Informacje

19.05.2017 08:31 Dla dzieci z Aleppo

Warszawa wesprze Syryjczyków. Ratusz podsumowuje zbiórkę

SERWISY:

Koncertem orkiestry Sinfonia Varsovia zakończyła się kilkumiesięczna akcja "Warszawa dla Aleppo". Jej celem była zbiórka pieniędzy na pomoc dzieciom w ogarniętej wojną Syrii. Władze miasta zachęcały warszawiaków do wpłacania pieniędzy na konta organizacji humanitarnych. Trwa liczenie środków, które udało się zebrać.

Zbiórka dla dzieci w Aleppo to efekt inicjatywy warszawskich radnych z grudnia ubiegłego roku. Jednogłośnie zagłosowali za nią zarówno przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości, co na stołecznych sesjach nie zdarza się często.

Początkowo mówiło się konkretnie - o zbiórce na budowie szkoły. Później władze miasta zdecydowały jednak, że zmienią nieco formułę i postawią raczej na kampanię informacyjną, której celem będzie zachęcenie warszawiaków do wpłacania pieniędzy na organizacje, które w pomocy Syryjczykom mają już doświadczenie.

- Współpracujemy w tym zakresie z kilkoma organizacjami. To jest Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska, UNICEF, Sant’Egidio i Wolna Syria - wylicza Ewa Kolankiewicz, wicedyrektor miejskiego Centrum Komunikacji Społecznej, które nadzoruje akcję.

Co udało się zrobić?

- W mieście odbyło się kilkadziesiąt różnych akcji, głównie organizowanych przez nasze instytucje. To różne koncerty, spektakle, na których zbierano środki - mówi Kolankiewicz.

Pieniądze zbierano m.in. podczas spektakli w stołecznych teatrach i wśród uczestników Balu Mistrzów Sportu. Organizowano też imprezy w plenerze, jak chociażby akcja "#BiegamDobrze dla Aleppo", gdzie miłośnicy sportu biegali wokół Pałacu Kultury i Nauki. "Swoim czynem nie tylko wyrazili solidarność z ofiarami wojny domowej, ale również wsparli potrzebujących finansowo" - informują urzędnicy stołecznego ratusza.

W komunikacie prasowym podkreślają, że na tragedię Syryjczyków chcieli zwrócić uwagę nie tylko dorosłych, ale i młodszych. Dlatego też na stronie miejskiego Biura Edukacji zamieszczone zostały scenariusze lekcji poświęconych Aleppo i sytuacji uchodźców. "Trwa również praca nad projektem Biura Edukacji i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) dotyczącego edukacji i pomocy dzieciom na miejscu" - dodaje ratusz.

Elementem kampanii były też spoty informacyjne wyświetlane w komunikacji miejskiej i w galerii na stacji metra Świętokrzyska.

Uroczysty koncert

W środę w Teatrze Dramatycznym odbył się uroczysty koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia, który wieńczył całą akcję. - Zbieramy pieniądze na wyposażenie szkoły w jednej z miejscowości na pograniczu Libanu i Syrii. Żeby dzieci miały wyprawki i możliwość uczenia się - informowała w rozmowie z reporterem TVN24 prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pieniądze zebrane na koncercie zostały przekazane na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, które wybudowało szkołę na pograniczy Libanu i Syrii. - Dla tych najmłodszych klas organizujemy tam zajęcia uzupełniające, pozwalające dzieciom syryjskim na utrzymanie się w libańskich szkołach i tam pobieranie nauki. Natomiast dla nastolatków i dzieci starszych organizujemy kursy zawodowe, aby z lepszymi umiejętnościami zawodowymi wejść w dorosłe życie - wyjaśniał Wojciech Wilk, prezes PCPM.

- Koncertem akcja oficjalnie się kończy, ale organizacje nie zamykają swoich subkont - zastrzega Ewa Kolankiewicz. - Cały czas zainteresowane osoby będą mogły wpłacać pieniądze. My jako miasto również nie zamkniemy naszej podstrony z informacjami o możliwości udzielania pomocy - dodaje.

Ile udało się zebrać?

Na finansowe podsumowanie dotychczasowych działań musimy jednak zaczekać. - Część tych organizacji ma pracowników, którzy obecnie są w Syrii. Oni muszą wrócić, sprawdzić wszystko i dopiero wysłać nam informacje. To może trochę potrwać - dodaje nasza rozmówczyni.

Syria od pięciu lat ogarnięta jest wojną domową. Konflikt pochłonął blisko pół miliona ofiar, a blisko półtora miliona osób zostało rannych. Intensywne walki sprawiły,  że ponad 10 milionów Syryjczyków zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Czytajprase

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2017 19:16 ~Czytajprase

  Ilu syryjczykow macie platfusy u siebie w domach, norma to pol tuzina jnaczej jestes katopolakiem. Przeczytaj partyjny okolnik.

 • piękny gest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2017 11:37 ~piękny gest

  Widzę, że na koncie HGW, pojawił się nowy, spektakularny sukces.

  Zebrane pieniądze prawie wystarczyły, na pokrycie pensji i premii urzędników zajmujących się tą zbiórką :)

 • ciekawe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2017 11:26 ~ciekawe

  A te organizację kogo w tej Syrii wspierają? Czy nie przypadkiem rodziny terrorystów walczących z europejczykami?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2017 10:44 ~wawa

  ja się cieszę że PIS stanowczo mówi nie jeżeli chodzi o przyjmowanie uchodźców do polski , pamiętam jak Kaczyński za rządów PO mówił by im tam pomagać a nie tutaj to go całe PO objechało a miał rację szkoda że Kopacz nie pomyślała najpierw zanim powiedziała ile chcę do Polski uchodźców przyjąć a teraz unia próbuje narzucać by taka liczbę 7 tyś Polska wzięła do siebie ... i ten Tusk zamiast stać za nami to nas sprzedaje .... zresztą zawsze PO kłamało i robi to nadal , żeby nie było PIS też nie jest święty ale w tej sprawię całkowicie ich popieram ...

 • Pomoc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2017 09:43 ~Pomoc

  Tak i tylko tak powinno się im pomagać. Tam u nich na miejscu, nie poprzez przyjmowanie ich do nas.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »