim odbędzie się wyjątkowa impreza patriotyczno-historyczna - festyn Tobie Ojczyzno.

bako/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • videl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 11:32 ~videl

  Lepiej by zamiast tych głupich imprez to by dali kasę dla kliniki budzik

 • Klecha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 10:40 ~Klecha

  A ja jadę do brata wódkę pić :(

 • gga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 14:57 ~gga


  emerytka~emerytka

  Byle by nic nie było dla bachorów paskudnych
  bahor~bahor

  byle by nic nie było dla staruchów paskudnych, na których emerytury wszyscy robimy

  to oddaj za twoje szkoły, na ktore ci emeryci robili....

 • bahor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 10:04 ~bahor

  emerytka~emerytka

  Byle by nic nie było dla bachorów paskudnych

  byle by nic nie było dla staruchów paskudnych, na których emerytury wszyscy robimy

 • gga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 23:26 ~gga

  fajnie będzie pochodzic sobie na wietrze i w sniegu-deszczu w listopadzie i grudniu wzdłuż nadbrzeża.....no cóż, wybory....

 • Baba Jaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 21:12 ~Baba Jaga

  emerytka~emerytka

  Byle by nic nie było dla bachorów paskudnych

  Zabierz bachory paskudne do swojej chatki z piernika i poddaj obróbce cieplnej. Bywają smaczne i kruchutkie.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 20:24 ~Dziadek tetryk

  A ja po raz KOLEJNY publicznie pytam:
  co z Lubeckim? Statek miał być zrekonstruowany już PONAD rok temu, konkretnie na 1 sierpnia 2013 r. I od tego czasu zapadła DZIWNA cisza. Ciekaw jestem, czy już go opchnięto na złom, czy jeszcze nie?

  Kto uważa że "ściemniam", tego odsyłam na OFICJALNĄ stronę Urzędu m.st. Warszawy
  http://www.um.warszawa.pl/en/aktualnosci/lubecki-wraca-na-wis

 • emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 19:40 ~emerytka

  Byle by nic nie było dla bachorów paskudnych

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 19:37 ~wawa

  dlaczego nie przedłużono o 2 tygodnie rejsów po Wisle, zwłaszcza z okazji Świeta Wisły. Nie ma mrozu, śniegu i powodzi? Mało elastyczny ten ratusz. Chyba na kasie im nie zależy bo podatnik i tak zapłaci podatek

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »